Minik boncuklardan ürettiği takılar geçim kaynağı oldu

Minik boncuklardan ürettiği takılar geçim kaynağı oldu
 
Tunceli Ovacık'ta yaşayan ev hanımı Songül Geçer'in boncuklardan yaptığı özgün takılar, hem geçim hem de hayat kaynağı oldu.
 
İlçe Halk Eğitim Merkezinde (HEM) bir süre önce açılan el sanatları ve takı tasarım kursunda 22 kadın ile 6 ay el sanatları ve takı tasarımı eğitimi alan 42 yaşındaki 3 çocuk annesi Songül Geçer, halhal, bileklik, küpe ve kolye gibi takıların yapılışını öğrendi.
 
Geçer, kurs bitiminde evindeki küçük atölyesinde çalışmalarına devam etti. 
 
HEM sayesinde meslek sahibi olduğunu belirten Geçer, "Kursta çok şey öğrendim. Benim için güzel bir deneyim oldu. Şu an o kursa katılan 22 kadın arasından sadece ben takı tasarım çalışmalarına devam ediyorum. Aile bütçesine katkıda bulunmak adına yaptığım ürünlerimi ilçemizde satıyorum. Takı tasarımı kursunun hem maddi hem de manevi anlamda bende çok özel yeri var" dedi.
 
Çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılıyor
 
Geçer, yaptığı takıların çevresindeki kadınlar tarafından çok beğenildiğini söyleyerek, şöyle konuştu:
 
"Boncuklar ailem gibi. Onlara dokunduğum zaman kendimi huzurlu hissediyorum. Takı yapmak hayatıma çok şey kazandırdı. Takılar ile yeni şeyler öğrendim, özellikle şehir dışından gelen turistler başta olmak üzere yeni dostluklar kurdum. Takı tasarımı benim için aile ekonomisine katkıda bulunmak adına da çok etkili oldu. Kazandığım parayla çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılıyorum."
 
Takı tasarımı konusunda güzel işler başarmak istediğini dile getiren Geçer, "İlçede satışa sunduğum takıları farklı şehirlerdeki farklı insanlarla da buluşturmak istiyorum. Malzeme bulmakta çok zorluk çekiyorum, elimdeki malzemeleri değerlendirerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Takılarımı sosyal medya hesapları üzerinden de satışa sunup isteyene ulaştırmaya çalışıyorum" dedi.
 
Kaynak: trthaber.com

Yorumlar