Kaza namazları nasıl kılınır?

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.

Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah’tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar’a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.

Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

Kaza namazları nasıl kılınır?

Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını” yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.  (Mehmed Paksu)


Sorularla İslamiyet

Yorumlar

selamün ayleyküm Allah in

selamün ayleyküm Allah in selami üzerinize olsun.öncelikle böyle bir yaziyi hazirladiginiz icin tesekkür ederim Allah razi olsun.
Benim ögrenmek istedigim konu ben her namazin arkasina kaza namazi kilmaya calisiyorum mesela ögleni kiliyosam on rekatin tamamini bitirdikten sonra en son kilmadigim öglen namazinin farzinin kazasina diye niyet ederek kiliyorum Rabbim kabul buyursun cümlemizi bos yatip kalkanlardan eylemesin insl.
Soruma gelince aksam namazimi kildiktan sonra yaz olmasi nedeniyle ve yatsinin gec olmasi nedeniyle yatsi namazimin ve vitirin kazalarini aksamin ardindan kiliyorum bazen ezan okunur okunmaz kilamadigim zamanlar oluyo aksam namazmi biraz geciktirmis olsam yinede aksamin kendi vaktini,aksam kazasini, yatsimin kazasini ve vitirn hepsini ayni anda yatsiya bi 20.30 dk kala kilmis olsam olur mu cvplarsaniz cok mutlu olurum simdiden Allah razi olsun.

ikracim öncelikle ne kadar

ikracim öncelikle ne kadar kaza namazimiz oldugunu hesaplamamiz gerekiyor,ardindan kildigimiz kaza namazlarini bir kenara not etmek gerekiyor,böylelikle ne kadar ve hangi vakitlerinkini kildigini daha güzel görebiliyorsun,internette kaza namazi cizergesi bulabilirsin, bazen bos vaktin olur,daha fazla kaza namazi kilarsin belkide.

soruna gelince her zaman önce vaktin namazi kilinir,önce aksam namazini kilip arkasindan istedigin kadar kaza namazi kilabilirsin,yatsi namazina ne kadar zaman kaldigi önemli degil, hatta sen kaza namazi kilarken yatsi ezani okunsa dahi birsey olmaz.sadece keraat vakitlerinde namazlar kilinmiyor.

Ben hergün 2 günlük kaza namazi kilmaya gayret ediyorum, bunun birini öglen namazinin arkasina hemen 20 rekatlik 1 günlük kaza kilarak diger 1 günlügüde diger vakitlerin arkasina paylastirarark kiliyorum ve kaza namazi cizergemde kildiklarimi hemen isaretliyorum.kildikca icimde bir huzur rahatlama hissediyorum, burda bir ablamiz var 10 küsür yillik kaza namazi vardi kila kila cok sükür 1 senesi kaldi 1 sene sonra hepsi bitmis oluyor,insaallah bizde en yakin zamanda bitirriz.

selam ve dua ile..

Rabbim sonsuz razi olsun

Rabbim sonsuz razi olsun kardesim inan icimi öyle ferahlattinki cok mutlu oldum cünkü kiliyordum ama icimde hep bi acaba vardi ama simdi Allah in izni ve senin bu aciklamanin ardindan icim rahat insallah Allah razi olsun.Simdi ilk isim netten kaza namazi cizelgesi bakmak:)

ikracim Rabbim cümlemizden

ikracim Rabbim cümlemizden razi olsun,inan sundan bir 7 sene öncesine kadar ben hic birsey bilmiyordum, islamiyetin yasanmadigi bir aile ve toplumda büyüdüm. 7 sene öncesine kadar kaza namazi kilinmasi diye birsey bilmiyordum,zannediyordum ki kilmadigimiz namazin günahi büyük tövbe edince geciyor.senede 1 defa teravih namazlarina giderdik ordada 3 rekatlik vitir namazinin kilinmasini görmüstüm,hic aksam namazi kilan kimse görmemistim bende evde aksam namazini 3 rekat oldugu icin ayni vitir namazi gibi 2 defa tekbirle kilardim...

namaz hocasi diye bir kitapcik satildigini dahi duymamistim,en komigide ramazandan sonra tutulan sevval orucunda yasamistim,6 gün orucu tutuldugunu duymustum, tutmak istemistim izin vermemislerdi,sebebide bu orucu 6 sene üst üste tutmak gerekiyormus,yoksa cok günahmis,bana sen 6 sene her ramazandan sonra 6 gün oruc tutabilecen mi? bak eger tutamazsan cok günah kazanirsin tutma daha iyi seklinde biraktirmislardi, bende 2 gün tutup biraktigim icin uzun bir süre günah isledim psikolojini yasamistim.

Namaz kilardim daha fazla namaz kilma istegi gelirdi icimden,baslardim 2 rekatta bir selam vererk namaz kilmaya,niyetimi Allah rizasi icin namaz kiliyorum diye yapardim, bazende Tövbe hasa  Allahim birazda 4 rekatlik kilacam sen daha cok sevin diye niyet edip kilardim.

Cahillik cok kötü birsey,icimde cahillige ve imansizliga karsi nasil bir öfke var anlatamam,Eger kaza namazi oldugunu ve namazin bu kadar önemli oldugunu bilseydim simdi hic kaza namazim olmazdi...

gündüz işyerinde

gündüz işyerinde kılamadığımız öğle ikindi ve akşam namazlarını , evde akşam saat 8-9 ya da 10'da kılmak uygunmudur.
Selam ve dua ile

Degerli kardesim,imkanlari

Degerli kardesim,

imkanlari biraz zorlayarak namazini vaktinde kilmaya gayret edin,gerekirse sadece farzini kilin,en kisa süreleri okuyun ama kazaya birakmamaya özen gösterin.5 dakikanizi alir ve bu kadarcik bir zaman ihtiyac molasi icin dahi verilebiliniyor.Kilamadiginiz namazlari keraat vakitlerinin disinda istediginiz zaman kilabilirsiniz, bu zamanlarda sabah namazinin bitiminden sonraki 45 dakika,1 saat kadar zaman dilimi, öglen namazina 1 saat kala ve aksam namazina 1 saat kala olan zaman dilimlerinde namaz kilmak mekruhtur bu vakitlerin disinda istediginiz zaman istediginiz kadar kaza namazi kilabilirsiniz.

Niyet olarakta en son kilmadigim (diyelimki öglen namazini kilmadiniz) öglen namazinin farzinin kazasini kilmak seklinde niyet ediyorsunuz.

Cenab-i hak bize ne kadar ömür vermis bilinmez, belki is yerinden eve giderken yolda öleceksiniz ve kilmadiginiz namazlarin kazasiyla bu dünyadan göceceksiniz,1 vaktin kaza namazini kilmak kabirde veya hasir meydaninda cok sikintili oldugu bildiriliyor,kizgin saclarin üzerinde ve uzun bir süre o namazlar kula kildirilirmis,düsünün evdeki yanmis ocagin üzerinde elimizi 1 dakika tutamazken ötelerde kizgin ateslerin icinde nasil namazlarimizi  kilariz,hangi pismanlik kurtarir bizi...?

Hangi isyeri ,hangi para veya hangi patron sizi o ateslerin icinde yanmaktan kurtara bilir...

Sikinti miktarinda yaptigimiz amellerin sevabi artiyor,is yerinde sikintilar icinde kildiginiz namazin sevabi daha fazla olacak insaallah bunda süpheniz olmasin.

Allah yardimciniz olsun insaallah.

selam ve dua ile..

(X)
Kapat
-->