Kolay ev baklavası yapmak ister misiniz?

Malzemeler: 1 kg un, 3 yumurta, 1 çay kaşığının ucu kadar tuz, 1 kg şeker, 2 su bardağı su, iri çekilmiş 400 gr ceviz. Şerbet kaynatılırken konulması için çok az limon.

Yapılışı: Ev baklavasının yufkası, normalden 1 mm daha kalın olur. Yufkanın incecik olabilmesi için küçük bir parça hamur koparmanız gerekir. İncecik açılmış 10 adet yufka üst üste yerleştirilerek oklava yardımıyla açılır. Açılan hamur uzunlamasına kesilerek içi ceviz doldurulur. İçi ceviz doldurulmuş yufka sarılır. Burma şekline gelen yufka tepsinin büyüklüğüne göre kesilir ve tepsiye yerleştirilir. Şekil verilip tepsiye yerleştirilmiş yufkalar çaprazlamasına kesilir. Ardından da eritilmiş 4 kepçe tereyağ baklavanın üzerine dökülür.

***

Ev baklavası

Malzemeler: Hamur için gerekenler: 5 su bardağı un, 1,5 buçuk su bardağı (250 gr) ayçiçeği yağı, 2 su bardağı yoğurt, 4 adet yumurta, 20 gr kabartma tozu, tuz, kırık ceviz (gramajı isteğe bağlı). Yağ karışımı: 20 gr margarin, 80 gr tereyağ. Şerbeti için: 300 gr su, 600 gr toz şeker, 5 gr limon suyu.

Yapılışı: Baklava hamuru, karıştırıcıda 20 dakika yoğrulur. Elde edilen hamur, 30 dakika dinlendirilir. Sonra 200 gr'lık yuvarlak bezeler haline getirilir. Tekrar bir müddet dinlendirildikten sonra 10 adet bezenin üzerine mısır nişastası serpilerek üst üste yerleştirilir. Tepsi genişliğinde oklava yardımı ile açılır. Yufkalar aralarına tek tek tereyağ sürülerek tepsiye yerleştirilir. Daha sonra üst kısma kırık ceviz serpilir. Tekrar 10 adet hamur dizilir. Bıçak yardımı ile baklava dilimlere ayrılır. Bir miktar yağ karışımı üzerine dökülür, 190 C ısıtılmış fırında 30-35 dakika üzeri güzel kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından çıktıktan sonra bir müddet ılıması beklenir. Sonra kaynatılmış ve hafif soğutulmuş şerbet baklavanın üzerine dökülür.

Saliha Cüvelek - Zaman

Yazar: 

Yorumlar

ben bu baklava tarifinden hic bir sey anlamadim anlayan varsa daha anlasilir bir dille yazsin lutfen:)

ya biz yapmaadık ta düşünüyoz yapmayı ama nasıl olur ki

serra arkadaşım bu baklavayı yaparsan ve güzel olursa buraya yorum yazar misin neticeye göre bende denemek istiyorum.

serra arkadaşım baklavayı yaparsan ve güzel olursa buraya yorum yazar misin? Ona göre biz de deneyelim:)

bu anlatimla ben bu baklavayi denesem bir faciayla karsilasacamda eminim.resimlerle ve daha net anlatilmaliydi

valla hemen yapcam arkadaşım inşallah ilk baklavam güzel olur ve eşim beğenir