Miraç Kandilinde yapılacak İbadetler

Mirac gecesi islam aleminin müjdelerndiği en büyük gecelerden biridir. o gece her müslüman için hürmet huşu ile islam aleminin saadetini ve selametini temenni edeceği müminlerin marifeti ilahiyeye kavuşması için ellerini açtığı bir gecedir.

Mirac kandilinde yapılacak en makbul ibadet Rabbinle başbaşa kalarak yaptığın ibadettir..


* Mirac gecesinde 12rekat nafile hacet namazı kılınmalıdır.

* Mirac gecesinin sabahı oruçlu olunmalıdır..

* Bol bol seyyüdül istiğfar çekilmelidir..

* Ve miraç gecesinin sabahında öğle ile ikindi namazı arasında 4rekat nafile namaz vardır.

O gece için kılınacak namaz 12 rekat Hacet niyetiyle kılınan namazdır.Bu namazı kılmak güzel görülmüştür..Bu namazın kılınışı:İki rekatta bir selam verilir.Her rekatta 3 kadir,12 ihlası şerifle kılınır.


Yatsı namazından sonra 12 rekatlık hacet namazı kılınır.ve her rek’atte Fatihadan sonra 10 kere ihlas suresi okunur.

Namaza niyet şöyledir : ” Ya Rabbi , rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza.Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine , feyz-i ilahine , rıza-i ilahine mazhar eyle”

Namazdan sonra ;


* 4 Fatiha-i Şerife
*100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illahlahü vAllahü ekber.Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
*100 istiğfar-ı şerife
*100 salevat-ı şerife okunup dua edilir.

Bu namazda ihlaslar 100 adet okunur veya namaz 100 rek’at olarak kılınırsa; - bu namazın feyz ve bereketiyle huzur-i ilahiye namaz borclusu olarak cıkılmaz.


*Miraç Gecesin’den sonraki gün , mümkünse oruçlu olunmalıdır.O gün öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılınır.Her rek’atte Fatiha’dan sonra 5 ayetü’l Kursi , 5 Kafirun suresi , 5 Felak suresi , 5 Nas suresi okunur..

Yorumlar

Selamün Aleyküm; ikinci

Selamün Aleyküm; ikinci paragrafta 'Yatsı namazından sonra 12 rekatlık hacet namazı kılınır' derken, namazı hacet namazı gibi kılıp tek fark olarak Fatiha'dan sonra 10 kere İhlas Suresini mi okuyacağız.

simge´cim evet yatsi

simge´cim evet yatsi namazindan sonra 12 rekatlik hacet namazi kiliniyor , bu namazi 2 ser rekat seklinde kiliyorsun,2 rekatta bir selam vermem gerekiyor ve normal namaz kildigimiz gibi sadece fatihadan sonra 10 ihlas okunma farki var.Allah simdiden kabul etsin insaallah.

Biz genelde kaza namazi kilmayi tercih ediyoruz, özellikle hic kaza namazina baslamayan kardeslere bu gece 1 günlük kaza namazi kilin bu 20 rekata denk geliyor ve kildiktan sonra insana cesaret geliyor demek cok zor degilmis kaza namazi kilmak seklinde,insaallah bundan sonrada kaza namazlarini kilmaya devam ediyor.


Dualrinizda biz bicare kullarida unutmayin..

selam ve dua ile..

Selamün Aleyküm. "istiğfar-ı

Selamün Aleyküm. "istiğfar-ı şerife" -nin ne olduğunu yazarsanız çok mutlu olurum. teşekkürler.
ALLAH (c.c) razı olsun.

Ve aleyküm selam

Ve aleyküm selam kardeşim,

Kısaca istiğfar: Esteğfirullahel azim demektir.

Bilgi için şu linke bakabilirsiniz:

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/1103/istigfar.html

Selam ve dua ile...

Selamün aleykum. Son 

Selamün aleykum. Son  parağrafta  sonraki gün oruçlu olunmalıdır Deniliyor. Oradan tam emin olamadım. Kandil Günü oruçlu olmalıyız ve diğer günü de tutmalıyız öyle mi aceba ?   Selam ve dua ile..

İslami olarak gün geceden

İslami olarak gün geceden sonra gelir. Yani kandilin gündüzü kandil gecesinden sonradır. Cumartesiyi pazara bağlayan gece kandil ise pazar günü kandil günü olur. Pazar günü oruç tutulabilir. Cumartesi de tutulursa daha güzel olur.

Selam ve dua ile...

(X)
Kapat
-->