Bal ile tarçın birleştiğinde, Allah c.c harika şifalar yaratır! 'Artrit'ten "yaşlılığa", 'sivilce'den 'saç dökülmesi'ne, Bal ve Tarçın şifası...

 

Bal ve tarçın karışımı birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Bugünün bilim adamları birçok hastalığın tedavisinde,

balı çok etkili bir ilaç olarak kabul etmişlerdir.

Bal ile tarçın birleştiğinde ise;

Allah c.c harika şifalar yaratır!

 

 

 ÖNEMLİ BİR NOT

Değerli Okurlarımız;

aşağıda geçen tarifler içerisinde, balın su ile kaynatıldığı tarifler bulunmaktadır.

ancak araştırmalarımızda balın kaynatılmasının

doğru olmadığının da ifade edildiğini gördük...

Kaynatılarak tavsiye edilen tarifleri, doktorunuza danışmadan kullanmaynız!

 

Bu vesile ile, her zaman yaptığımız uyarımızı yineleyelim:

Herhangi bir kaynaktan edinidğiniz bitki formüllerini kullanmadan önce,

doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin!

Zira bazı bitkiler, bazı ilaçlar ile etkileşime girebliyorlar..

Başkasına iyi gelen bir formül, size iyi gelmeyebiliyor..

 

 

 

BAL VE TARÇIN KARIŞIMININ TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR 

 

AĞRI KESİCİ

     Bir ölçü balı 2  ölçü ılık su içerisine koyup üzerine bir çay kaşığı toz Tarçın ilave ederek bir krem elde edilir. Bununla vücudun ağrıyan yerlerine masaj yapılır. 1-2 dakika içerisinde ağrının azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

     Artritli hastalar, bir bardak sıcak su içerisinde 2 kaşık Bal ve bir çay kaşığı toz Tarçını eritip sabah, akşam alabilirler. Eğer düzenli olarak alırlarsa Kronik Artriti olan hastalar bile tedavi olabilirler.

   Kopenhag Üniversitesinde yapılan bir araştırmada; kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı bal ve ½ çay kaşığı toz tarçını alan 200 hastadan 73 ü bir hafta içerisinde şifa bulmuşlar, geri kalan yürüyemeyen ve hareket edemeyen hastalar da bir ay içerisinde şifa bulmuşlardır.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

   Her gün kullanılan bal ve tarçın bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudu bakteri ve virus saldırılarına karşı korur.

   Araştırmacılara göre bal, birçok vitamin ve büyük miktarda demir içermektedir. Balın düzenli kullanılması, akyuvarlar içerisindeki, bakteriler ve viruslarla savaşan, korpuskülleri de kuvvetlendirir.DİŞ AĞRISI

   Bir kaşık toz tarçın ve 5 tatlı kaşığı bal karışımı ağrıyan dişe tatbik edilir. Ağrı kesilene kadar günde üç defa tatbik edilir.HAZIMSIZLIK VE GRİP

   Toz tarçın 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alındığında asit oluşumunu ve hazımsızlığı önler. İspanya da yapılan bir araştırmada bal içerisindeki bir maddenin grip mikroplarını öldürdüğü ve hastaları gripten koruduğu saptanmıştır.İDRAR KESESİ ENFEKSİYONLARI

   İki kaşık toz tarçın, bir tatlı kaşığı bal, ılık su içerisinde eritilip içilir. İdrar kesesindeki mikroorganizmalar üzerinde etkilidir.

KANSER

  Japonya ve Avustralya da yapılan bir araştırmada, mide ve kemik kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür kanserlere yakalanan hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık tarçını bir ay süreyle günde üç defa almalıdırlar.

KALP HASTALIKLARI

   Bal ve tarçınla bir karışım yap ve bunu her sabah kahvaltıda reçel veya marmelat yerine ekmek üzerine sür. Bu uygulama arterlerdeki kolesterolleri eriterek hastaları kalp krizinden korur. Bu uygulama ile, daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, ikinci krizden kilometrelerce uzakta olacaklardır.

Bu uygulamayı düzenli olarak yapan kişilerde solunum güçlüğü ortadan kalkacak ve kalp atışları kuvvetlenecektir.

EVLAT SAHİBİ OLAMAMA

  Eğer bir erkek düzenli olarak uyumadan önce 2 kaşık bal yerse problemleri çözülecektir.

   Gebe kalamayan kadınlar bir tutam toz Tarçın ve yarım tatlı kaşığı balı gün boyunca bir bir sakız üzerine koyup çiğnediklerinde tükürükle karışarak yavaş yavaş emilerek etkili olmaktadır.


KOLESTEROL

   İki kaşık bal, üç tatlı kaşığı toz tarçın, 450 gr. demlenmiş çay içerisinde eritilerek içildiğinde kan kolesterol seviyesi 2 saat içerisinde % 10 düşecektir. Artrit hastalarına tavsiye edilen kür de günde 3 defa kolesterol hastaları için uygulanabilir.

  Günlük gıda ile alınan bal bile kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.MİDE AĞRILARI

   Bal ve tarçın kürlerinin, mide ağrıları için olduğu kadar mide ülserleri için de yararlı olduğu saptanmıştır.

GAZ

   Hindistan ve Japonya'da yapılan araştırmalar Bal ve Tarçının midedeki gazı giderdiğini göstermiştir.

SAÇ DÖKÜLMESİ

  Saçı dökülenlerle tepesi açılanlar sıcak zeytinyağı içerisine bir kaşık bal, bir tatlı kaşığı toz Tarçın ilavesiyle elde edilen krem banyodan önce başa sürülür ve yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yıkanır.

SİVİLCELER VE DERİ 

 

3 ölçü bal, 1 ölçü tarçın ile bir krem yapılır. Bu krem uykudan önce sivilceler üzerine sürülür. Sabahleyin ılık su ile yıkanır.

Eğer 2 hafta süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden çıkarır.

Egzama, mantar ve diğer deri infeksiyonlarında eşit miktardaki Bal ve Tarçın karışımı uygulanır.

YORGUNLUK 

 

1 bardak su içerisinde ½ kaşık bal ve biraz toz tarçının hergün kuşluk vakti ve vücut direncinin düşmeye başladığı takriben saat 15.00 te alındığında bir hafta içerisinde canlılığın arttığını tesbit etmiştir.

SOĞUK ALGINLIĞI

   Bir kaşık ılıtılmış Bal,1/4 tatlı kaşığı toz tarçın günde üç defa yenir.

   Bu uygulama birçok kronik öksürük,soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için de geçerlidir.

YAŞLILIK

    Bal ve tarçınla hazırlanan çay, düzenli alındığında yaşlılık harabiyetini önler.

   4 kaşık bal,1 kaşık toz Tarçın, 3 bardak su içerisinde kaynatılarak bir içecek hazırlanır. Günde 3-4 defa ¼ bardak miktarında içilir. Deriyi diri, taze ve yumuşak tutar, yıpranmasını durdurur.

ZAYIFLAMA

    Bir bardak su içerisine eşit miktarda bal ve tarçın konup kaynatılır. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir. Düzenli uygulanırsa kilo verilir. Ayrıca bu karışım düzenli olarak içildiğinde, yüksek kalorili diyet alınsa bile, vücutta yağın birikmesine engel olur.

 

 

 

 Kaynak : Mete Özer, balikesir.saglik.gov.tr

Yazar: 

Yorumlar

Çok güzel ve faydalı bigiler. Tesekkür ederım...

ya bunlar harika şeyler inşallah denicem paylaştığınız için Allah razı olsun

Bence çok güzel benım mıde gastrıtım ve mıkrobık ıltıhaplanma vardı uzun suren tedavım cevap vermedı ama ıkı gundur bal ve tarçınla ağrım da dindi orucumu da rahat tutuyorum. Allah'ım sana şukurler olsn yayınlayanlardan da Allah cc razı olsun.

BENCE ÇOK GÜZEL ÖNERİLER AMA NEKADAR DOĞRU BİLMİYORUM YİNEDE TEŞEKKÜR EDERİZ

bilgiler cok güzel elinize sağlık özelllıkle saclara olan bölümü cok iyi oldu fakat bu maskee saclara ne sıklıkla uygulanmalı lütfen belirtir misiniz? CEVAP : Değerli Seher Hanım; saç maskeleri genelilkle haftada bir defa yeterli gelmektedir. Sevgilerle..

Balin isitildigi zaman deger kaybettigini duymustum, hatta bal kavanozlari üzerinde de soguk olarak süzülmüstür gibi ibarelere de rastladim. Burada belirtilen hazirlama önerilerinde bir cok defa kaynatma isleminden bahsediliyor, bu durumda balin sicakla temasi iyi mi kötü mü anlayamadim. Değerli Kardeşmiz bal pek çok farklı tarifler var. Bunların içerisinde kaynamış suya eklenmesinden, ılık su ile tüketilmesi gerektiğine kadar pek çok bilgiye rastlamak mümükün. yine de her ihtimale karşı, ılık su ile kaynatmadan tafiler uygulanabilinir. Bu konuyu, yukarıda geçen balikesir.saglik.gov.tr kaynakli makalenin sonuna ekliyoruz. İlginize teşekkür ederiz..

bu mucizevi yöntemin özellikle saç kısmı beni çok ilgilendirdi fakat bu karışımı ne sıklıkta uygulamalıyız veya bir kereye mahsus bir yöntemm mi? CEVAP : Değerli Kardeşimiz; saç maskelerini ve yüz maskelerini(çok ağır olmayanlar dışında) haftada bir defa uygulayabiliyoruz. Sevgilerle..

Resimler yazıların üzerine geldiği için bazı yerler okunmuyor.?? CEVAP : gerekli düzeltme yapilmistir. ilginize tesekkur ederiz.

sivilceleriçin başka ilaç kullanıyorum bal ile tarçın karışımınıda sürsem zararı olmaz mı CEVAP : Değerli Kardesimiz; ilac kullaniyorsaniz, bitkisel destek icin, doktorunuza danismalisiniz. Sevgilerle..

burada cok guzel bilgiler var ama yazilar resimlerin arkasinda kaldigi icin okuyamiyoruz. sayfayi tekrar duzenlerseniz seviniriz. iyi calismalar CEVAP : Değerli Kardeşimiz; gerekli düzenlemeleri yaptık. ilginize çok teşekkür ederiz..