Su kabağından rengarenk süs eşyaları yapıyor

Su kabağından rengarenk süs eşyaları yapıyor
 
 
63 yaşındaki Cenap Önen, su kabağından avize, gece lambası ve abajur gibi farklı süs eşyaları üretiyor.
 
 
Emekliliğinden sonra internetten görüp kendi çabalarıyla su kabağından süs eşyaları üreten Cenap Önen, 10 yıldır sürdürdüğü yeni mesleğinde avize, gece lambası ve abajur gibi hediyelik eşyalara dönüştürdüğü eserlerle vatandaşların ilgisini çekiyor.
 
İnternette konuyla ilgili bir video izledikten sonra bu işe merak salan Önen, doğup büyüdüğü Kartal Yakacık'taki 40 metrekarelik dükkanında su kabaklarını şekillendirerek dekoratif ürünlere dönüştürüyor.
 
Önen, hiçbir eğitim almadan kendi çabalarıyla bu işi öğrendiğini belirtti.
 
Su kabağının eskiden çeşitli amaçlarla kullanıldığını anlatan Önen, kabakları dekoratif eserlere dönüştürmek için hasadı yapıldıktan sonra rutubetsiz yerde depolanarak kurumaya bıraktığını söyledi.
 
İlk zamanlarda su kabağını istediği gibi işleyemediğini ancak sonraları bu işten çok keyifli bir hal aldığını, gün geçtikçe su kabağı işlemeciliğine alıştığından bahseden Cenap Önen, çok güzel eserler ortaya koyduğunu belirtti.
 
Hem keyif aldığını hem de gelir elde ettiğini aktaran Önen, kendini çok dinç hissettiğini, gücü yettiğince su kabağı işlemeciliğine devam edeceğini söyledi.
 
Kaynak: trthaber.com

Yorumlar