Peygamber Efendimiz'e(sav), Salavat-ı Şerife Okuyoruz...

Sevgili hanımlar, Hz. Muhammed'e (sav)   Salavat-ı Şerife okuyoruz.

Bize katılmak isterseniz, adedini yorum yazarak bildirebilirsiniz. Adet belirtmiyoruz , 20 Nisan'a kadar  ne kadar okuyabilirseniz...

En kısa olarak "Allâhümme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin Ve Âla Âli Seyyidinâ Muhammed" okuyabilirsiniz. Fakat isteyen başka Salavatlar da okuyabilir.

O'nun Sünnetine daha sıkı sarılmaya, ve O'nu örnek almaya vesile olması temennisiyle...

Selamlar!..

                                          

Peygamber Efendimiz (sav), Arafat`ta Allah`a hamd ve senâdan sonra hususî olarak o sırada hazır bulunan yüz bini aşkın (120.000) Sahabîye, umumî olarak da bütün Müslümanlara, bütün insanlığa değişmez, eskimez ölçüler ihtiva eden şu hutbesini irâd buyurdu:


بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

"Ey insanlar!

"Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

"İnsanlar!

"Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir; her türlü tecâvüzden korunmuştur.

"Ashabım!

"Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

"Ashabım!

"Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdülmuttalib`in oğlu (amcam) Abbas`ın faizidir. Lâkin anaparanız size âittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.

"Ashabım!

"Dikkat ediniz, Cahiliyeden kalma bütün âdetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan dâvâsı, Abdülmuttalib`in torunu İyas bin Rabia`nın kan dâvâsıdır.

"Ey insanlar!

"Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapılmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

"Ey insanlar!

"Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah`tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah`ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah`ın emri ile helâl kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki haklan, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey mü`minler!

"Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah`ın kitabı Kur`ânı Kerim ve Peygamberinin (a.s.m.) sünnetidir.

"Mü`minler!
"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslümana kardeşinin kanı da, malı da helâl olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

"Ey insanlar

"Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona âittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına âit soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisâba kalkan köle, Allah`ın, meleklerinin ve bütün insanların lânetine uğrasın. Cenâb-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şehâdetlerini kabul eder.

"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem`in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah`tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız, Ondan en çok korkanınızdır.

"Âzâsı kesik siyahî bir köle başınıza âmir olarak tayin edilse, sizi Allah`ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz.

"Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

"Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız: Allah`a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allah`ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz. Zina etmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız.

"İnsanlar Lâ ilâhe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah`a âittir.

"İnsanlar!

"Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"Sahabe-i Kiram hep birden şöyle dediler:

"Allah`ın elçiliğini ifâ ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye şehâdet ederiz."
Bunun üzerine Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şehâdet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

"Şahid ol, yâ Rab! Şahid ol, yâ Rab! Şahid ol, yâ Rab!"


                                             *****

Peygamberimizi ne kadar tanıyoruz O'un güzel ahlakını ne kadar örnek alabiliyoruz ve getirdiği dinin güzelliklerini çevremize ne kadar anlatabiliyoruz. Onun mirasına ne kadar sahip çıkabiliyoruz. Bu konularda kafa yorup durumumuzu gözden geçirmemiz lazım!..


                               

Allah'ım!..

Kendisine Kur'an indirdiğin, bütün insanlığın rehberi Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed'e (s.av.), onun âl ve ashâbına, kainatın zerreleri adedince salât ve selâm olsun!..


Bizler onun getirdiği nur ile aydınlandık...

Ekmek, su, hava kadar ihtiyacımız olan imanı kazandık...

En müşkül sorularımızın cevaplarını ondan aldık. Onun katından getirdiği bütün haberleri bütün varlığımızla tasdik ediyor yaşantımızın da bu doğrultuda olmasını niyaz edip yalvarıyoruz...

Yâ Rab, imanımızı razı olacağın mertebelere ulaştır ve inandığı gibi aynen yaşayan sevgili kullarına bizleri de dahil eyle!..


Yâ Rab, Hâkim Sen'sin hüküm Senindir,

bütün hal tavır ve  işlerimize istikamet kazandır. Özümüz bir sözümüz bir olsun.

Kalpleri bilen Sen'sin aramızdaki ayrılık tohumlarını gider!

Ne kadar düşmanımız var ise hepsini bertaraf eyle!..

Ne kadar hasta ve hastalıklarımız var ise hepsine acil şifalar ihsan eyle!

Borçlarımızı ödeme gücü ver! 

Bütün sıkıntılarımızı gider!

Yâ Rab, yollarımızı sahil-i selamete çıkart!

Yâ Rab umduklarımıza hayırlı bir şekilde nail eyle!

Yâ Rab razı olacağın işlerde daim eyle, son nefesimizde  ruhumuzu iman ile kabzeyle!..


Yâ Rab, sevgili peygamberimiz hz.Muhammed (s.a.v) neleri istemişse bizlerde istiyoruz, kabul eyle

ve yine nelerden San'a sığınmış ise bizler de sığınıyoruz,  muhafaza eyle!..


Yâ Rab, Sen Gaffarsın, günahları çokça bağışlayansın, bütün  günahlarımızı bağışlamanı diliyoruz,ellerimizi boş çevirme! Sevdiklerin hürmetine bizleri de sevdiklerinden eyle!


Elfü elfi salâtin ve elfü elfi selâmin âleyke yâ Rasûllallâh
Elfü elfi salâtin ve elfü elfi selâmin âleyke yâ Habîballâh
Elfü elfi sâlâtin ve elfü elfi selâmin âleyke yâ emîne vahyillâh

Âmîn! Âmîn! Âmîn!

 Salavatların duası için tıklayınız:

http://www.hanimlar.com/index.php?oku=3167

Yazar: 

Yorumlar

Ben 2000 adet okudum. Allah kabul etsin inşallah. Allah hepinizden razı olsun arkadaşlar.

ELHAMDÜLİLLAH, okuduğumuz salavatların duası yazının sonuna link olarak eklendi, tıklayıp okuyabilirsiniz. Salavat-ı Şerife okuyan tüm kardeşlerimizden Allah (c.c.)razı olsun, samimiyetlerini ve dualarını arttırsın, daim etsin...Âmîn!.. Selam ve dua ile...

SelamünAleyküm.Herkese hayırlı günler inşaallah. Ben 5000 Adet okuyacağımı söylemiştim.5000 tane okudum Rabbim kabul etsin inşaAllah. Peygamberimizin şefaatini nasip etsin cümlemize.

ben 100 adet okudum. Allah kabul eder inşAllah.. Allah'ın rahmeti üzerinize olsun..

200 tane okuyabildim.

bende 100 tane okurum inşallah. Sevgili peygamberımız şefaatini bizden esirgemesin. sevgiyle kalın.

500 taneyi tamamladim, kabul olur insallah.

aksama kadar gecerliyse ben 500 alayim insAllah

Salavat zincirine 500 tane daha ekliyorum. Allah hepimizi şefaat eden kullarından eylesin.

bana annem yardım etti 200 tane okudum