Geçimini sağlamak için başladığı mantar üretiminde marka oldu

Geçimini sağlamak için başladığı mantar üretiminde marka oldu
 
İzmir'de mantar üretiminde başarı sağlayan kadın girişimci Müberra Türkkan, 9 kadına daha istihdam sağladı.
 
İzmir'de geçimini sağlamak için başladığı istiridye mantarı üretiminde marka olan Müberra Türkkan, 9 kadına daha iş imkanı sağladı.
 
Marketler zincirine satış yapıyor
 
Ayda ürettiği 8 ton mantarı marketler zincirine satmayı başaran Müberra Türkkan, şimdi ihracata hazırlanıyor.
 
Lise eğitimini dışardan tamamlayarak bir vakıf üniversitesinin Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği bölümünü kazanan Türkkan, 3 yıl okuduğu bölümü kızının küçük olması ve ekonomik nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldı.
 
Kendi parasını kazanmak için iş arayışına giren Türkkan, internet üzerinden yaptığı araştırmalar sırasında istiridye mantarı üretimiyle karşılaştı.
 
Evini ipotek ettirerek iş kurdu
 
Bu alanda 9 ay boyunca araştırma yapan Müberra Türkkan, birçok kişinin olumsuz yaklaşımına rağmen ailesinin desteğiyle bu işe girmeye karar verdi.
 
Evini ipotek ettirerek kurduğu tesiste kızıyla birlikte mantar üretimine başlayan Türkkan, bir yandan da ürünlerini pazarlamak için elindeki numunelerle kentteki restoranları ve marketleri dolaştı.
 
Bir marketler zincirinin kadın üreticiyi desteklemek adına ürünlerini almasıyla birlikte üretimini artıran ve 9 kadına daha istihdam sağlayan Türkkan, elde ettiği başarıyı ihracat yaparak sürdürmeyi hedefliyor.
 
Soyadıyla markasını oluşturdu
 
Müberra Türkkan, çok zorlu aşamaların ardından bugünlere gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.
 
"Şu anda büyük zincir marketlere ürünlerimi satıyorum. Paketlemeyle ilgili izinleri aldık ve anlaşmaları yaparak paketlemeyi yaptık. Kendi soyadımdan markamı oluşturdum, isteyen her kadın başarır. Büyük ve küçük zincir marketlere ürünlerimizi vermeye başladık. Türkiye'ye hitap eden bu marketlere şu anda ürünlerimizi veriyoruz."
 
Gastronomi bölümünde özel sos hazırlatıyor
 
Ürettikleri mantarların lezzetini artırmak için gastronomi bölümünde özel sos hazırlattığını, mantar paketlerine bu sosları da koyduklarını anlatan Türkkan, ihracat için 150 ülkeye ihracat yapan gıda paketleme fabrikasıyla görüştüklerini belirtti.
 
"Özel soslarımızla birlikte yarım tona yakın yurt dışına numune gönderdik. Şu anda İngiltere ve Amerika'dan ciddi anlamda olumlu sonuçlarımız geldi. Kurban bayramından sonra İngiltere'den gelecekler, görüşeceğiz. Heyecanla onları bekliyoruz." 
 
Başka üreticilerden de aldığı mantarları pazarlayan Türkkan, mantar işi yapmak isteyen herkese bu konuda yardımcı olabileceğini ve her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.
 
Kaynak: trthaber.com

Yorumlar