Ayvalık mutfağında peynirin en tatlı hali: Lor tatlısı

Ayvalık mutfağında peynirin en tatlı hali: Lor tatlısı
 
Balıkesir'in turizmin yanı sıra deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekleriyle bilinen ilçesi Ayvalık'ın mutfağında yer alan lor tatlısı, bölge ekonomisine de katkı sağlıyor.
 
Ayvalık'a giden yerli ve yabancı turistlerin iştahla tükettiği lor tatlısı, dönerken beraberinde götürdükleri en önemli ürünlerden biri haline geldi.
 
İlçedeki pastaneler için ciddi gelir kapısı olan lor tatlısı, daha çok sakızlı dondurmayla tüketiliyor.
 
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, tarihi ve doğal güzellikleri, zeytin, zeytinyağı ve turizmiyle ünlü ilçenin en önemli ekonomik değerlerinden birinin de ünlü mutfağı olduğunu söyledi.
 
"Ayvalık ekonomisi için ciddi bir getiri"
 
Lor tatlısının, pastaneler başta olmak üzere restoranların önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu anlatan Büyükçıvgın, şöyle konuştu:
 
"Ayvalık mutfağı deniz ürünlerinin yanı sıra zeytinyağlı yemekler ve Ayvalık tostundan ibaret değil. İlçemize has damak tatlarımızdan sakızlı kurabiye, simit ekmeği, Girit leblebisinin yanı sıra lor tatlısı son yıllarda büyük bir ticari başarıyı da beraberinde getirdi.Gerçekten bu tatlı damak tadına düşkün 7'den 77'ye herkesin büyük bir iştahla tükettiği bir ürün.
 
Ayvalık'a gelen her ziyaretçimizin tadına bakmadan ilçemizden ayrılmadığı ve memleketlerine dönerken de kilolarca satın alıp, sevdiklerine ve yakınlarına götürdükleri bu eşsiz tat, bölge ekonomisinin önemli kilometre taşlarından biri. Bu tatlıya her hafta Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan ilçemize gelip alışveriş yapan turistler de yoğun ilgi gösteriyor ve ülkelerine dönüşlerinde mutlaka götürüyor. Bu da Ayvalık ekonomisi için ciddi bir getiri sağlamaktadır."
 
"Tatlıyı yetiştirebilmekte zorlanıyoruz"
 
Ayvalık'ta pastanesi olan Nesrin Arıcı da, lor tatlısının eşsiz lezzetinin, tuzsuz lorda gizli olduğunu belirtti.
 
Peynir suyundan elde edilen taze lorla bu tatlıyı imal ettiklerini dile getiren Arıcı, şunları söyledi:
 
"Sadece lor ve çok az unla elde ettiğimiz bu tatlıyı Ayvalıklılar başta olmak üzere ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerden oluşan müşterilerimiz büyük beğeniyle tüketiyor. Ayvalık'ın turizm alanında tanınmasıyla, ilçe mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan lor tatlısı büyük rağbet görüyor. Özellikle turizm sezonunda bu tatlıyı yetiştirebilmekte zorlanıyoruz. Lor tatlısı mübadele döneminde Midilli ve Girit adalarından gelip Ayvalık'a yerleşenlerin beraberinde getirdikleri bir kültür. Lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Gerçek şeker ve taze lor kullanıyoruz. Zaten başka şeker kullanırsanız hemen belli olur."
 
Müşterilerden Serpil Tezkaçan, lor tatlısının tutkunu olduğunu anlatarak, "Bu tatlıyı sık sık severek yiyorum. Hele sakızlı dondurmayla bu tatlı bambaşka bir damak zevkine dönüşüyor. Bu tatlının özelliği peynirin suyundan yapılan lordan elde edilmesidir. Bunu babamdan bilirim. Babam yıllarca mandıracılık yaptı. Önce peynir yapılıyor. Peynirden çıkan suya çok az süt ilave ediliyor. Kısık ateşte sürekli karıştırılarak da bu lor elde ediliyor" dedi.
 
Nasıl yapılıyor?
 
Pastanenin ustası Özgür Ümit ise, lor tatlısının tuzsuz taze lordan yapıldığını belirterek yapımını şöyle anlattı:
 
"Önce loru makinede güzelce çırpıyoruz. Adeta sıvı haline gelinceye kadar bu işlemi yapıyoruz. Daha sonra lora az miktarda un ilave ediyoruz. Bu iki karışımı biraz daha çırptıktan sonra elde ettiğimiz yumuşak hamur karışımını sıkma torbasına koyuyoruz. Sıkma torbasıyla tepsilere damlatma usulüyle ceviz büyüklüğündeki küçük bezelerimizi tepsilere yerleştiriyoruz. Sonra fırında 45 dakika kadar pişirdiğimiz bezeleri soğutuyoruz. Bunları şekeri suyla kaynatarak hazırladığımız şerbetin içine atıyor ve çıkardıktan sonra da müşterilerimize servis ediyoruz."
 
KAYNAK: trthaber.com

Yorumlar