Niçin tam manasıyla ibadet edemiyorum; Allah'a halis bir kul olamıyorum?

Çok ilim sahibi olmak demek çok iman sahibi olmak anlamına gelmez. Namaz kılına kılına alışkanlık haline getirilir namaz hakkında çok kitap okuyarak değil. Okur yazar olmayan ninelerimiz hiç teheccüt ...

Çok ilim sahibi olmak demek çok iman sahibi olmak anlamına gelmez. Namaz kılına kılına alışkanlık haline getirilir, namaz hakkında çok kitap okuyarak değil. Okur yazar olmayan ninelerimiz hiç teheccüt namazını kaçırmaz ama namaz konusunda her türlü kitabı okumuş olan bizler nedense bir türlü teheccüt namazı kılamayız. Bu durumda ısrarla pratik yapmak ve ibadetleri hayatın bir parçası haline getirmek gerekir.

İnsan hayatının en ön sırasına dini koymalıdır. Dinimizi dünyaya değil dünyayı dinimize uydurmalıyız. Her şey burada çözülüyor, düzene giriyor.

Bu konuda dikkat edeceğimiz çok önemli hususlardan birisi de günahlardır. İnsan günaha girdikçe namazdan ibadetlerden sıkılır, ibadet etmek onu sıkmaya başlar. Bir insan ibadetlerini tam olarak yerine getiremiyorsa demek ki onu ibadetten mahrum bırakan bir günah vardır. Günahlar iman zafiyetine sebeb olur. Takva ile iman kuvvet bulur. Her şeyden önce hayatıımızı gözden geçirip nerelerde hata yapıyoruz bizi ibadetlerden alıkoyacak ne tür günahlarımız var bunları tespit edip tevbe istiğfarla izalesine çalışmalıyız.

Diğer bir husus ise çevredir. İnsan çevresini, dini hayatını otokontrol altına alacak şekilde oluşturmalıdır. Etrafında maneviyatı yüksek insanların çokluğu ona kuvve-i maneviyye olacaktır. Maneviyattan uzak insanların çokluğu ise insanı zamanla ibadetlerden soğutacaktır. Bu hususa çok önem verilmelidir. Takva sahibi insanlar insanın imanına kuvvet verirken, günahkar insanlar da insanın imanını zayıflaştırır. Bu durum gizli bir telkine benzer. İnsan farkına varmadan çevresine benzemeye başlar.

İbadetlerin devamı için gereken önemli konulardan biri de ibadetlerin yanında tebliğe yer vermektir. İnsanın vazifesi iki yönlüdür. Birisi velayete diğeri risalete bakar. Velayet insanın ibadetleri, takvasıdır. Risalet ise tebliğe bakar. Bu iki vazifeden birinin ihmal edilmesi, diğer vazifemizi de geri bıraktırır. Hem Allah'a kulluğumuzun ifadesi olan ibadetleri yerine getirmeli, hem de insanları şuurlu kulluğa davet etmek için tebliğ yapmalıyız. Böylece başkalarını kurtarmaya çalışırken kendimizi de kurtarmış olacağız.

En önemli husus ise İman kuvvetinin arttırılması. Her türlü eksikliğin kaynağı iman zafiyetidir. Zamanımızın en büyük hastalığı iman zayıflığıdır. Maalesef etrafımızda alenen işlenen günahlar üzerimizde çok büyük olumsuz etki yapmaktadır. Farkında olmadan imansızlık telkinine maruz kalmaktayız. 

Her işlenen günahta küfre giden bir yol vardır. Günah işleyen insana, Allah'ın ve meleklerin kendisini görüyor olması, ağır gelir. Muvakkaten de olsa Allah'ın varlığını meleklerin varlığını bilinç dışına iter. Bu hal devam ettikçe küfür tohumu yeşillenir kök salar. Tevbe ile çabuk izale edilmezse insanı küfre götürünceye kadar kalbini karartır.

Açıktan günah işleyen insan kendisine zarar verdiği gibi çevresine de zarar verir. Serbest ve sıkılmadan işlenen günahlarla etrafına imansızlık telkini yapar. İnsanlar bu telkine gün boyunca çokça maruz kalmaktadırlar. Bu telkinin zararlarından kurtulmak için aynı şekilde iman telkini ile karşılık vermek gerekir. İmanı kuvvetlendiren eserleri bolca okuyup tefekkür etmeliyiz ve etrafımızdaki insanlara iman hakikatlarını tebliğ etmeliyiz. Böylece, kendimizi çevrenin zararlı telkinlerinden korumakla beraber çevremize de iman telkini yapmış oluruz.

Allah cümlemize takva üzerine sabır kuvveti nasib etsin.

Yorumlar

Allah bizi şeytanın vesveselerinden şerrinden korusun sonsuza kadar imanımızdan şaşmıyalım

Allah cümlemize takva üzerine sabır kuvveti nasib etsin. Amin

Rabbim çevremizdekilerden bizi etkilettirmesin inşallah cümlemize bütün iman nasip etsin bu siteden Allah razı olsun

Gerçekten beni etkileyen bir paylaşımdı. Günah işleyen insana Allah'ın ve meleklerin kendisini görüyor olması ağır gelir. Ne kadar keskin bir cümle...............

mevlam razı olsun sizden güzel bir paylaşımdı dualarda dualaşmak ümidi ve duasıyla

amin çok güzel bir paylaşımdı mevlam razı olsun sizden dualarda dualaşmak ümidi ve duasıyla

harika bir yazı ne zaman böyle yazılar okusam kendimi muhasebeye alıyorum ve yanlışlarımı görüyorum teşekkürler

cenabi hakk razi olsun sizlerden rabbimiz gunah isletmekten ve islemekten tum muslumanlari korusun
(X)
Kapat
-->