Anne ve Anne Adaylarına Altın Tavsiyeler

Anne ve bebek ölümlerini önleyebilmek ve bilinçlendirmek için Bebeğim Sağ Olsun kampanyası kapsamında yürütülen ve Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenen "Anne ve Bebek sağlığı" için altın tavsiyelerde bulunuldu. Broşürler bastırılarak, vatandaşlara ulaştırılan tavsiyelerde şu uyarılarda bulunuluyor.

Gebelik döneminde

Gebe kaldığınızda şüpheleniyorsanız, mutlaka sağlık kuruluşuna giderek durumunuzu kontrol ettirin. Gebeliğiniz boyunca düzenli olarak size en yakın Sağlık Ocağı’na, Aile Sağlığı Merkezi'nde veya Ana Çocuk Sağlığı Merkezi'ne giderek gerekli sağlık kontrollerinizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Gebeliğiniz sırasında, kanama; yüzde solukluk ve nefes alma güçlüğü; şiddetli baş ağrısı, göz karaması, şiddetli kusma, yüksek ateş, ellerde ve yüzde aşırı şişkinlik, kötü kokulu akıntı, karında şiddetli, ara vermeyen ya da sık aralıklı kasılmalar gibi durum yaşarsanız en yakındaki sağlık kuruşuna gidilmeli ve yardım almalısınız.

Doğumunuzda

Güvenli bir doğum için doğumunuzu mutlaka bir sağlık kuruluşunda ya da sağlık görevlilerinin eşliğinde gerçekleştirmelisiniz. Doğumdan hemen sonra bebeğinizi isteyin ve emzirmeye başlayın.

Doğumdan itibaren ilk 6 ay onu yalnızca anne sütü ile besleyin.Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri karşılar, onu olası hastalıklara karşı korur ve aranızdaki sevgi bağını güçlendirir.

Anne olunca

Doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek kendinizin ve bebeğinizin sağlık durumunu kontrol ettirin.Doğumunuzdan sonra yeniden gebe kalmak isterseniz, huzurlu bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için, iki gebelik arasında 2 yıl beklemelisiniz.

iha

Yazar: 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->