İstanbul Aşuresi

 

Değerli hanımlar,  zeynepmeltem kardeşimizin sitemizde paylaştığı muhteşem aşure tatlısını, aşure yapmayı düşünen hanımlar için yeniden yayınlıyoruz.

Şimdiden kolay gelsin, afiyet, şifa olsun İNŞAALLAH!...

"Sevgili anneciğimin aşuresi meşhurdur! Akrabalarda herkes aşure yapar ancak kimse annem gibi yapamaz =)  Sevgili anneciğimin ellerine sağlık.. Bu sene de aşuremizi o yaptı.. Bizler de afiyetle yedik Elhamdülillah =)

Sizler belki bu zamana kadar yapmış olabilirsiniz ama hala yapmayanlar ya da seneye yapacak olanlar için anneciğimin bu lezzetli tarifini paylaşalım istedik. ; )

 

 

 

 

İstanbul Aşuresi

 

 40 - 50 Kase

 

 

 

Malzemeler :

Yarım kg. Buğday

250 gr. Pirinç

250 gr. Nohut

250 gr. Fasulye

250 gr. Kuru Kayısı

250 gr. Sarı Kuru Üzüm ( leblebi ile yediğimiz üzümden)

250 gr. Kuru İncir

1 kg. Elma

1 kg Portakal

1 Paket Pirinç Unu

3 kg. Şeker

1 - 2 kepçe Gülsuyu

Bir çimdik tuz

Üzeri için :

750 gr. Tuzsuz Yerfıstığı İçi 

250 gr. Fındık

100 gr. Çam Fıstığı ( dolmalık fıstık )

100 gr. Dolmalık Üzüm

250 gr. Ceviz

Arzu ederseniz toz şamfıstık

Pişirmek için :

1 Aşure tenceresi

Büyük bir tahta kaşık.

Yapılışı :

Bir gece önceden :

 

1)  Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı tencerelerde pişirelim. Nohutun  - piştikten sonra - kabuklarını mutlaka çıkaralım.

 

Nohut ve fasulyemiz piştikten sonra, süzelim ve kapaklı kaplara koyarak buzdolabına kaldıralım(sabahleyin uyanır uyanmaz dolaptan çıkarın ki aşureye ekleyene kadar oda sıcaklığına gelsin)

 

 

Haşlama suyunu süzüp, nohutların kabuklarını çıkarmayı unutmayalım

 

Fasulyeleri pişirdikten sonra süzelim..

 

2) Buğdayı ovuştura ovuştura iyice yıkayalım(7 su).

Pirinci de nişstası gidene kadar güzelce yıkayalım.

 

Yıkanmış buğday ve pirinci aşure tenceremize alalım.

 

Üzerlerine yaklaşık 7 litre su ilave edelim.

 

 

 

 

 

Ara ara karıştırarak pişirelim ve pişerken suyu azaldıkça sıcak su ilave edelim(tencerenin kapağını kapatın)

 

Buğday ve pirincimiz piştikleri zaman, tenceredeki su, ilk koyduğumuz kadar olmalıdır. Bu nedenle su azalırsa sıcak su ilave etmemiz gerekiyor.

 

Buğdayımız çok ama çok iyi pişmelidir ki, şeker ilave ettiğimiz zaman sertleşmesin(buğday şeker ile karıştığı zaman sertleşir. Bu nedenle çok çok iyi pişirmemiz gerekiyor). 4 saatte kısık ateşte pişiyorlar.

 

 

Pirinç ve buğday piştilerse, ocağımızın altını kapatalım ve sabaha kadar tencerede demlenmeye bırakalım.

 

Süsleri de geceden hazır edelim :

 

Yer fıstıklarımızın kahverengi kabuklarını çıkaralım ve ikiye bölelim elimizle uzunlamasına hemen bölünüyorlar.

Fındıklarımızı file şeklinde(dilim dilim) doğrayalım.

Cevizlerimizi orta irilikte doğrayalım.

Dolmalık üzümlerimizi yıkayalım

ve saplarını ovuşturarak

ayıklayalım, süzelim.

Dolmalık fıstıklarımızı da yıkayalım süzelim.

SABAH OLDU =)

 

Nohutları ve fasulyeleri buzdolabından çıkaralım ki, oda sıcaklığına gelsinler biraz.

 

Meyveleri pişirelim :

 

1) Yıkanmış incirlerimizin tepelerini temizleyelim ve ikiye bölelim. Bir tencerede haşlayalım ve süzelim. Süzülmüş incirlerimizin çekirdeklerini incecik akan musluğun altında, parmaklarımız ile hafif ovuşturarak temizleyelim. Çekirdeklerinden arındırılmış incirlerimizi kuşbaşı olarak doğrayalım. Not : İncirin çekirdekleri aşuremizi karartır. Süt gibi bir aşure için; onları temizlememiz gerekli. Kuşbaşı doğradığımız incirlerimizi bir tabakta kenarda bekletelim.

2) Yıkanmış ve kabukları soyulmuş elmaları kuşbağı doğrayalım ve bir tencerede 1,5 litre suda haşlayalım. Kapağını kapatıp kenarda bekletelim.

  

3) Yıkanmış kayısıları 4? e bölelim ve yıkanmış Sarı üzümlerimiz ile birlikte küçük bir tencerede 1,5 litre suda haşlayalım. Kapağını kapatalım, kenarda bekletelim.

4) Yıkanmış portakallarımızın  kabuklarını rendeleyelim. Bir kenarda bekletelim.

5) Kabukları rendelenmiş portakallarımızın üzerlerindeki beyazlıkları temizleyelim ve bütün olarak haşlayalım. Haşanan portakalların suyunu süzelim. Biraz soğuduktan sonra kuşbaşı doğrayalım. Bir tabakta kenarda bekletelim.

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi de tahılları uyandıralım =)

 

1 ) Aşure tenceremizi orta ateşe alalım.

 

Pişmiş olan buğday ve pirincimiz biraz pelteleşmiş, suyunu çekmiş gibi görünebilir.

 

Önemli değil, hemen sıcak su yapıp, tenceremiz ılındıktan sonra içerisine ilave su ile karıştıra karıştıra eski haline getirebiliyoruz. Kıvamı dün gece piştikten sonraki seviyeye ve kıvama gelene kadar azar azar su ilavesi ile açıyoruz.(tenceredekiler ılınmadan, yani pelteleşmiş görünen yerler açılmadan su ilave etmeyin ki, fazla su koymuş olmayalım ;)

 

 

Kıvamı eski haline getirildi. Önce ısındı, pelteler açıldı, ne kadar su gerektiği görüldükten sonra ilave edildi.

 

Tenceremiz kaynayana kadar ara ara karıştıralım.

 

2 ) Kaynayan aşure tenceresine, nohutu ve fasulyeyi ekleyelim. Ara ara aşure tenceremizi karıştırmayı ihmal etmeyelim.  Şimdi ocağımızın altını kısık ateşe alabiliriz. Dibini sarmasın.

 

3) Nohut ve fasulyenin ardından şekeri de ilave edelim. Biz çimdik de tuz atalım. Güzelce kaynasın tenceremiz,  fokurdasın. Karıştırmayı unutmayalım.

 

Şimdi sıra meyveleri eklemeye geldi :

 

1) Haşlanan ve tenceresinde haşlandığı su ile beklettiğimiz elmalarımızı haşlama suyu ile birlikte aşure tenceresine ekleyelim

 

2) Haşlanan ve tenceresinde haşlandığı su ile beklettiğimiz kayısı ve üzümlerimizi de haşlama suyu ile birlikte aşure tencremize ekleyelim.

 

3) Kuşbaşı portakallarımızı aşure tenceremize ilave edelim.

 

4) Kuşbaşı incirlerimizi de aşure tenceremize ilave edelim.

 

5 ) Rende portakal kabuklarımızıda ilave edelim tenceremize.

 

Şimdi aşuremizi güzelce karıştıralım.

 

Pirinç ununun sırası geldi  :

1 ) Bir kasede 1 paket pirinç ununu bir miktar su ile ayran kıvamına getiriyoruz.

2 ) Ayran kıvamına gelen pirinç ununu, aşurenin suyundan azar azar ilave ederek(4- 5 kepçe kadar) alıştıralım (Alıştırmak : Kasede karıştırdığımız sıvının ısısının, tenceredeki sıvıya yakın bir hale getirilmesidir).

3 ) İyice kıvamı açılan ve aşure tenceremizdeki suyun ısısına yaklaşan piriç unumuzu yavaş yavaş, karıştıra karıştıra tenceremize ilave edelim.

Tencere kaynayana kadar karıştırmaya devam edelim. Ocağın altını biraz açalım şimdi..

20- 30  dakika kadar kaynasın..

Arada karıştırmayı unutmayalım.

Bu arada Aşuremız biraz koyulanacaktır.

Kaynama süresinin sonunda, ocağımızı kapatalım.

Gülsuyunu da ilave edelim şimdi :

 

1 büyük kepçe ile gülsuyu da ilave ettikten sonra, güzelce aşuremizi karıştırıp, kapağını örtelim ve 15 dakika kadar demlenmeye bırakalım.

 

Evet çok şükür aşuremiz pişti =)

 

Yazması, resimlemesi, düzenlemesi ve siteye eklemesi

pişirmekten daha zor oldu sanki =)

 

Anneciğimin ellerine sağlık ...

 

15 dakika kadar demlenen aşuremizi karıştıralım ve kaselere bölüştirelim.

Bu ölçülerle yaklaşık 40 ? 50  kase kadar çıkıyor inşaallah..

 

 

Not : Biz bu sene tahılları tarifteki miktarın dışında, biraz da evden ilave ettik, o nedenle biraz fazla(60 ? 70) kase çıktı ( pirinç 250 gr. , nohut 150 gr. kadar, şeker 300 gram kadar daha ilave edildi).

 

Güzelce süsleyelim ve sevdiklerimize ikram edelimm =)

 

 

 

Maşaallah =)

 

 

 

 

Afiyetler Olsun...

  

 

Ellerinize Sağlık...

 

"

 

Yazar: 

Yorumlar

sitenizi gezerken aşure tarifini hemen aldım ve bu hafta sonu yaptım. Kendi bildiğim aşure tarifi ile sizin tarifi birleştirince ortaya muhteşem bir lezzet çıktı. Herkes çok beğendi. Herşey için teşekkür ederim. Allah hepimizin aşurelerini kabul etsin.

Allah ellerinize sağlık afiyet versin.Ne de güzel açıklamışsınız.Eyvallah.

Gercekten cok güzel bir tarif. Ben bu sabah denedim cok begenildi. Paylasiminiz icin tesekkürler.

Şimdi bu aşure kaselerinden biri olsa önümde ne güzel olurdu ..çok leziz gözüküyorlar yapanın ellerine sağlık..bende salı gün sohbet günümde yapıp ikram edeceğim arkadaşlarıma İNŞALLAH.ben sütte katıyorum bir bardak beyaz olması için ..birde inciri suda biraz bekletip küp küp doğruyorum..sonrada her kaseye aşureyi koymadan azar azar paylaştırıyorum öylede çok güzel oluyor...aşure yapacak tüm hanımlara şimdiden kolay gelsin ...

Sevgili editörüm çok tedaylı bir anlatım ve müthiş bir görüntü...lezzetide bir o kadar güzeldir.aşureyi çok seviyorum.perşembe günü pişmeye başlayacak artık pişirmek ve yemek nasip olur İNŞAALLAH! emeğinize sağlık...:)CEVAP: Sevgili özlm_2709 kardeşim, aşure gününüzü, tebrik ediyoruz.Evet Cenab-ı Hakk'ın enva-i çeşit nimetlerinin bir arada bulunduğu bu lezzeti herhalde sevmeyen az bulunur kanatindeyim. Sadece mideye hitap etmekle kalmıyor, göze kalbe ve sair latifelere de bir ikram olma özelliği taşıyor. Eminim sizde bu lezzeti tutturacak ve bu nimetten istifade edeceksiniz.Şimdiden afiyet ve şifa olsun diyoruz.Selam ve dua ile...

ELLERİNİZE SAĞLIK NEFİS GÖRÜNÜYOR.BENDE AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEKİLDE YAPIYORUM.ANNEMDEN ÖĞRENDİĞİM BİR KAÇ İLAVELERDE VAR ...SİZLERDE DENEYİN .BEN DOLMALIK FISTIKLARI AZ BİR TERAĞINDA HAFİF KAVURUP YAĞINI SÜZDÜRDÜKTEN SONRA PİŞMİŞ AŞUREME KATARIM BİRDE KARANFİL EKLERİM.YALNIZ4-5 KARANFİLİ AZ SUDA HAŞLAYIP SADECE SUYUNU EKLERİM.İNANIN FARKLI BİR AROMA KATIYOR.EN ÖNEMLİ AYRINTIDA SANIRIM SONUNDA OKUNAN YASİN VE DUASI...EVİN BEREKETİNE BEREKET KATAR..DEMEDİ DEMEYİN...:) BU SENEKİ AŞUREMİN RESMİNİDE SİZLERLE HANIMLAR KULUBUNDE PAYLAŞICAM İNŞ.ÖZELLİKLE NEVRA ABLAM VE ÖZLEM,FERDA,RAVZANUR ABLAM VE DİĞER DOSTLARIMLA HEP BERABER DUASINI YAPIP YEMEK NASİP EDER İNŞ.RABBİM.SEVGİ VE DUA İLE....

denemedim ama yorumunuz çok güzel muhakkak lezzetli olmuştur