Sıkıntı ve zorluklara nasıl bir dua ile karşı koymalı?

Soru: Özellikle günümüzde insanları sıkan sosyal olaylar çoğalmış, ekonomik sıkıntılar artmıştır. Bunlardan etkilenen ailelerde de zorlanmalar söz konusu hale gelmiştir.

Bu gibi insan iradesini aşan gerilimlere karşı, ne türlü bir düşünce ve davranış içinde olmalı, nasıl bir dua ile mukabele etmeliyiz?

Cevap: Bu soruya, zorluklara karşı yapılan dua ve gösterilen sabır örneklerinden misaller arz ederek cevap vermeye çalışayım isterseniz.

Önce Efendimiz (sas) Hazretleri'nin insanı aşan sıkıntılara karşı koyma duasını birlikte okuyalım:

-Yâ Rab, Senden dünya musibetlerini kolayca karşılayacak iman kuvveti diliyorum. Sıkıntı ve zorluklara mukabele edecek iman kuvveti ihsan eyle!..

Demek ki, bir imtihan gereği olarak mâruz kaldığımız ve kalacağımız dünya musibet ve sıkıntılarının gerilim ve baskısından kurtulmak, iman kuvvetiyle mümkün olur. Nitekim imanı kuvvetli insanlarda sıkıntının tazyiki azalıyor, sabır ve tahammülün mükâfatı düşünüldükçe de, dayanma gücü artıyor. Bundan dolayı Efendimiz'in (sas) musibetlere karşı koyma duası, önce iman kuvveti kazanma yolunda oluyor.

Bu gerçeği, büyük müctehid Ahmed bin Hanbel'in (241) hapishane musibetine maruz kaldığı günlerdeki cevabından da anlamaktayız. Şöyle ki:

Abbasi halifesi Memun, Hazreti İmam'ı, (halkı Kur'an meselesinde) kendi anlayışına uygun fetva vermediğinden dolayı hapse atmıştı. Rutubetli zindan mahzeninde (28) ay boyunca bir hayli zayıflamış olan büyük müctehidi gören bir seveni:

- Eyvah, diyor böylesine zayıf bedenle nasıl karşı koyacaksın bu hapis musibetine?

Büyük müctehidin cevabına bakın:

- Musibetlere beden kuvvetiyle değil iman kuvvetiyle karşı konur. İnsanın bedeni zayıf olabilir, yeter ki imanı kuvvetli olsun. Kuvvetli imana sahip olan insanın yenmeyeceği zorluk ve sıkıntı yoktur. Bunu böyle bilin!.

İşte insana dayanma gücü kazandıran iman kuvveti anlayışı... İradeyi aşan zorluklara, sıkıntı ve darlıklara hep imanın verdiği sabır kuvvetiyle karşı konur. Sabrın içindeki büyük mükâfata olan iman, gerilimin baskısından kurtarmakla kalmaz, tam aksine, mutluluk bile hissettirmeye başlar sahibine. Buna misal olarak da Gazali Hazretleri, şu dayanma örneğini vermektedir.

Büyük sahabi azatlı köle Salim, Yemame savaşında aldığı kılıç darbeleriyle kızgın kumların üzerine serilmişti. Sıcaktan kavrulmuş bedenini gören bir arkadaşı, hemen kırbasını uzattı:

- Şurada azıcık suyum kaldı, içiver de biraz serinle!. Yaralı Salim hayır diyordu:

- Ben oruçluyum, uzattığın suyu içemem!. Israr ettiler:

- Sen bu halde iken oruca dayanamazsın; şu suyu içiver de ateşini azalt!. Bu defa şöyle cevap verdi:

- Siz suyu şu kalkanımın içine dökün, iftar vaktine kadar yaşarsam içerim, yaşamazsam Rabb'imin huzuruna oruçsuz gitmektense, oruçlu gitmeyi tercih ederim.

Salim, son nefesini verecek derecede ağır yaralı. Ama bu yaralar bedendedir, kalpte, gönülde değildir. Kalpte ve gönülde öyle bir iman var ki, bu imanı aldığı kılıç yaralarının acı ve ıstırabına kolayca dayanma gücü veriyor, uzatılan suyu içme gereği bile duymadan oruçlu olarak gitmeyi tercih ettirebiliyor!.

Öyle ise biz de, bizi aşan zorluklarımızı yenme duamızı şöyle yapalım:

- Rabb'imiz, biz aciz, zayıf kullarız, aczimizi, zaafımızı açıkça itiraf ediyoruz. Bizi zorlanacağımız sıkıntılarla imtihan etme. İmtihan edeceğin sıkıntıları da kolayca yenecek iman kuvveti nasip eyle! Amin!

Ahmet Şahin

Zaman

Yazar: 

Yorumlar

"yaralar bedendedir, kalpte, gönülde değildir"elinize sağlık konunun özü burda yatıyor bencede.Yaralar ve sıkıntılar insanın bedeninde ve zihnindedir.Önemli olan kalpteki güçtür iman gücü sağlamsa,her dert her sıkıntı fizana çıkar.Sıkıntıdan mutluluk duymak açılacak hayır kapılarının işaretidir.Rabbim her kezin kalbine iman çoşkusu nasip eylesin inşallah.

Yazınız çok güzel Allah razı olsun.Ben birşey rica ediyorum geçmiş yazılarınızda varmı bilmiyorum ama nefsin terbiyesi ile ilgili yapmamız gereken şeyler nelerdir onlarla ilgili yazı yada dualar mevcutta yayınlarsanız sevinirim.CEVAP: Değerli kardeşimiz, nefsin terbiyesi ile ilgili yazılarımız önümüzdeki kasım ayı içerisinde inşaallah yayınlanacak. Cenab-ı Hak faydalanmayı nasip etsin. Selam ve dua ile.

ALLAH (cc) razı olsun aradım söyledim.bu işsizlik sorunu yüzünden kaç kişinin canı yanacak bilmiyorum ama nolur helal yolla kazanabilecek işler için dua edelim.RABBİM şaşırttmasın rızkımızı helaliyle versin.

yarın bankaya iş başvurusunda bulunacak arkadaşım.h...bank.acaba faiz uygulaması var mı haram mı?yardımcı olursanız sevinirim.çok şeyi değiştirebilirsiniz. CEVAP: Faizle çalışan bankalarda çalışmak caiz değildir. http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=915&keyword=...

Çok çok güzel, faydalı, insan okuyunca rahatlıyor bu duaları.Kalbıme her okudugumda bir iman oku saplanıyor.Her ok kalbıme ve bana dayanma gücü verıyor.Sizlerden ve sizlere vesile olan herkesten Allah razı olsun. Allah hepimize doğru yolu göstersin ve o yolda sabit olmayı nasip etsin İnşaallah.

hepinizden ALLAH razı olsun dualarınızda bana da yer vermeniz dilegiyle

Şifa ile ilgili dua verirseniz çok sevinirim şuan çok ihtiyacım var şiMdiden ALLAH razı olsun. CEVAP: Değerli kardeşimiz, şifa için Kur'an'ı Kerim'i çok okumanızı öneririz. Zira Kur'anı Kerim bir şifa kaynağıdır. Allah Teâla, "Onda insanlar için şifa vardır" (en-Nahl, 16/69) buyurmaktadır.Yine başka ayetlerde: "Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt ve kalplerde olana bir şifa, inananlara doğruyu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir," (Yunus, 10/57), "Kur'an'dan indirdiğimiz ayetler insanlara rahmet ve şifadır..." (el-İsra, 17/82), ... Ey Muhammed de ki, Bu (Kur'an) insanlara doğruluk rehberi ve şifadır..." (Fussilet 41/44) ayetleri Kur'an'ın Müslümanlar için bir şifa ve hidayet kaynağı olduğunu açıkça göstermektedir. Kuran, okuyup anlayarak mü'minlerin hayatlarında uygulayacakları ve böylece hidayete erişecek şifa bulacakları manevî bir kaynaktır. Kur'an'ın müşahhas örneği olan Hz. Peygamber'in sünneti, hayatı, ahlâkı özellikleri de mü'minler için bir şifa kaynağıdır. Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn'i ve Kul hüvallahu ahad'i okur ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi". [Buhârî Fedâilu'l-Kur'ân 14, Tıbb, 39, Daavât 12; Müslim, Selâm 50, (2192); Muvattâ, Ayn 15, (2, 942); Tirmizî, Daavât 21, (3399); Ebû Dâvud, Tıbb 19, (3902).]Ayrıca Cevşen duası da Peygember Efendimizin külli bir münacatı olduğundan sık sık okumanızı tavsiye ediyoruz. Selam ve dua ile.

Rabbim herkesin imtahanını hayırlısıyla geçmeyi nasip etsin

Allah bizi imandan mahrum bırakmasın

Merhaba, benim sabır gösteremediğim bir konu var. kızım 12 yaşında ve gece ile gündüz birlikte olmak üzere hala altını ıslatıyor. doktorlara ve psikologa götürdük ama bir çare elde edemedik. hergünüm bu durumumun düzlemesi için duayla geçiyor.bana önerebilieceğiniz birşey varmı. çünkü bazen okuldan geldiğinde de altı ıslak oluyor.arkadaşlarıyla biryere göndermeye korkuyorum. onun içinde cok zor bir durum ama bazen bu yüzden ona şiddet uyguluyorum. bu durumda benı cok uzuyor. CEVAP: Kızınızın altını ıslatması organik bir bozukluk olabileceği gibi ateşli hastalıklar, böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları da olabilir.Götürmüş olduğunuz doktorların herhangi bir tanı koymaları gerekirdi. Kızınızın fizyolojik bir sorunu olup olmadığını anlayabilmek için psikoloğa gitmeden önce bir çocuk doktoruna gidin. Bildiğimiz kadarıyla böyle bir sorun varsa 6 aylık düzenli bir tedavi ile bu sorun ortadan kalkabiliyor. Şayet böyle bir rahatsızlık olmadığı anlaşılırsa psikoloğa gider, ona göre tedavi yollarına başvurabilirsiniz. Kızınız isteyerek altını ıslatmıyor. Ona şiddet uygulamanız son derece yanlış ve problemi çözeceği yerde daha da içinden çıkılmaz bir hale getirecektir. Baskı ve ceza problemi kesinlikle çözmez. Kızınızı yargılamayın, korkutmayın, suçlamayın. Merak etmeyin sabırlı ve kararlı bir tedavi süreci sonrasında bu sıkıntılarınızın geçeceğini ümit ediyoruz. Doktora gitmeyi ihmal etmeyin ve dua etmeye devam edin. Allah şifalar versin. Selam ve dua ile.