Siyah çayın faydaları nelerdir? Her gün şekersiz çay içerseniz...

 
Siyah çayın faydaları nelerdir? Her gün  şekersiz çay içerseniz...
 
Türk kültürünün vazgeçilmez içeceklerinden biri olan siyah çayın insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor musunuz? Peki siyah çayın faydaları nelerdir? Her gün şekersiz çay içerseniz ne olur? Kahvaltılarımızın ve yemek sonrası tüketme geleneğimiz olan siyah çay hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberimizi detayında...
 
Bitki olarak yetiştirilen çay toplaranarak kurutulur. Kurtulan çay kaynatılarak elde edilen içeceğe siyah çay denir. Çayın yeşil, beyaz ve siyah olmak üzere 3 çeşidi vardır. Bu çaylar yetiştikleri toprak tohum ve havaya göre değişir. Siyah çayın içerisinde tein, kafein, teofilin ve antioksidan içerir. kemik ve diş sağlığı için etkili olan siyah çayın tam faydasını elde etmek için şeker kullanılmadan tüketilmesi önerilir. 
 
 
Çayın içerisinde sıfır, yağ, karbonhidrat ve protein vardır. Şekerle tatlandırılmadığında diş yapısını korur. Ülkemizde siyah çayın üretimi en fazla Karadeniz'de yapılmaktadır. Dünya'da ise  Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malavi ve Vietnam gibi yerlerde yetiştirilir. 
 
Anadolu toprakalrına gelmeden ilk çay içen Türk Hoca Ahmet Yesevi'dir. Orta Asya seyahetleri sırasında çayı keşfeden Ahmet Yesevi, çay hakkında "Hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar" diye de söylemleri vardır.
 
SİYAH ÇAYIN FAYDALARI NELEDİR?
 
- Yapılan araştırmalarda çayın içerdiği amino asit ve teanin gibi maddeler beynin sağlıklı çalışmasında etkilidir. Konsantrasyonu artıran çay kahve gibi uykusuzluk yapmaz. 
 
- Yeterli miktarda kafein al kemik ve kaslar gün boyu vücudun dinç olmasını sağlar. Bu yüzden uzmanlar sabahları bir bardak çay içilmesini tavsiye eder.
 
- Yeşil çay kadar siyah çayda zayıflamada etkilidir. Vücudun enerji seviyesini yükselten siyah çay aynı zamanda tokluk hissi verir. Bu sayede gün içerisinde sürekli yemek yeme isteği azalır.
 
- ABD'de yapılan bir araştırmada siyah çayın kötü kolesterolü azalttığı tespit edilmiştir. Bu sayede damar tıkanıklığı önlenir. Aynı zamanda kalp hastalıklarınında oratay çıkmasını engeller.
 
- İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde bağışıklığı temizler. Bilinenin aksine siyah çay kansızlık yapmaz. Ancak içeriğinde şeker olan çay hemoglobin oranını azaltır. Onun dışında saf siyah çay kan düzeyini dengeler.
 
- Siyah çayın aynı zamanda kanserli hücreleri öldürmede etkili olduğu söylenir. Yüzyıllardır cilde sürülerek cilt kanserini önleyen siyah çay tıbbı tedavide de doğal ilaç olarak kullanılmıştır.
 
HER GÜN ŞEKERSİZ ÇAY İÇERSENİZ...
 
- Şekersiz tüketilen çay vücudun su dengesini korur. 
 
- Şekerli çay ağız ve diş sağlığına zarar verir. Dişlerin koruyucu plakları olan diş minesini sarartır. Ama şekersiz çay içerdiği florür ile diş minesini korur.
 
- Çayın içerisindeki antioksidan vücudu güçlendirir. Böylece şekersiz tüketilen çay kanser hücrelerinin korkulu rüyası olur.
 
-Yemek ardından içilen çay sindirimde hazmı kolaylaştırır. Vücudun zararlı bakterilerden hızlıca kurtulmasını sağlar.
 
- Şeker ilavesiz çayın içerisinde bulunan teobromin ve reofilin maddeleri böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına destek olur. 
 
KAYNAK: yasemin.com
 

Yorumlar