Yenilenebilir enerji üretecek ilk cami...

Projesini Türk Mimar Selçuk Ünyılmaz’ın hazırladığı caminin temeli, Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletinde yer alan Norderstedt şehrinde atılacak.

Kuzey Almanya’nın en modern camisi olacağı belirtilen cami toplam bin 400 metrekarelik kullanım alanına sahip olacak.

“Almanya’da bir mimar olarak bir cami projesi çizmek ve hayata geçirmek her zaman hayalimdi” diyen Ünyılmaz, insanlar gibi camilerin de dışlarının sade; içlerinin ihtişamlı olması gerektiğini ifade etti. Mimar Ünyılmaz, “Tabii ki caminin dışı yaşadığınız ülkenin bölgenin mimari yapısına uyacak şekilde olmalı ve abartıdan kaçınılmalı. Her haliyle bir cazibe merkezi haline getirilmeli. Örneğin klasik mimarili bir camiyi buraya inşa ettiğiniz zaman bu bazı endişeleri de beraberinde getirebilir. Dolayısı ile bizim buralara mimari yönden her iki toplumun da kabul edeceği bir tarzda modern camiler inşa etmemiz gerekir.” dedi.

Dünyada yenilenebilir enerji üreten ilk camiyi inşa edeceklerini vurgulayan Selçuk Ünyılmaz, “Kubbeli ve yerden 22 metre yükseklikte iki minareli olarak inşa edilecek. Yenilenebilir enerji konsepti dahilinde minarelere rüzgardan enerji üreten pervaneler yerleştirilerek camiyi aynı zamanda enerji üretecek duruma getirildi. Güneş yerine rüzgar enerjisinin tercih etme nedenimiz ise rüzgardan 24 saat aralıksız faydalanabilmek. Bu şekilde caminin enerji ihtiyacının en az yüzde 30’nun karşılamayı hedefledik.” ifadelerini kullandı.

Nordestedt Büyükşehir Belediye Başkanı Hans-Joachim Grote ve diğer Alman siyasilerin projeye önceleri biraz mesafeli yaklaştıklarını belirten Ünyılmaz, “Ancak projeyi tanıttıktan sonra önyargılar tamamen ortadan kalktı.” Şeklinde konuştu.

CİHAN

Samanyoluhaber.com

Yazar: 

Yorumlar