Eşinize Söz Söyleyin

Dış görüntü insanlar hakkında ilk izlenimi edinmemizi sağlar. Bu kısa süren bir ön tanımadır. Konuşmadıkça insanlar hakkında yeterli bilgiye sahip olamayız. Yazılan yazılar gibi, ortaya dökülen cümlelerde kişinin karakterini gösterir. 
 
Mevlana. Bu gizlilik öyle normal bir konuşmayla falan ortaya çıkarılamaz. Dilin üstünü normal zamanlarda tanınz, ama dilin altındaki gizli kısmı tanımak için olağan üstü bir durum olması gerekir. Meselâ, kızgınken, bıkkınken, heyecanlıyken o gizli kısmın saklanması mümkün değildir. Alış-veriş yaparken inceleyin, konuşmasını dinleyin, dostu ve düşmanı hakkında konuşurken inceleyin, kıyaslayın, yanılmazsınız.
 
Edebiyatçıların dediği gibi, sadece bülbülün değil, tüm insanların çektiği dil belâsıdır. Hatta bu o kadar böyledir kı diline sahip olabilene cennet vaat edilmiştir. Dil belki de en zor zaptedebildiğimiz organımız olduğu için böyle kapalı bir yere yerleştirilmiştir. Buna rağmen çok sık olarak, yuları kırar ve istediği gibi hareket eder.
 
Bizler en çok, öfkelendiğimiz anda dilimize sahip olmakta zorlanırız. O anda dilimiz önüne geleni darmadağın eden kasırga gibidir. En iyi yol öfkeliyken konuşmamak ve o mekanı terk etmektir.
 
Öfkemizi yenme hususunda tabiî ki yapabileceğimiz epeyce bir şeyler var. Abdest almak, mümkünse duş almak, uzanmak, yalnız bir odaya çekilmek, veya hemen yürüyüşe açık havaya çıkmak. O anda söyleyeceğimiz ve yapacağımız her şeyden daha sonra pişman olacağımızı düşünmek, kimseyi kırmama hususunda kesin karara sahip olmak. Önce bu hususta kendimize söz vermeliyiz, sonra uygulamaya geçmeliyiz.
 
Kendini zapt edemeyen insan, kimseyi zapt edemez. Kendiyle başa çıkamayan insan, kimseyle başa çıkamaz. Kişisel eğitimini hep devam ettirerek ilerleyemeyen insanın, başkalarını düzeltmek gibi bir iddiasının bulunması inandına olamaz.
 
Dilimizi güzele alıştıralım. Sevgimizi doğru ve güzel kelimelerle ifade edelim. Yakın, varlıklı ve makam sahibi bir tanıdığım, eşine ve çocuklarına "Kız eşşoğlueşşek"diye cümlesine başlıyor. Karısına, karıcığım veya başka güzel bir hitapla, çocuklarına yavrucuğum, diye hitap etmesinin daha güzel olacağını düşünüyorum, yanılıyor muyum?
 
Eşler birbirlerine, en azından başkalarının yanında hi tap ederken çocuklarından daha farklı hitap etmeliler. Karşılıklı saygının ifadesi olsun diye isimlerinin yanma Bey ve Hanım getirmeleri güzel olur. Diğer zamanlarda ise mutlaka daha özel, daha güzel daha hoş seslenmeleri güzel olur.
 
Ona nasıl seslenirseniz, onun nasıl olduğunu söylerseniz, o biraz da öyle olacaktır farkında olmadan. Öyleyse güzel şeyler söyleyin daha güzel olmaya doğru yol alsın.
 
Yazar: 

Yorumlar