Azrail

Anlatılır ki, adamın biri köyün üst kısmındaki ormanlık bölgeden çalı toplar, bunları köye getirip satarak geçinirdi.


Bir defasında çalıları sırtına yüklenip köye getiriyordu. Hava hayli sıcaktı, kan-ter içinde kalmıştı. Üstelik çalılarda bulunan bazı dikenler sırtına batıyordu. Çalıları yere bıraktı. Yılların çilesinden kurtulmak istedi:


"Ey ölüm nerdesin? Gel, beni bu hayattan kurtar!" diye bağırdı. Birden yanında bir zat peyda oldu, "Beni mi çağırdın? Ben Azrail'im, ne istiyorsun?" dedi. Adam işin ciddiyetini anlamıştı. Çile de çekse hayat tatlıydı.


"Şey..." dedi. "Şu yükleri kendi başıma sırtıma kaldırmakta zorlanıyorum. Ucundan tutup sırtıma yükler misin?"


O günden sonra adam, halinden hiç şikayetçi olmadı. Ama Azrail'in birgün tekrar geleceğini de hiç unutmadı, ömrünün kalan günlerini iyi bir şekilde değerlendirdi.


Dört büyük melek olan Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail arasında görev taksimi yapıldığında Azrail (a.s.) :

"Ya Rabbi," der. "En zor görev bana düştü. Bu insanlara hayat tatlı gelir. Ben onların ruhlarını kabzedeceğim. Sevenleri birbirinden ayıracağım."


Cenab-ı Hak hikmet diliyle, "Ben , seninle ölüm arasına hastalıklar, musibetler perdesini koyacağım. İtiraz okları sana gelmeyecek" der.


Gerçekten de ölüm olaylarında Azrail'i pek hatırlamayız. " Falanca kazadan gitti, filanca hastalıktan gitti" deriz.


Hastalık ve musibetler Azrail'e perde oldukları gibi , Azrail de İlahi tasarrufa bir perdedir. Haşa, Hz. Azrail, Allah'ın yardımcısı değildir. Keza o, canının istediği zaman can alan biri de değildir. Verilen emre göre hareket eder, bu şekilde fıtri ibadetini yapmış olur.

Yorumlar

evet, kıssada anlatıldıgı gibi yaşıaybilsek, her an ölümü çok güzel... Rabbim bize fani dünyayı sevdirmesin Rabbim her daim yanımızda ruhumda bunu bilmeyi nasip etsin fayda vermeyen ilimden de korusun!

Ey ölümden korkup kacan can,isin aslini, sözün dogrusunu istersen, sen ölümden korkmuyorsun, sen kendinden korkuyorsun.Cünkü ölüm aynasinda görüp ürktügün, korktugun ölümün cehresi degil, senin kendi cirkin yüzündür.Senin ruhun bir agaca benzer.Ölüm ise o agacin yapragidir. Her yaprak agacin cinsine göredir. (Hz.Mevlana, Mesnevi.)

O demde ki perdeler kalkar perdeler iner Azraile 'hosgeldin'diyebilmektedir hüner. N.F. KISAKÜREK Allah bizi bu şuurda yaşatsın inşallah .

ölümü yattığın zaman yastığın altında kalkıncada karşında bil Allah sizlerden razı olsun bizleri aydınlatıyorsunuz