Ispanak bir şehir efsanesi mi?

Kimileriniz belki komik bulacaktır ancak bir beslenme uzmanının yaptığı söylenen hata yıllardır seyrettiğimiz Temel Reis efsanesinin doğmasına sebep oldu. Nasıl mı? Ispanakta bulunan demir miktarı 3,4 mg şeklinde ifadelendirilecekken yanlışlıkla 34 mg gösterilince anneler çocuklarına bu sebzeyi yedirmek için adeta yarışır oldu. Sakın bu yazdıklarımızdan yola çıkarak ıspanak gibi kış mevsiminin bu nadir sebzesini kötülediğimiz sanılmasın.

Mutlaka koyu yeşil, parlak ve olabildiğince kısa yapraklılar tercih edilmelidir. Ispanak ihtiva ettiği folik asit sebebiyle alzheimera karşı oldukça tesirlidir. Ispanak K vitamini de ihtiva ettiği için menopoz esnasında kemik yoğunluğunun azalmasını önler.


Ne şekilde yiyelim?: Mümkünse çiğ yemeli, aksi takdirde özelliği kayboluyor. Kışın yorgunluk sonucu bedenen ve ruhen yıprananlar, haftanın iki üç günü sabah ıspanak ve tereyi doğrayıp suyunu çıkartarak kahvaltıda içmelidirler. Ayrıca boyları çabuk uzayan gençlere bolca ıspanak vererek vücutlarının dayanıklılıkları artırılırsa iyi olur. Kan yapıcıdır, protein zenginliğine sahiptir. Hamileler ve bebekleri için de muhteşem bir gıda olan ıspanak, kansızlık için de bir nimettir. Kansızlık çekenler haftada bir veya iki kez bir şekilde ıspanak yemelidir.

Ispanak salatası: Ispanaktan harika bir salata hazırlayabilirsiniz. Önce ıspanağı yıkayıp sirkeli suda bekletin. Süzdükten sonra artık birçok yerde bulunabilen bambu bıçaklarla veya benim pazardan alıp kullanmaya başladığım şimşir ağacından bıçakla, o da olmazsa elinizle iri parçalara ayırın. Üzerine minik küp hâlinde kestiğiniz peyniri, bir avuç dolusu iri kıyılmış cevizi ve yarım tatlı kaşığı çörekotunu ekleyin. Sırasıyla limon, az tuz, karabiber ve sızma zeytinyağı ekleyip servis yapın. Bol miktarda lif içeren kalsiyum, K vitamini, C vitamini, E vitamini, protein ve magnezyum deposu bu salata, tek başına bir öğün yemeğiniz bile olabilir.

Dikkat!: İhtiva ettiği fazla okzalat sebebiyle karaciğer rahatsızlığı olanlar, cilt hastalıklarından, damar sertliğinden, romatizmadan, kum ve taştan ayrıca gastritten yakınanlar ıspanağı fazla yememelidirler.

Şalgam kolyesini duydunuz mu?

Kök ve yaprağından yararlanabileceğiniz bu harika besin, bol B vitamini ve mineralleri ile akciğerler için iyi bir ilaçtır. 100 gram şalgamı rendeleyin ve bir litre suda on beş dakika kaynatın. Yarım saat kadar kaynamış suyun içinde beklettikten sonra bu suyu süzün ve hem ilaç olarak için hem de boğaz iltihaplarında gargara olarak kullanın. İnatçı öksürüklerin bertaraf edildiğini göreceksiniz. Çünkü şalgam, akciğer ve bronşları temizler. Şalgamı ipe dizmek suretiyle yapacağınız kolyeyi boynunuza astığınızda varsa şayet şişliklerin inmesine etki ettiğini göreceksiniz. Çeşitli rahatsızlıklarda hastanıza vereceğiniz çorbaların içine biraz da şalgam rendeleyin. Yüzlerindeki ergenlik sivilcelerinden yakınan gençler ve egzaması olanlar, yemeklerinde birer şalgam yemelidirler. Çünkü bu rahatsızlıklarının tedavisinde ihtiyaç duyulan kükürt, şalgamda fazlasıyla mevcuttur. Ancak şalgam yerken çok iyi çiğnemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca şalgamın, kabızlık giderici özelliği bulunur. Kulunç ağrılarına karşı faydalıdır. İdrar söktürücüdür.

Suyundan vazgeçmeyin: Salatalara bir miktar şalgam turşusu ekleyin. Lezzetine bayılacaksınız. İçinde A, B, C vitaminleri ile demir, fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunan şalgam, bazı hastalıklar için de şifa kaynağıdır. Kaynattığınız şalgam yapraklarının suyuyla cilde düzenli olarak yapacağınız kompres cildi temizler ve güzelleştirir.

Romatizmal ağrısı olanlar, ağrıyan yerlere şalgam yağı ile masaj yaparlarsa faydasını göreceklerdir. Şalgam suyu, iyi bir idrar söktürücüdür. İyi bir göğüs yumuşatıcıdır; ayrıca bünyenin direncini artırır. Kansızlığa karşı iyi bir savaşçıdır. Kuvvet kazanmak için günde iki bardak şalgam suyu içilebilir. Şalgam suyunu nezle olduğunuzda da tercih etmelisiniz.


samanyolu haber

Yorumlar