Yoğurtlu Köfte Tarifi

2 su bardağı içli köftelik yarma veya 1/2 bardak kısırlık bulgur

 

1/2 bardak ince iri bulgur

 

Yoğurtlu Köfte Tarifi


2 su bardağı yoğurt

 

3-4 diş sarmısak

 

2 yemek kaşığı tereyağı

 

Vul biber, kırmızıbiber, tuz

 

Yoğurtlu Köftenin Tarifi ve Yapılışı

 

1. Bulgura tuz katılır, sıcak su ile önceden ıslatılır. En az yarım saat bekletilir. Sonra eller arada bir ıslatılmak suretiyle hamur kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Fındık büyüklüğünde (isteğe bağlı değişebilir) parçalar alınır. Avuç içinde, sıkıştırılarak veya yuvarlanarak köfteler hazırlanır.

 

2. Bir tencereye bolca su konur. Kaynayınca tuz atılır. Bir taşım daha kaynayınca hazırlanan köfteler içine atılır. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişirilir. Süzülerek servis tabağına alınır. Üzerine sarmısaklı yoğurt dökülür. Kızdırılmış biberli yağ gezdirilir. Bütün bulgur yemeklerinde olduğu gibi sıcak yenir.

 

YOĞURTLU KÖFTENİN DEĞİŞİK BAŞKA BİR TARİFİ(Gaziantep Yöresi Tarifi)

 

MALZEMELER

 

Köfte için;

 

500 gram ince bulgur

 

100 gram kıyma

 

1 adet kuru soğan

 

1 çay bardağı un

 

Kırmızıbiber, tuz

 

Çorbası için;

 

500 gram kemikli kuzu eti

 

1 su bardağı nohut

 

1 çay bardağı pirinç

 

YAPILIŞI VE HAZIRLANMASI

 

1- Nohut akşamdan ıslatılır, suyu süzülür. Kuzu etiyle birlikte ateşe oturtulur. Pişeceğine yakın, pirinç katılarak pişirmeye devam edilir.

 

2- Yoğurt, un ve yumurta iyice çırpılır. Azar azar karıştırılarak çorbaya dökülür. Kaynayınca içine tuz ve bol nane ilave edilir.

 

3- Köftelik bulgur ıslatılır. 15 dakika bekletilir. Soğan rendelenir. Kıyma, un, 1 adet yumurta, 2 su bardağı yoğurt kırmızıbiber, tuz ilave edilerek iyice 1 fincan un, nane, tuz yoğrulur.

 

Fındık büyüklüğünde (isteğe yabağlı olarak daha büyük de olabilir) yuvarlaklar yapılır. Bütün köfteler hazır olunca kaynayan suya katılır. 15 dakika kaynatılır. Sıcak servis yapılır. Söğüş sivri biber ve söğüş soğanla iyi gider.

Yazar: 

Yorumlar