Anne sütünü arttıran yiyecekler

Anne sütünü arttıran yiyecekler
 
Emzirme dönemindeki annelerde çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen süt yetersizliği, hem bebeğin doymamasına hem de enfeksiyonlara karşı direnemeyeceğinden hastalıklara karşı korunmasız hale gelmesi ile sonuçlanır. 'Sütüm azaldı' endişesini yaşamak istemiyorsanız, süt üretimini canlandıran yiyeceklere öncelik vermelisiniz. Peki hangi yiyecekler süt için daha faydalı? İşte anne sütünü arttıran yiyecekler...
 
Sütünün bebeği için yeterli olmadığını düşünen bazı anneler, telaşa kapıldığı için sütünün daha da azalmasına hatta kesilmesine bile neden olabilir. Üzüntü, stres, kaygı ve travma gibi faktörlerin etkili olduğu anne sütü azalmasında tüketeceğiniz besinlerin içeriğine dikkat ederek sütünüzü arttırabilirsiniz. Peki sütün bol olması için hangi yiyecekler tüketilmeli? İşte yanıtı...
 
ANNE SÜTÜNÜ ÇOĞALTAN BESİNLER
 
Çemen otu tohumu: Anne sütü arttırma konusunda etkili olan yiyeceklerden birisi de şifalı çemen otu tohumudur. İçerisindeki steroidal maddesinin süt üretimini destekleyen hormonları harekete geçirerek sütü fark edilir derecede arttırdığı görülmektedir. Yapılan çalışmalar, 2 hafta düzenli olarak tüketilen bu tohumun anne sütünü belirgin derecede çoğalttığını gösteriyor.
 
Rezene: Süt üretimi için östrojen ve prolaktin hormonlarını harekete geçirir. Eksik olan anne sütünün daha fazla artmasına neden olan rezene bitkisi, sağlık alanında da birçok konuda olumlu etki göstermektedir. Uzmanlar süt yetersizliği konusunda rezenenin faydalı olacağını savunuyor.
 
Kimyon: Bebek dünyaya geldikten sonra anne vücudunu güçlendirmeye yarayan kimyon süt üretimini arttırır. Demir minerali bakımından zengin olan kimyonu, emzirme dönemindeki anneler tüketerek sütünü çoğaltabilir.
Arpa: Arpa ile yapılan pilav ya da çorba, anne sütünün artmasına yardımcı oluyor. Bebeğini süt ile beslemek isteyen anneler, beslenmesine dikkat ederek süt üretimini çoğaltmalıdır.
 
Yağlar: Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağlar, emzirme dönemindeki kadınların tüketebileceği yağlardandır.
 
ANNE SÜTÜNÜN BESİN DEĞERİ NASIL ARTTIRILIR?
 
Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren anne sütü, bebek için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle doktorlar, bebeklerin ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini vurguluyor. Emzirme dönemindeki anneler, beslenmelerine dikkat etmesiyle sütlerinin vitamin ve mineral değerlerini arttırarak bebeklerine daha verimli bir süt verme imkanı sağlayabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı öneriler...
 
- Doğum kilolarını vermek için şok diyet ve ilaçlar kullanmayın.
 
- Süt üretimini harekete geçirmede büyük rol oynayan suyu gün içerisinde bol bol tüketin.
 
- Süt, yoğurt ve peynir tüketimine önem verin.
 
- Havuç, kayısı ve yeşil sebzeleri öğünlerinizden eksik etmeyin.
 
- Yediğiniz faydalı yiyeceklerin besin değerlerinin azalmaması için yemek esnasında çay tüketmeyin.
 
KAYNAK: yasemin.com

Yorumlar

(X)
Kapat
-->