Kandil Duyurusu...

Değerli Okurlarımız;

 

11 / 12  R.Evvel 1429

 

19/20 Mart-2008

ÇARŞAMBA gününü PERŞEMBE gününe  bağlayan gece

 

Alemlerin Efendisi,

Sevgili Peygamber’imiz Efendimiz,

Hazret-i Muhammed  Mustafa Aleyhisselâtü Vesselâmın

doğduğu gece olan,

MEVLİD KANDİLİ’dir..!

 

 

 

Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gecedir.

 

 

"Mevlid günü ve gecesi mübecceldir, yâni şerefi, kıymeti çoktur.

 

Kendisine tâbi olanlar için kurtuluş vesîlesi olan Resûlullah Efendimizin doğumu için sevinmek, Cehennem azâbının azalmasına sebep olur.

 

Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fâzileti Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azâbının durdurulduğu hadîs-i şerîf ile bildirilmiştir. Bunun gibi, Mevlid gününde de azâb yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka vermeli, da'vet olunan ziyâfetlere gitmelidir."  (İmâm-ı Celâlüddîn Abdurrahmân bin Abdülmelik Kettânî)

Ayrıca bu gece kazâ namazları kılmalı, Kur'ân-ı Kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli,

hayır hasenat yapmalı, müslümanları sevindirmeli,

bunların sevâblarını vefat eden ölmüşlerimiz ile de paylaşmalıdır.

Hazret-i Ebû Bekr; "Resûlullah Efendimizin doğumuna dâir yazılanların okunması için bir dirhem harcayan, Cennette bana arkadaş olur." buyurmuştur.

Hazret-i Ömer; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet veren, islâma kıymet vermiştir." buyurdu.

Hazret-i Osman; "Peygamber Efendimizin Mevlid-i Şerîfi için bir dirhem harcayan, sanki Bedir ve Huneyn gazâlarına iştirak etmiş gibi sevâb kazanır." buyurdu.

Hazret-i Ali; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet verip, Mevlid-i Şerîf okunmasına sebep olan, dünyadan îmânla gider." buyurdu.

 

 

 

 

Bütün kâinatla bu geceyi karşılayarak,

O’nun (s.a.v) âleme teşrifine kıyam edelim..!

 

Bu kandil içimizde ayrı bir kıpırtı, apayrı bir heyecan olsun..!

 

Bu muhteşem gecenin, gündüzünde oruç tutalım..!

 

Sevaplarımız çok,  Kandilimiz Mubarek Olsun..!

 

Dualar ile..

Yazar: 

Yorumlar

sızden allah razı olsun çok faydalı ve güzel bır sıte yenı keşfettım. sağolun. teşekkürler

sizden ALLAH razı olsun çok faydalı bir site yeni keşfettim.teşekkürler

tüm müslümanların kandili mübarek olsun peygamber efendimizin ruhu için hatimler indirin

allah hepinizden razı olsun, bu mübarek günleri herkese duyurduğunuz için. ben de bu gecede hepinizden dua bekliyorum.çünkü tedavi görüyorum. bugün benim için tedavi açısından hemde mübarek birgün. lütfen dualarınızı bekliyorum. allah hepinizden razı olsun. CEVAP : Değerli Zehra Haınm; allah c.c. acil şifalar ihsan buyurusun inşaallahürrahman.. Hayırlı bir evlat sahibi olabilmenizi nasip eylesin.. Cümle isteyen ailelere de inşaallah hayırlısı ile hayırlı evlatlar ihsan eylesin.. dualarımız sizlerle.. muhabbetle.. (editör)

Ben bişe soracağım oruc tutmak için 19 u çarsamba mı yoksa 20 si perşembe mi tutmak gerekir? CEVAP : Değerli Kardeşimiz; Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilir. Mesela mirac kandili cumayı cumartesiye bağlayan gece ise cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır. Mevlid kandili 19 Mart Çarşamba ile 20 Mart Perşembe günü arasındaki gece olduğuna göre Perşembe günü oruç tutmak efdaldir. Bundan önce Çarşamba günü de oruç tutulabilir.

tüm cemaatlerin kandilini kutluyorum inanan kardeşlerimi allaha emanet ediyorum

mükemmel iyi ki varsınız

allah sizden razi olsun, benim sorumla ilgilendiniz ve bana dua ettiniz. Insallah bende namazlarimin ardindan sizler icin dua edecegim...

allah razi olsun sizlerden. az kalsin unutuyordum sevgili peygamberimizin dogum gününü. tam o gün bende arkadaslarimi kendi dogum günüme davet ettim, iptal de edemem artik acaba ne yapabilirim o gün, bir tavsiyeniz var mi? kuran okuyalim arkadaslar arasinda diyecegim ama ya sıkılırlarsa? lütfen yardim edin, o günü nasil degerlendirebiliriz? simdiden sagolun. CEVAP : Değerli Kardeşimiz; Gerek evliliğin yıldönümü gerekse doğum yıldönümü münesebetiyle tertiplenen merasim ve toplatıların kendisi günah olmaz. Günah, bu toplantılardaki tutumlardan meydana gelebilir. İnsanlar bir araya gelince helal olan şeyleri yiyor, helal olan şekliyle sohbet ediyor, hayattan bir yaprağın daha koptuğunu, ömürden bir yılın daha gittiğini düşünüyor, faydalı sohbetler yapıyor. Günah olmayan şekilde eğleniyorlarsa elbette böyle evlilik yıldönümü veya doğum günü kutlamalarında haram olmaz. Hiçbir sakınca söz konusu hale gelmez. Şayet bu vesile ile haramlar işleniyor, günahlara maruz kalınıyor, çok israflı eğlence ve yeme içmelerle kötü örnek olunuyorsa; günahlık, günden değil, günde işlenen hatalardan meydana gelmektedir. Kainatın Efendisi, Sevgili Peygamberimiz, Alemlere Rahmet Efendimiz, Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm Efendimiz'in Dünyaya Teşrifleri ile aynı güne gelmesi konusunda ise; Bu güzel toplantınızı bir vesile yaparak; bu mübarek gecenin faziletlerini, Efendimiz’in (a.s.m) ahlakını, sünnetlerini, yaşantısının güzelliğini, dünyaya teşrifleri sırasında meydana gelen harikulade olayları sohbet şeklinde aktarmayı düşünebilirsiniz. Kur’an okumak istiyorsanız eğer, bir hatim kadar uzun gelecek şekilde değil; bir Yasini-i Şerif okuyup, sevabını Sevgili Peygamberimiz’e (s.a.v) ve ölmüşlerinize bağışlayabilirsiniz. . Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gecedir. "Mevlid günü ve gecesi mübecceldir, yâni şerefi, kıymeti çoktur. Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebu Bekir de, halife iken, eshab-ı kiramı toplar, Resulullah efendimizin dünyayı teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı. Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Eshab-ı kiram da bir yere toplanıp, okurlar ve birbirlerine anlatırlardı. Değerli Kardeşimiz; inşaallah istifadeli bir cevap sunabilmişizdir.. Allah c.c. yeni yaşınızı mübarek eylesin inşaallah. Bereketli, hayırlı, nurlu bir ömür ihsan buyursun.. Aslında doğum günü ile bizim gerçek maksadımız, dünyaya gelişimiz için Allah’a şükretmek değil midir? O halde güneşin her doğuşunda, hayata doğuşumuzu yeniden hatırlamaya çalışalım. Bunu her gün sabahleyin yapalım. Bu durumda güneşin doğum öncesi ışıkları ufuklarımıza düştüğünde sabah namazını kılmak, aynı zamanda “doğum günü şükrünü edâ etmek” demek de olacaktır inşaallah..