Neden Ben?

İnsan, zihninde sayılamayacak derecede fikir, his, seçim, istek barındırır. Her aklın içinde binlerce oda vardır, duvarların her biri de farklı renge bürünmüştür. Tüm beşer de az buçuk hissedardır bu durumdan. İradelerini kullanarak karar verirler, düşüncelerini pratiğe dökerek hayatlarının rotalarını farklı bir yön doğrultusunda revize ederler. Her taze fikir yeni bir olasılık her farklı eylem yeni bir sonuç doğurur. Lakin insan iradesinden bağımsız olarak seyreden hadiseleri de gözden kaçırmamaya dikkat etmek elzemdir.

Bahsini açtığım konu yalnızca dünya hayatını da kapsamıyor. Kafa yormaya insan olarak hâlk edildiğimiz andan itibaren başlamak mantıklı olur kanaatindeyim. İlk soru şu; neden insan olarak yaratıldık? İnsan olarak yaratılmamızın elbette bir nedeni var, fakat sebebi sadece dünyada ibadet ederek ahretimizi kurtarmak mıydı?

Tanık olduğumuz, odak noktasında bulunduğumuz her hadise hayatımızın gayesi için atılmış bir adımdan ibarettir. Ailemiz, kuracağımız dostluklar, okullarımız ve hatta sokakta gözümüze çarpan bir insan dahi varış noktası istikametine ilerlerken bize yön gösteren tabelalardır.

Betimlemeye çalıştığım mantığa göre rolümüz önceden belirlenmiş, biz de o ölçülere göre yaşıyoruz şeklinde bir algı oluşabilir, lakin bu görüş tamamen yanlış olmasa da hatalı bir bakış açısıdır. Külli iradenin bize sunduğu yol ayrımları vardır, bizim vazifemiz ise her yol ayrımında kılı kırk yaracak şekilde düşünüp yol kenarındaki tabelalardan yararlanarak hedef belirlemektir. Çünkü her işaret bizi aynı noktaya götürmediği gibi, aynı işaretlerden bile farklı yollara savrulma ihtimalimiz de her zaman vardır.

Okuduğumuz bir kitap, gündelik koşturmaca esnasında karşılaştığımız bir dilenci yahut konuştuğumuz bir çocuk kararlarımızı etkileyen faktörlerdendir. Fakat kaynaktan zihnimize dolan bilgiler, fikirler veya planlar ne yöndeydi? Önemli olan bu sorunun cevabıdır.

Ben dünyaya neden geldim? Neden bu zaman diliminde yaşıyorum? Neden ülkem, okulum, işim, arkadaşlarım, ailem ya da karakterim bunlar?

Zihnimizi sürekli örneklendirdiğim sorularla meşgul edip her an karşımıza çıkan yeniliklerle harmanlayarak var olma sebebimizi bulmak üzerine kafa yormalıyız. Unutmamak gerekir ki dünyaya insan suretinde teşrif ettik ve halimizin sorumluluğu oldukça ağırdır. Hadi hep beraber fikir yürütelim şimdi. Biz bu dünyaya neden geldik? 

CANTÜRK CENK

Yorumlar