Ne kadarını uyguluyoruz ?

Okunduğunda her harfi Cenabı Allah katında sayısız ecir kazandıran Kuran'ı Kerim'in âyetlerini her hafta, her gün, her namazımızda, her duamızda, her işimiz düştüğünde, başımız sıkıştığında defalarca kere okur dururuz.

Ölülerimize Yasin-i Şerifi, kabirde ışık olsun diye Tebareke’yi (Mülk Sûresi), işlerimiz bereketli olsun, belâ müsibet gelmesin diye Vakıa Sûresini , aman nazar değmesin diye nazar âyetlerini, hastalandık şifa âyetlerini ve diğerlerini türlü türlü amaç ve isteklerimize vesile olsun diye okuruz.

Sayılara tamamlamaya, eşimize dostumuza sûre, cüz dağıtmaya çalışırız. Çalışırız ki hastalıktan kurtulalım, ev alalım, işlerimiz açılsın, oğlumuz kızımız hayırlı kısmet bulsun  vs.

Peki ya Allah (cc), 114 sûreden hasıl Yüce Kuran’ı Kerim’i bunlar için mi indirdi ?. 604 sayfa, 6236 âyet (bazı tefsirlerde 6666 olduğu belirtilir) bize ne anlatıyor ?.  

Genelde isteklerimizi karşılamak amacıyla okuduğumuz biricik kitabımızı bunca yıldır Arapça’dan, mahrecine uygun şekilde okumaya çalışırız da  hiç Türkçe’sini okuyup, düşündük mü ? 

“Andolsun biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. (Ondan) öğüt alan yok mu?” (Kamer 54/17).  

Bize defalarca “düşünmez misiniz, öğüt almaz mısınız ?” diyen Rabbimizin hitabını gerçekten işittik mi ? yoksa ne yazık ki okuduklarımız sadece dudaklarımızda mı kaldı da aklımıza ordan da kalbimize yer etmedi mi ?

Düşünün mahşer kurulmuş, Cenabı Allah’ın huzurundayız !

………… nasıl cevap vereceğiz, nasıl diyeceğiz ki, “yüzlerce belki binlerce, dergi-kitap okudum, saatlerce-günlerce dizi film, film izledim, verdiğin sağlık ve imkanlarla gezdim-dolaştım ama Senin okumam için yolladığın kitabını okuyup anlamaya çalışmadım”. NASIL DERİM ?

YA RABBİ ! YARDIM EYLE, NASİP EYLE,  HİDAYET EYLE, İHSAN EYLE Kİ  “Ben cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım”(Zâriyât 51/56) âyetinde buyurduğun gibi Sana KULLUK EDEBİLENLERDEN, RIZANI KAZANABİLENLERDEN olalım, dünya hayatının geçici heveslerine yenik düşmekten kurtulalım. Bizlere dünya ve ahiret mutluluğunu kazanmamıza vesile olacak Kutsal Kitabımızı okuyalım, anlayabilelim, anladıklarımızı uygulayabilelim.

Amin amin amin , velhamdülillahirRabbülalemin.

Selam ve dua ile 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->