Sosyal paylaşım sitelerinde yapılan gıybet büyük günah...

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, akıllara takılan dinî sorulara cevap verdi. Aktan, sosyal paylaşım sitelerinde söylenilen yalanların, edilen gıybetin daha geniş bir çevrede paylaşıldığı için daha yıkıcı ve daha büyük bir günah olduğunu söyledi. Aktan, zaruri durumlarda kadınların pantolonla namaz kılıp kılamayacağı hususunda ise pantolonun geniş ve vücut hatlarını göstermeyecek özellikte olması halinde namazın caiz olacağını belirtti.
 
Namaza yeni başladım. Okul nedeniyle her vakti kılamıyorum, gece onları kaza etsem olur mu?
 
Aslolan namazları vakti içinde kılmaktır. Zira Allah Teâlâ Kur'an'da "Namaz şüphesiz, müminlere belirli vakitlerde farz kılınmıştır." buyurmuştur (Nisa 4/103). Öğle arası, akşama doğru okul dağılınca vakit namazını kılma imkânı varsa vaktinde kılınmalıdır. Okul şartları buna da imkân vermiyorsa vaktinde kılınamayan namazlar ilk fırsatta kaza edilir.
 
Bayanlar olarak özellikle bazı vakitleri dışarıda kılmak durumunda kalıyoruz. Böyle zaruret durumlarında bayanların pantolonla namaz kılmasına ne diyorsunuz?
 
Tesettürde temel kural elbisenin vücudu gösterecek kadar ince olmaması, kalın da olsa dar olup vücut hatlarını göstermemesidir. Eğer pantolon geniş olur vücut hatlarını göstermezse namaz caiz olur.
 
Herkeste dövme görüyorum ve özeniyorum. Dövme yaptırmak günah mı? Geçici dövme yaptırmak ya da kınayla dövme yaptırmak da aynı mı?
 
Hz. Rasulullah (sas) dövme yapanın da yaptıranın da Allah'ın (cc) rahmetinden uzak kalacaklarını bildirmiştir. Dövme geçici olsa da olmasa da fark etmez. Kınayı dövme maddesi olarak kullanmak caiz değildir.
 
Biz hanımların taktığı bone alnın ortasına denk geliyorsa secde olmaz, namaz bozulur deniliyor, ne derece doğrudur?
 
Secde, kulun Rabbi huzurunda hürmet ve tevazu ile yere kapanmasıdır. Bu nedenle secdenin tam ve mükemmel olabilmesi için alnın yere temas etmesi gerekir, denilmiştir. Başa sarılan, giyilen veya örtülen şey alnı kapatıyor, alnın yere temasını önlüyorsa imkân ölçüsünde alnın yere temasını mümkün kılacak bir şekil verilmelidir. Bunu yapmak zorluk ve sıkıntı çıkarıyorsa alnı örten başörtüsüyle namaz kılınabilir.
 
Facebook'ta veya Twitter'da bazen beyaz yalanlar söyleyebiliyoruz. Ya da birileri hakkında eleştiride bulunabiliyoruz. Bu kul hakkına girer mi?
 
Yalanın rengi olmaz. Yalanın her çeşidi menedilmiştir. Birilerinin arkasından duysa hoşlanmayacağı sözler söylemek Kur'an'da menedilen "gıybet" kapsamına girer. Facebook ve Twitter'da yapılan gıybet ise daha geniş bir çevrede paylaşıldığı için daha yıkıcıdır, daha büyük bir günahtır, denebilir.
 
Yazar: 

Yorumlar