Yoldan Güzel Geçmek

Bir kral halkı için geniş bir yol yaptırmaya karar verdi. Yapımı tamamlanan yolu halka açmadan önce, bir yarışma düzenlemeye karar verdi. İsteyenin bu yarışmaya katılabileceğini ilan ettiren kral, yoldan en güzel geçecek kişiyi belirleyeceğini söyledi.

 

Yarışma günü, insanlar akın ettiler. Bazıları en güzel arabalarını, bazıları en güzel elbiselerini getirmişti: Kadınlardan kimileri saçlarını en güzel biçimde yaptırmıştı, kimi de yanlarında en güzel yiyecekleri getirmişti. Gençlerden bazıları spor kıyafetler içinde yol boyunca koşmaya hazırlanıyordu.

 

Nihayet, tüm gün insanlar yoldan geçtiler, fakat yolu kat edip tekrar kralın yanına döndüklerine hepsi aynı şikayette bulundu: Yolun bir yerinde büyükçe bir taş ve moloz yığını vardı ve bu moloz yığını yolculuğu zorlaştırıyordu.

 

Günün sonunda yalnız bir yolcu da bitiş çizgisine yorgun argın ulaştı. Üstü başı toz toprak içindeydi, ama krala büyük bir saygıyla yönelerek elindeki altın kesesini uzattı:

 

'Yolculuğum sırasında, yolu tıkayan taş ve moloz yığınını kaldırmak için durmuştum. Bu altın kesesini onun altında buldum. Bu altınlar size ait olmalı.'

 

Kral gülümseyerek cevap verdi:

 

'O altınlar sana ait delikanlı.'

 

'Hayır, benim değil. Benim hiçbir zaman o kadar çok param olmadı.'

 

'Evet' dedi kral. 'Bu altınları sen kazandın, zira yarışmanın galibi sensin. Yoldan en güzel geçen kişi sensin. Çünkü, yoldan en güzel geçen kişi, ardından gelenler için yoldaki engelleri kaldıran kişidir.'  

Yazar: 

Yorumlar

gülnur kardeşime katılıyorum hiç yabancı gelmedi hikaye:)

BEN BU HİKAYEYİ RİSALEİ NURDA OKUDUM. YOLDAKİ MOLOZ YIĞINI VE TAŞ BU DÜNYAYI, HAYATIMIZIN VE DÜNYAMIZIN FANİLİĞİNİ SİMGELİYOR. YOLDAKİ TAŞI KALDIRAN ÖLMEDEN ÖNCE BEKAYI BULAN KİŞİ OLUYOR.

çok güzel bi yazı paylaşımınız için teşekkürler

HARİKA BİR YAZI ..... yoldan en güzel geçen kişi, ardından gelenler için yoldaki engelleri kaldıran kişidir.'İNŞALLAH O KİŞİLERDEN OLURUZ..TŞKLER

Yolda gördüğümüz eziyet verici şeyleri kaldırmanın sadaka olduğuna inanan bir ümmetin ferdi olarak kıssayı çok beğendim Allah razı olsun.

Hadis-i Serif ; Insanlarin gelip gectigi yoldan, tasi, dikeni, kemigi, ( eziyet verici her türlü nesneyi) kaldirman bir SADAKADIR.

çok etkilendim. teşekkürler.