Değerlerimizle nice bayramlara…

Değerlerimizle nice bayramlara…
Hülya Günay 
 
 
Hayatımız sadeleştikçe, kişiliğimiz o çocuksu temizliği ile doğallığını korudukça, geleneklerimize ve kültürümüze sımsıkı sarılıp, emek verdikçe bayramlar bayram tadında geçecektir.
 
 
 
 
 
Değer vermenin zamanı olur mu? Sevmek biter mi? Minicik bir çocuğun tertemiz kalbine sorarsanız, ’’Süt mü ki bitsin diyecektir. Sevmek asla bitmez, insan sevdi mi hep sevmeli.’’ Hesapsız, doğal, tahribattan geçmemiş bir kalp için sevgi süresizdir.
 
Bir yetişkin için durum yaşanmışlıkları, yorgunlukları ölçüsünde değişecektir. Değer verip değersizleştirilmekten yorulanlar, hayata dümdüz bakıp hayatı kendinden ibaret görüp hep idare edilmeye alışanlar ve hep haklı mazeretler altına sığınanlar, insanların acımasız tavırları, vurdumduymazlıkları, riyakârlıkları karşısında her kırıldığında yeni yaşıyormuşçasına şaşıran iyi niyetli, iyi yürekli, değer vermekten pes etmeyen saygılı insanlar… Milyarlarca insanın yaşadığı dünyamızda bu örnekler, insanların yaşadıkları çevre, eğitim seviyeleri, sosyal statüleri, ilişki içinde oldukları sosyal çevreye göre şekillenecek değerler de bireylere göre değişecektir.
 
Değerlerimiz hayatımızdaki duruşumuzu, duruşumuz da çevremize verdiğimiz huzur, saygı, sevgiyi belirliyor. Hayatımız sadeleştikçe, kişiliğimiz o çocuksu temizliği ile doğallığını korudukça, geleneklerimize ve kültürümüze sımsıkı sarılıp, emek verdikçe bayramlar bayram tadında geçecektir.
 
Yağmur bulutlar toplanıp, hava kararınca, bardaktan boşalırcasına rahmeti ile doğayı kuşatır. Güneş üzerinde lekeleri olsa da aydınlığından hiçbir şey kaybetmez. Doğa olayları, bitki örtüsü, insanın hizmetine sunulan her varlık bir döngü ve zaman içinde gelişip, işlevini tamamlayıp, fayda sağlar. Değer verdiğimiz herkes te bizden zamanında sevgi, ilgi, saygı bekler. Doğanın döngüsü gibi kalbin de bir zamanı var. Bir daha gidememek, gidip te görememek ihtimalini hafızamızda canlı tutunca egolarımızın, içi boş kırgınlıklarımızın, hırslarımızın, bitmeyen dünya heveslerimizin, kurallarımızın bir anlamı kalacak mı?
 
Bayrama sayılı günler kala; birinin acısını dindirebilme ihtimalimiz varsa hemen yapalım. Sevmenin, değer vermenin yolu temelde birbirimizi anlamaktan geçiyor. O; tertemiz yaratılmış kalbimizin, çocuksu yönünü faaliyete geçirip birbirimizi anlayalım, acılarımız ortak, hüzünlerimiz ortak, sevinçlerimiz ortak olsun. Sevgimizde samimi, değerlerimizde samimi olalım ki, hiçbir güç değerlerimizi yıkmaya cüret etmesin. Dualarımız hacıların duasına karışsın, Allah’a sımsıkı tutunalım ki kimseler bizi düşüremesin.
 
Göz nurumuz en değerlimiz vatanımız ile bayrağımızın gölgesinde, sevdiklerimiz ile mutlu, huzurlu, sağlıklı nice bayramlara…
 
KAYNAK: bizimsemaver.com

Yorumlar

(X)
Kapat
-->