Margarin ve türevleri yasaklanmalı!

Su böreğini çok severim ama ne zaman yesem bir kaç gün midem yanar. Sebebini merak ederdim. Artık biliyorum . . .

Ortaokul dönemlerinde poğaça imalathanesinde çalışmış bir arkadaş anlatmıştı; Hani her sabah yediğimiz o poğaçalar var ya, onların yarıdan fazlası margarinmiş. Hamura kendisinden fazla yağ karıştırarak yoğururlarmış.

Dr. Aidin Salih'e bir genç getirmişler, ağır gut hastası olup ayağının biri normalin iki katı büyüklüğündeymiş.

Hikâyesine gelince; bizim eleman çalışmak için Ağrı'dan İstanbul'a gelmiş ve bir poğaça imalathanesinde iş bulmuş. Çocuğa "Aha sana yatacak yer, aha sana şu kadar ücret, yemek mi? Aha sana poğaça, ye yiyebildiğin kadar" demişler, o da yemeğe para vermemek için dayanmış poğaçaya . . .

6 ay sonra ayağı o hale gelmiş, doktorlar yapabilecekleri birşey olmadığını ve "memleketine gitmesini" söylemişler.

Hepimiz gut hastalığına çok et yemenin sebep olduğunu zannederiz ama gutun asıl sebebi şeker ve tahılmış.

Birgün tatlı almak için bir pastaneye girdiğimde "margarin kullanıyor musunuz?" diye sordum. Aldığım cevap "Kat'iyyen" oldu. "Peki hangi yağı kullanıyorsunuz?" dediğimde de eleman gururla "Biz pastacı yağı kullanıyoruz" dedi.

Peki pastacı yağı nedir?

Bir arkadaş kürt böreği yapan birini görmüş, eleman bir kat yufkayı serip yan tarafında bulunan kovaya elini daldırarak bir avuç yoğurt alıp yufkanın üzerine yaydıktan sonra üzerine ikinci kat yufkayı sererek yine bir avuç yoğurt ile işlemi tekrarlıyormuş. "Yoğurt mu o?" diye sorduğunda ise "yağ" cevâbını almış. "Pastacı yağı" denilen şey meğerse o yoğurt kıvamındaki iğrenç margarinmiş.

Şimdi burada margarinin ne olduğunu anlatacak değilim.

Sabahları poğaça, börek vs. yemeden önce vücûdunuza neyi soktuğunuzu ve iç organlarınızı nelerle muhatap ettiğinizi bir düşünün . . .

Benzeri pilav için de geçerlidir. Özellikle sokakta satılan pilavların nasıl o kadar lezzetli olduğunu ve evde yapılan pilavların neden o kadar güzel olamadığını düşünün.

Hadi sizi yormadan cevâbı vereyim : BULYON

Bulyon aslında etsuyu demektir ama etsuyu hemen bozulur ve dondurulmadan saklanamaz.

Marketlerde bulyon adı altında satılan o kibrit kutusu büyüklüğündeki şeyler aroma, tuz, baharat ve MSG içeren margarindir.

ÇİN TUZU olarak da bilenen MSG (Mono Sodyum Glutamat) beyni etkieyen ve saman dahî yeseniz onu lezzetli olarak algılamanızı sağlayan bir madde olup vücut için zehir hükmündedir.

Bu maddenin en yoğun olarak bulunduğu yiyecekler de o özel okullarda okutup, en iyi elbiseleri giydirip en son model telefonlar aldığınız çocuklarınızın bilgisayarda oyun oynarken paket paket zıkkımlandıkları o cipsler, pringlesler vs. var ya; işte onlar . . .

ONU YEME, BUNU YEME . . .

E, PEKİ NE YİYECEZ?

Arabanızın boyasına kuş pislese pasta cilâ yaptırır, motorunu korumak için deposuna en iyi yakıtı koyarken en kıymetli sermâyeniz olan vücudunuza ithâl ettiğiniz "öldürücü değil süründürücü" olan yavaş etkili zehirlerin uzun vâdedeki sonuçlarını görmek için arada bir hastane koridorlarında dolaşın.

İstesem daha sayfalarca yazarim, ama...

Yorumlar