Modern tesettür (!)

Askeriyede savaş anında her asker bir "sütre" gerisinde yatar, oradan ateş eder.

Kore'den gelen bir subay, bir taş göstermiş, "Beni kurtaran bu taştır." demiş. Savaşırken o taşın arkasında yatmış. Bir iki kurşun o taşa değip sekmiş, böylece o arkadaş vurulmamış.

Sütre ve tesettür aynı kökten gelir. Setr... Yani örtmek...

Nasıl ki askerler savaşta sütre gerisinde yatarak korunur, Müslüman hanımlar da tesettürle kendilerini düşmanlardan korurlar. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Bir zamanlar modernizme uyarak hızla açılan Amerika gibi ülkeler şimdi tesettürün çarelerini arıyorlar. Amerikalılar bir zaman çıplaklıkta sınır tanımayarak çıplaklar kampı bile kurdu. Sonra baktılar ki soyunmak felaket getiriyor, hiç faydası yok, babasız çocukların sayısı her geçen gün artıyor; şimdi de müstehcenlikle mücadeleye başladılar. Çünkü haramlar, insanı çökerttiği gibi aileyi ve milleti de çökertir.

Bazı insanlar gözlerini, güzellik aramak için kullanır. Güzel bir çiçeğe baktığı gibi güzel bir kadına da bakar. Çiçeğe bakar, "Bu ne güzel bir çiçek!" der alır. Güzel kadın da hoşuna gitmişti...

Videolar, resimler, filmler, internet müstehcen resim göstererek insanlığı çökertmek istiyorlar. Ya onlara bakmayacağız veya onlar ortadan kalkacak! Eğer onlara bakarsak koyunun ota koştuğu gibi, sineğin tatlıya koştuğu gibi insan da harama yapışır; maddeten ve mânen ölür.

Gözü yaratan, gözün baktığı yeri görür. Harama bakan, gözüyle avlanmıştır. Sanki onun bakışı ip olur, kişiyi baktığı şeye bağlar. İnsan da ister istemez o yöne gider. Bu sebepten harama bakmamak lazım.

Otobüsteydim. Önde oturan yolcu, gazeteyi açmış bakıyor. Gazetede bir resim var. İçimden dedim ki: "Allah'ım, bu resme bakmamı haram etmişsin; işte ben de başımı çevirdim!"

Nefse hakim olmak kolay değil. Fakat zoru başarmak mesele...

Tesettürde renk sınırlaması var mıdır?

En başta örtünen insan örtüsünün manasını bilecek. Şeffaf bir kumaşla örtünme olmaz. Penye gibi vücuda yapışan bir kumaşla, yanar döner parlak renkli elbiseyle tesettür olmaz. Böyle giyinenlerle insan gözü muhakkak alaka kuruyor. Elbiseyi inceleyeyim derken, vücut hatlarına kayılıyor... Bir hanım tesettürde fakat elbisesi diyor ki, "Bana bak!" Bu olmaz! Rengin önemi yoktur yeter ki, kişiyi cazip göstermesin. İnsan kendini Allah'a beğendirmeye çalışmalı. Önemli olan bu. Mesela bir hanım manto almış. Kimisi bu mantonun rengini beğenmez, kimisi biçimini, kimisi düğmelerini beğenmez. O hanım şöyle soracak kendine: "Bu mantoyu Allah beğenir mi?" O'dur önemli olan. Bol mu? Uzuvları belli ediyor mu? İçini gösteriyor mu? Rengi canlı mı?

Bir kadının iffetli sayılabilmesi için, örtünmesi yeterli değildir. Kadının bakışları, yürüyüşü, hareketleri... Bunlar tesettürü oluşturan bütünün parçalarıdır. Kur'an'da tesettür, "cilbab" diye geçer. Yani kadının kafasından bir örtü bırakacağız, işte oldu cilbab...

Şimdiki hanımlar, modern tesettürlü (!) Modernizm Avrupa'ya aittir. Kanımca böyle hanımları imanları kurtaracak... "Efendim ben öyle kapanamam." Kapanma. O zaman gelecek tehlikelere de razı ol.

Kapalı bir hanım, yolda giden diğer bir kapalı hanımı durdurmuş, şöyle demiş: "O kadar güzel kapanmışsın ki, çok cazip görünüyorsun!"

Ceylanı güzelliği için vururlar. En güzel meyveye çok taş atarlar. Altın, değerli olduğu için onu ateşe atıp eritirler. Elmas yontuldukça kıymetlenir. Geyikleri boynuzları için avlarlar. Bazı hayvanlar kürkleri için acımasızca öldürülür. Birçok değerlere sahip olanlar, birçok felaketlere uğrayabilirler. İslamiyet, dünya ve ahiretimizi cennet etmek için vardır. İslamiyet'in dışına çıkansa, avcının ağına düşer!

Tesettür, kadının cazibesini artırması değildir!

zaman

Yorumlar

Tesettürlü olduğum için şükrediyorum Elhamdulillah. Çağdaşlık adı altında amacını aşmış olan tesettürlülerede Rabbim (c.c.) den hidayet temenni ediyorum.geçen gördüğüm çarşaflı bayan beni çok üzdü yüzünde makyajı ayağında da yüksek topuklu ayakkabıları hiç değilse bırakın çarşaf takva giysisi kalsın!.. onu da çağa uyduracağız diye insanları çığrından çıkarmayın .Rabbim (c.c.) cümlemize şuur aklıselim ve hidayet versin.selametle kalın

hani bir yazarimiz demisti ki; tesettürlü bazi bayanlarin giyimi, yukarisi Mekke asagisi Paris... Sadece ve sadece saclarini kapatmislar, diger bölgeler meydanda!! Hakikaten cok komik, anlamsiz ve cirkin bir örtünme sekli...Birde modern dügünlerde vücutlarini sallaya sallaya oynadilarmi, kapanmanin anlami tam oluyor!!!

örtülü olan bir bayan her zaman cazip ve her zaman güzeldir

yazınız harıka. tesettürle ilgili en çok beni rahatsız eden meseleyi sizinle paylaşmak isterim. çok güzel örtünmüş bazı bayanları sokakta rastlıyorum. yanlarında eşleri veya utanarak yazıyorum sevgilileri olduğu belli olan erkeklerle beraber. bu tipleri her yerde rastlamak mümkün. otöbüste´minübüste parkta sokakta her yerde .öyle tavırları hareketleri var ki.. görünce kan beynime sıçrıyor. bazen ikaz ettiğim bu yüzden kavga ettiğim oldu. öylelerine veyl olsun.

ben 17 yaşındayım yeni kapandım ve gerçekten tesettür kıyafetleri çok değişti ve ben de okuduğum için tam anlamıyla bi tesettüre giremedim umarım ilerde bende tam anlamıyla yapacağım ALLAH EMANET OLUN. YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER BİLİNÇLENDİRİYORSUNUZ BİZLERİ.

Allah razı olsun bir de şu makyaj konusuna değinseniz ne iyi olur.kapalı olan birçok kişi de makyaj yapıyo.abartılı olanları bence çok iğrenç gözüküyo ama hafif belli belirsiz yapanlar da var bu konudaki hüküm nedir.düzgün görünmek için hafif allık ya da göz kalemi nebilim işte öle yapıyolar benim kafamda da soru işaretleri var bu konuda. CEVAP : Değerli Kardeşimiz; konu hakkında ayrıntılı bilgiler için : www.sorularlaislamiyet.com sitemizdeki İLMİ HEYET e sualinizi hemen iletebilirsiniz. sevgilerle (editor)

allah razı olsun.önemli olan baş örtümüzün kıymetini bilip, onun hakkını verebilmek. yoksa o vebalin altından nasıl kalkarız. Allah c.c yardımcımız olsun. nefsimize uydurmasın, bir an bile. selamün aleyküm.

ben de tesettürlüyüm,hakkını vermeye çalışıyorum.lakin bazen etrafta gördüğüm gençlerin tesettürü o kadar cazib oluyor ki onlara özenmekten kendimi alamıyorum.aile dostlarımın giydiğim pardesünun çok yaşlı işi olduğunu söylemesi beni çok üzüyor. bu da benim bazen hata yapmama sebep oluyor. yine de doğru olanı yapmam gerektiğini biliyorum, ama nefis... CEVAP : Sevgili Zeynep; dışarıda dikkati üzerimize çekmeyecek şekilde de güzel ve gençler için tasarlanmış pardesüler var.. Allah'ın rıza dairesinde kalabilmeyi Rabb'ül Alemin hepimize nasip eylesin ebeden daimen.. Sevgilerle.. (editör)

Merhaba yazınızı çok beğendim. Ben bir kaç aydır kapalıyım. Daha önce kapanmak istediğim halde kapalı kadınların geri kafalı imajlarından korkuyordum. Bu yüzden kapanmam gecikti.Sonunda kapandım. Başım kapandı fakat gönülgözüm açıldı. Dünyayı artık çok net görebiliyorum.Neyi yapıp neyi yapmamam gerektiğini çok iyi biliyorum.tek üzüntüm bu kadar geç kalmak. Yıllar su gibi nasıl da geçti? allaha emanet olun.

allah razı olsun bu yazınızı bilinçlenmek adına tüm arkadaşlarıma okutacağım selam ve dua ile