İftar sofraları için lezzetli tatlı tarifleri

Sıcak yaz günlerinde lezzetli ve hafif sütlü tatlılarla iftar sofralarınızı zenginleştirmek istiyorsanız, güllaç, fırın sütlaç ve kazandibi gibi vazgeçilmez tatlılarımızı tercih edebilirsiniz.

Bu geleneksel tatlılarımızın hazırlanmasındaki ayrıntıları ve birbirinden özel malzemelerini Özsüt ustalarından öğrendik. Maharetli ustaların hazırladığı sütlü tatlılarla misafirlerinize lezzetli ikramlar hazırlayabilirsiniz.

GÜLLAÇ

20 kişilik (1 tepsi)

Malzemeler:

450 gram güllaç yaprağı

650 gram tozşeker

2,5 kilo süt

300 gram fındık (kırık)

50 gram antepfıstığı (kırık)

50 gram badem (kırık)

Hazırlanışı:

Sütü ve şekeri, sütün ısısı 90 dereceye gelene kadar kaynatın. Ocaktan alıp geniş bir kaba koyarak ısısı 80 dereceye gelene kadar soğumasını sağlayın. Güllaç yapraklarını tek tek sütün içinde yumuşatıp tepsiye dizin. Tepsinin yarısına gelindiğinde fındık-fıstık-badem karışımını üzerine yayın. Kalan güllaç yapraklarını fıstığın üzerini tamamlayacak şekilde tepsiye yayın. Kalan sütü de üzerine dökün. Güllacı en az 4 saat dinlendirdikten sonra üst süslemesini hazırlayın. (Süsleme kişinin tercihine bağlıdır.) Güllacı süsledikten sonra buzdolabına yerleştirip ertesi gün servis yapın.

KAZANDİBİ

6 kişilik

Malzemeler:

1 litre süt

250 gram tozşeker

20 gram nişasta

20 gram pirinç unu

1 tutam vanilya

Hazırlanışı:

Süt, vanilya ve tozşekeri tencereye alıp orta ateşte kaynatın. Ayrı bir kapta nişasta ve pirinç ununu 100 gram suyun içinde eritip kaynayan sütün içine ilave edin. 25 dakika orta ateşte kaynamaya bırakın. Piştikten sonra karışımı tepsiye alıp ocağın üstünde orta ateşte dibini yakın. Altı kızarınca ocaktan alıp 8 saat beklettikten sonra servis yapın.

FIRIN SÜTLAÇ

6 kişilik

Malzemeler:

1 kg süt

200 gram tozşeker

90 gram nişasta

1 adet yumurta

70 gram pirinç

Su

Hazırlanışı:

Pirinci yarım saat suda beklettikten sonra süzüp 250 gram suda haşlayın. Ayrı bir kapta süt ve yumurtayı çırpıp üzerine nişastayı ekleyin. Karışımı tencereye alıp pişirmeye başlayın. Pişirirken buhar çıkmaya başlayınca karışıma tozşeker ekleyin. Kaynamaya başlayınca haşlanmış pirinci suyuyla ilave edip karıştırın. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız sütlacı ısıya dayanıklı kâselere paylaştırın. Kâseleri soğuk su dolu fırın tepsisine yerleştirip önceden ısıtılmış 150 derece fırında (fazla pişmemesi için fırının sadece üstünün yanması gerekir) üzerleri hafifçe yanana kadar pişirin.

Zaman

Yazar: 

Yorumlar