Beşi Bir Yerde Çayı

 

 

 

Değerli Okurlarımız;

 

 

şifalı bitkilerin kullanımında aşırıya kaçmak,

onların faydalarından istifade etmek demek değil,

zararlarınza maruz kalmak demektir..!

 

Bu nedenle size iyi gelen bir bitkiyi,

"daha çabuk iyileşeyim/zayıflayayım/şifa bulayım" vs.

düşünceleri ile aşırı miktarlarda kullanmayınız..!

 

Şifalı bitkileri, hangisi olursa olsun,

mutlaka ama mutlaka her yönü ile iyice araştırınız ve

sizin sağlık durumunuza uygun olup olmadığını araştırınız..!

 

Mesel bir bitki kolestrolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir;

size çok faydalı da gelebilir ancak; aynı bitki tansyonunuzu da yükseltebilir..

Hipertansyon hastası iseniz, böyle bir bitkiyi kullanmak ile,

bir yandan fayda sağlarken,

diğer yandan da kendinize zarar vermiş olursunuz..!

 

Bu nedenler ile herhangi bir bitkiyi kullanmadan önce,

her yönü ile araştırınız..!

 

Doktorunuza, eczacınıza ve aktarınıza bitkileri danışınız..

 

Rabbü'l Âlemîn'den, acil şifalar duası ile..

 

hanimlar.com editorleri

 

 
 

Beşi Bir Yerde Çayı

 

 

Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.


Hemen her aktarda bulabileceğiniz beşi bir yerde formülü ile üç ayda 20 kilo vermeniz mümkün! Mate yaprağı, kekik, funda yaprağı, biberiye ve yeşil çaydan oluşan karışımı, günde üç fincan içmeniz yeterli.

Sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı Dr. Ender Saraç, doğal yollardan kilo vermenin insan sağlığı için büyük önem taşıdığını söylüyor. 'Bitki yaprakları, dengeli bir şekilde kullanıldığında vücuttaki yağları yakmaya ve kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor' diyen Saraç, bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermenin mümkün olduğunu vurguluyor. Sağlıklı yaşam uzmanı, bitki karışımlarından elde edilen zayıflama çayının günlük iki veya üç bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Saraç, "Diyet çayları hazırlanırken bitkiler kaynatılıyor. Bu yanlış bir uygulama. Doğru ve etkili bir bitki çayı hazırlamak isteyenler, suyu kaynattıktan sonra yaprakların demlenmesini beklesin." şeklinde konuşuyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli ise yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin bitki çaylarına yöneldiğini belirtiyor. Toksinlerin doğal yöntemler sayesinde kolayca atılabileceğine dikkat çeken Kümeli, bitki çaylarının içerisine tatlanması için şeker karıştırılmasının yanlışlığına dikkat çekiyor. Bu karışımların bazı hastalarda alerjiye yol açabileceğini hatırlatan Kümeli, 'Çabuk zayıflamak için aşırıya kaçmayın.' uyarısını yapıyor.

Mısır Çarşısı'nda şifalı bitkiler satan Sait Develi, yağ sökücü, tok tutucu ve sindirimi kolaylaştırıcı bitki yapraklarından hazırlanan 'beşi bir yerde' karışımının son derece etkili olduğu, müşterilerden olumlu tepkiler aldıkları bilgisini veriyor. Mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle oluşan karışım, vücutta biriken toksin ve ödemi atarak ayda yaklaşık beş kilo vermenizi sağlıyor.

Her şifalı ot zayıflatır mı?

Diyetisyen Selahattin Dönmez: 2006 yılı American Journal of Clinical Nutrition dergisi mart sayısında yayınlanan bir makalede bitki çaylarının zayıflama üzerindeki olumlu sonuçlarına yer verilmişti. “Ben, bir diyetisyen olarak kilo problemi yaşayan hastalara bitki çaylarını öneriyorum. Peki, nedir bu bitki çayları? Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Tabii ki bu mümkün değil. Doğal ortamda yetişen kekik, yeşil çay, biberiye, mate ve funda yaprağının ortak bir özelliği var. O da şu: Bu bitki yaprakları kış aylarında insan vücudunda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ama bu diyetin yanında gün içerisinde alınan besinlere çok dikkat etmek gerekir. Eğer sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmiş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bitkilerin bir uzman kontrolünde alınmasıdır.”

Diyetisyen Oya Yüksek: Bu bitkiler, insan metabolizmasını hızlandırarak vücutta oluşan ödemi atmaya yardımcı oluyor. Özellikle yeşil çay, bunlar arasında en etkili olanı. Bitki yapraklarından oluşan bu karışımın doğal olması ve kimyasal madde içermemesi sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Burada önemli olan ise ‘doğal' diyerek aşırıya kaçmamaktır.

Beşi bir yerde nasıl hazırlanıyor?

Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi bekelenir ve süzülerek içilir.

Ender Saraç: Doğal yollardan kilo vermek, insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermek mümkün. Ancak günde iki ya da üç bardaktan fazla içilmemeli.

Taylan Kümeli: Son zamanlarda zayıflamak isteyenler bitki çaylarına baş vuruyor. Kış aylarında vücutta biriken toksinler kolayca atılabiliyor. Ancak bu karışımları içerken dikkat edilmeli, aşırıya kaçmamak lazım.

Selahattin Dönmez:  Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmeş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur.

Hangi bitki, ne işe yarıyor?

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.

İştah azaltan 10 bitki

Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar...

* At kuyruğu bitkisi idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki, yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.

* Maydanoz, metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem.

* Adaçayı, zayıflamak isteyenler tarafından iştah kesici olarak kullanılıyor. Çay ve yemeklerde baharat olarak da kullanılabiliyor.

* Fesleğen, vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor.

* Kekik, sindirim sorunlarını tedavi edici etkiye sahip ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluktan şikayet edenlere zindelik veriyor.

* Civanperçemi, tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.

* Biberiye, sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir.

* Tere, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır.

* Balık otu, bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.


moralhaber

Yazar: 

Yorumlar

benim 20aylık kızım var.bu karışıma başladım hatta bugün içtim bir bardak.kızımı emziriyorum.hrhangi bir yan etkisi olurmu teşekkürler... CEVAP: Bu konuda doktorunuza danışmanızı rica ediyoruz. Selam ve dua ile...

bende tam 9 kılo verdım 2 ayda duzenlı spor yaptım yememe dıkkat etım cok mutluyum ama 7 kılo daha vermem gerek su anda 67 kıloyum 7 de verdımı super

aç karnınamı içicez çayı. CEVAP: Bu konuda detaylı bilgiye sahip değiliz. Bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bendeyaklaşık olarak bu çayı düzenli bir şekilde 3 haftadır kullanıyorum ama bi işe yaramadı bende. Hergün düzenli bir şekilde yürüyüşde yapıyorum yediklerimde dikkat ediyorum. Hiçbir şey yapmadan kilo sadece bu çayı içerek kilo veren ardaşlara hayret ediyorum. Ya arkadaşlar nasıl veriyorsunuz bu işin bi sırrı varsa bizede söyleyin. Hala 5 kilo fazlam var. :(

merhaba ben çayı duyduğum andan itibaren kullanmaya başladım ancak çenemde morluklar oluştu bıraktım geçti...tekrar başladım yine oldu sebebi ne olabilir...yemeklerden önce sadece bir bardak içtim şekersiz...

ben beşi bir yerde otunu yirmi dakka demlendir dim bir bardak yaptıgım gün kalanı nı da ertesi gün içtim zararı olurmu yinede faydasını görürmüyüm birde bu bitkilerin vucudun herhangibir yerine zararı yada yan etkisi olurmu sevgiler

beşi bir yerdeyi ben sallama poşet çay olarak aldım günde 3 kere sıçak suyun içine bir sallama poşet çay biraz limon sıkarak aç karna içiyorum bir fayda gösterirmi yoksa açıkmı almam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim tşkler

benim 10 aylık oglum var ve emziriyorum su 3 ay icinde yemek yememe ragmen 44kg dustum nasıl kılo alabilirim cok uzuluyorum bana lutfen kısa bır zamanda cevap yazın lutfen

Bu çay şekerlimi şekersizmi içilecek

Merhaba öncelikle ben erkek olarak buraya yazıyorum eğer bir mahsuru varsa özür dilerim.Bu çayı bende kullanmaya başladım,ve inanılmaz bi şeklide etkisini hissetmeye başladım ben 1 nisan tarihinden itibaren kullanıyorum su an 1 kilo vermişim iştahı kapatıyor yemekten soğutuyor insanı sahsen ben sadece bi akşam yemeği yediğimde oldu hiç insana yemeği aklına getirmiyor ekmek,seker,abur cubur gibi zararlı şeyleri tüketmiyorum artık yalnız ben 1 litreyi kaynatıpta içmiyorum sadece yarım cezve kaynatıp içine çayların karışımını 1 çay kaşığı yeşilçay 2 çay kaşığı olarak koyuyorum ve öyle içiyorum acaba bunun bi mahsuru varmıdır bunu merak ediyorum...