Samimi olarak dua edildiğinde dua hemen kabul olur mu?

Dua bir ubudiyettir. Bizim dualarda ki ana prensibimiz ibadet kastı ve gayesi hakim olmalıdır. Yoksa duayı sırf kabul edilmesi gereken ve ihtiyaç dilekçesi olarak görmek yanlıştır.

Bazen bir şey için dua edilir. Fakat istediğimiz bu şey, zahiren kabul edilmez. Buna rağmen bizim duayı bırakmamamız lazımdır. Şayet istediğimiz şey elde edilse ve Cenab-ı Hak duamızı kabul etse nurun ala nur. Ama zahiren kabul edilmese bile biz “ duam kabul olmadı” demeyeceğiz. Aksine “ Allah bu duamı ahiretim için veya dünyada daha iyi bir şekilde kabul etti” denilir.

Hakikaten bu dua boşa gitmedi, ibadet olması dolayısıyla ahirette mükafatını göreceğim diye duasını bırakmak değil, aksine daha fazla dua etmeye gayret ve şevk taşımalıyız.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde “bana dua edin size cevap vereyim” ( mü’min,60) buyurmaktadır. Bazıları bu ayet-i kerimeyi öne sürerek şöyle demektedirler: madem Allah “bana dua edin bende kabul edeyim” demiştir. Neden çokça dua ettiğimiz halde bazıları kabul edilmiyor. Bu hususta alimlerimiz ittifakla bu ayette Allah “cevap veririm” demektedir, “ Kabul ederim” dememektedir. Nasıl ki, sen bir hekime gitsen ve desen “ ey hekim bana şu ilacı ver” elbette hekim sana cevap verir ve “ buyurun” diye cevap verir. Fakat istediğin şey ya hikmetsiz, ya faydasız veya sana zararlı bir ilaç ise, onu değil de daha güzelini sana verir.

Aynen onun gibi, mutlak hikmet sahibi Cenab-ı Hak “ bize ve dualarımıza cevap verir. Ama kabul etmek hikmetine tabi olduğundan bazen istenen şeyin aynısı bazen de daha güzelini bazen de zararlı olduğunu bildiği için hiç vermez.

Bu kısa açıklamadan sonra duaların kabul şartlarına geçelim. Evvela dua kabul çerçevesi dahilinde olacak. Sonra samimi ve günahsız bir ağızla olacaktır. Mümkünse abdestli ve helal lokma alınmak suretiyle bereketlenecektir. Mübarek mevkilerde özellikle mescit ve camilerde, mübarek zamanlarda özellikle ramazan ayı ve kadir gecesi, berat gecesi gibi mübarek gecelerde, namazlardan sonra özellikle sabah namazından sonra dua edilmesi kabule karin olması hikmet-i ilahiye ve rahmet-i ilahiyece matluptur. Bu şartlardan uzaklaşıldığı taktirde de duanın tesiri azalacaktır

Yorumlar

benim çok istediğim bi şe bunun gerçek olmasını çok istiyorum bu benim hayatım için çok önemli bi şey 11 yaşındayım duamın kabul olmasını çok istiyorum ... :D :) ;) :P

bu dualar dünyamızdan hiç ayrı kalmasın

Evet dua asl-ı ubudiyettir. Sırf dünyevi neticelerine binaen dua etmek ibadete uygun değildir. Dünyevi vaziyetler o duanın vakitleridir. Dua ubudiyettir dedik, evet ve duanın kabulünden benim anladığım (Allahu alem) dünyevi makasıdın zuhurundan ziyade Allah katında makbuliyeti ve ibadet cihetinde kabulüdür. Nasıl namaz kılana ve oruç tutana "Allah kabul etsin." diyoruz, öyle de duada da Allahın bu ibadetimizi kabul etmesi esas mesele olmalı. Zira dünyevi neticeler muvakkat, uhrevi neticeler ise ebedidir.

Allah'ım bu gece bütün mümin kardeşlerimizin duaları kabul eyle aminn

evet bende katılıyorum arkadaşlara dua edelim ve sabırla bekliyelim elbet yaradan kuluna cevap verecektir hayırlısıyla ama önce sebat Allah yar ve yardımcımız olsun

bende duam kabul olmadığı zaman yinede Allaha şükrederim ve onun Allah tarafından kabul olcağını blirim : ) CEVAP : İnşaallah kabul olur ve inşaallah hakkında hayırlı şekilde kabul olunur şeklinde ifade etmemiz daha hayırlıdır inşaallah..

önceleri neden dualarım kabul olmuyor diye çok düşünen biri olarak bu işin sırrını çözdüm. böyle düşünmem büyük bir hataymış bu yüzden kendime çok kızıyorum. anladım ki Rabbimizden devamlı ve cân-ı gönülden istemeliyiz. artık her zaman bol bol dua ediyorum ve sonuçlarını da Rabbim çok şükür gösteriyor bana Allah ım ellerimi boş geri çevirmediğin için sana binlerce şükürler olsun... :)