Antalya'da tarlalar halı açtı

Antalya'da tarlalar halı açtı
 
Antalya Döşemealtı, temmuz ayının gelmesiyle halı tarlasına dönüşüyor. Renklerinin pastelleşmesi için tarlalara serilen yüzlerce halı, farklı motiflerle renkli görüntüler sunuyor.
 
Antalya'nın "kuzey yıldızı" olarak anılan Döşemealtı'nda nem oranının kent merkezine göre düşük, güneş ışınlarının daha yakıcı olması nedeniyle halılar, renklerinin pastelleşmesi için tarlalara seriliyor. 
 
Yüzlerce el ve makine dokuması halı ile kilim, önce steril havuzlarda yıkanıyor. Temizlenen halı ve kilimler, onlarca dekarlık alanda 1 aydan 3 aya kadar bekletiliyor.
 
Halılar daha sonra Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve İran, Afganistan'a ihraç ediliyor. Birbirinden özel motiflerde süslenmiş halılar, pastelleşen yeni renkleriyle göz kamaştırıyor.
 
Halı tarlasında çalışan ve ekip başı olan Ayşe Akbaba, halıların temmuz ayı ile ilçelerine gelmeye başladığını, ortalama 3 ay burada kaldığını, halı ve kilimlerin tüccar vasıtasıyla kendilerine ulaştığını anlattı.
 
Yaşadıkları bölgenin sıcağının daha yakıcı ve düz alanlara sahip olması nedeniyle Döşemealtı'nın tercih edildiğini dile getiren Akbaba, "Halılar bize ilk geldiğinde önce yıkanır. Bir süre dolaplarda bekletilen halıların tozu alınır. Ardından güneşe çıkarıyoruz. Yeterince güneşte bekletildikten sonra, yeniden tozu alınıp yıkanıyor" dedi.
 
Halı ve çalışan sayısı her yıl düşüyor
 
Ayşe Akbaba, önceki yıllarda 10 bin halıyı tarlalara serdiklerini aktararak, iki yıl önce 6 bin, geçen yıl 3 bin halı serdiklerini söyledi.
 
"Çalışan sayısı da halılar azalınca mecbur düştü. 15 günde işlemi tamamlanan halı da oluyor, 3 ay tarlada güneşte beklettiklerimiz de var. Meteorolojiyi de sık takip ediyoruz. Eğer yağmur yağacaksa, hemen halıları toplayıp paketliyoruz. Geçen yıl çok değerli halı ve kilimler vardı. Değerlileri ayrı bir tarlada bu işleme tabi tutuyoruz."
 
Kadınlar ve gençler çalışıyor
 
Halı tarlalarında genelde kadınlar ve liseli erkek öğrencilerin çalıştığını ifade eden Akbaba, "Günlük 60 liralık yevmiyelerle saat 08.00'de güneşin altında başlayan mesai, saat 17.00'ye kadar sürüyor. Kadınlar genelde halıları temizlerken, gençler de seriyor" dedi.
 
Halıların tüylerini kestiklerini söyleyen Hatice Havutçu Orman da, yaz bitene kadar burada çalıştıklarını söyledi.
 
"Kazandığımız parayı ailece harcıyoruz. Bu paranın değeri bir başka oluyor. Sıcağın altında kazandığımız paranın bereketi daha fazla."
 
Kaynak: trthaber.com
 

Yorumlar