"Amellerin en hayırlısı orta yollu olanıdır" Hadis-i Şerif.. Su İçmenin de azı karar, çoğu zarardır..

Belçikalı bilim adamları, fazla su içmenin zehirlenme nedeni olabileceğini, “su bağımlılığının”, “uyuşturucu bağımlılığı” gibi bir hastalık olarak ortaya çıktığını açıkladılar.

 

 

Günde 4 ila 20 litre su içen kişilerin sinir sistemlerinin etkilendiği, bu boyutta tüketimin krizlere yol açabildiği, aşırı su tüketiminden kaynaklanan beyindeki dengesizliklerin komaya ve ölüme sürükleyebildiği uyarısında bulunuldu

Belçika’da yayımlanan haftalık “Le Generaliste” isimli dergide, Louvain Katolik Üniversitesi (UCL) araştırmalarının sonuçları yayımlandı. UCL uzmanlarından Dr. Stephane Dujardin yönetiminde yapılan araştırmaların sonuçlarının tıp çevreleri tarafından değerlendirildiği ve ödüllendirildiği ifade edildi.
       Aşırı su tüketiminin zehirlenme ve ciddi fiziki sorunlara neden olduğunu belirten uzmanlar, su zehirlenmesinin kandaki sodyum oranının düşmesine (hiponatremi), böbrek arıtma yeteneklerinin aşılmasına, hücrelerde aşırı sulanmaya, beyin ödemine yol açtığını belirtti.


       Günde 4 ila 20 litre su içen kişilerin sinir sistemlerinin etkilendiğini, bu boyutta tüketimin krizlere yol açabildiğini, aşırı su tüketiminden kaynaklanan beyindeki dengesizliklerin komaya ve ölüme sürükleyebildiğini anlatan bilim adamları, “aşırı susama” (polidipsi) sorununa dikkat çektiler.
       
‘UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI’ GİBİ

 

       Polidipsiden kaynaklanan “potomani” hastalarının günde 4 litreden fazla su içme ihtiyacı hissettikleri, “su bağımlısı” oldukları üzerinde duran ve bunu “uyuşturucu bağımlılığına” benzeten uzmanlar, polidipsi hastalarının yüzde 80’inin şizofreni sorunu yaşadığını bildirdiler. 
       İştahsız kişilerde, rejim yapanlarda, sporcularda, fazla alkol, kahve, ilaç ve sigara tüketenler arasında daha çok görüldüğü belirtilen potomani hastalarının, aşırı su tüketimiyle, organizmanın ihtiyacı olan mineralleri de imha ettikleri belirtildi.
       Uzmanlar, potomani hastalığının tedavi gerektirdiğini, su zehirlenmesi halinde ise acil servislerde yoğun bakıma ihtiyaç olduğunu ifade ettiler.
       

Efendimiz Aleyhissalâtu VesselÂm’ın bir Hadîs-i Şerif’i geliyor hemen akıllara : “Amellerin en hayırlısı orta yollu olanıdır.” (ev kemâ kal)

 

Yazar: 

Yorumlar