Kaza namazları nasıl kılınır?

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.   Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir ö...

 

 

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

 Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.


Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.

Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir.

Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.
Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.Kaza namazları nasıl kılınır?

Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz.

Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur.

Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.
Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra kâmet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı kâmet getirmek sünnettir.

Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

Editorun Notu : İkindi namazından sonra güneşin batımına yaklaşık 40-45 dakika kalıncaya kadar her türlü kaza namazı kılınabilir. Ancak sünnet namazı kılınmaz.

Sitemizde kerahet vakitleri ile ilgili bilgiye ulşamak için tıklayınız:

Kerahet vakitleri hangi vakitlerdir?
Yazar: 

Yorumlar

a.s ben sabah namazlarına

a.s ben sabah namazlarına kalkamıyorum onu ne zaman ve nasıl kılmam gerekiyor yardımcı olur musunuz acaba

Güneşin doğuşundan kırk

Güneşin doğuşundan kırk dakika sonra kaza edebilirsiniz. Öğle namazına yarım saat kalasıya kadar kaza edilebilir. Daha da gecikirse sonradan da kılınabilir. Öğleye kadar kaza ederseniz hem sünneti hem farzı kaza edersiniz. Öğleden sonra herhangi bir vakitte kaza ederseniz sadece farzını kaza edersiniz.

kazaya kalmış namazımızı

kazaya kalmış namazımızı nasıl kılıcaz peki örnek veriyorum, öğle namazının kazasını kılıcaz öğle namazının farzı 4 rekat
1. rekat subhaneke,fatiha, namaz suresi
2. rekat fatiha namaz suresi
3. rekat fatiha
4 rekat fatiha
sureleri okunuyo yine kazaya kılarken bu şekildemi kılıcaz

Evet aynen bu şekilde

Evet aynen bu şekilde kılınacak. Yani hangi namazın kazası kılınacaksa o namazın farzını kılar gibi kılacaksınız. Vitirin kazasını da aynen vitir namazı kılar gibi kılacaksınız.

merhaba ben 23 yaşındayım ve

merhaba ben 23 yaşındayım ve ramazanla birlikte namaz kılmaya başladım ve bundan sonrada Allah izin verirse bırakmadan kılmaya devam edicem ama namaz kılmayı doğru düzzgün bilmiyorum şimdi benim sorum şu kaza namazının farzını kılıyoruz peki namaz sonunda tesbih çekiyormuyuz ben şöyle yapıyorum kaza namazını vakit namazımdan sonra kılıyorum vakiit namazım bitince kaza kılıyorum vakit namazı gibi bitirip tesbihimi çekip duamı ediyorum doğrumu ? birde ben namaz kılarken sadece namaz sureleri ile kılıyorum Rabbim kabul eder inşallah cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Melek kardeşim Allah

Melek kardeşim Allah ibadetlerinizi kabul etsin. Bahsettiğiniz şekilde yapmanızda bir sakınca yoktur. Kaza namazları için ayrı tesbihat yapmak şart değildir.

Kaza namazını vakit namazın peşinden kılıp tesbih ve dua yapabilirsiniz.

 selamun aleyküm  bende yeni

 

selamun aleyküm  bende yeni başladım namaza ve önceden kılmadım bi cok namazım var kaza yapmak istiorum  ALLAHIN izniyle  msl diyelimki yatcı nemazından sonra bi günü kompile kaza yapa bilirzmiyiz msl sabahın kazası öglenin kazası ikindinin kazası akşamın kazası yatsının kazası fitir namaznın bölelikle 1 günün kazası kılınmış olurmu   sırayla 1 günde kıldımız namaz gib kaza yapa bilirmiyiz aynı sırada lütfenn cevapp bekliyorum lütfennn  ALLAHIMA emanet ollun 

 

a.slm ecrinTebrik ederim

a.slm ecrin

Tebrik ederim namaza baslamis olman cok güzel,helede kazalarini kilmaya baslamis olman cok sevindirici masaallah.

öncelikle kac senelik kaza namazin oldugunu belirlemelisin,sadece farzlarin kazasi kilinir ve yatsi namazin farzinin yaninda vitride kaza edilir.

3 vakit disinda istedigin zaman bu kaza namazlarini kilabilirsin, ister herpsini arka arkaya istersen her vaktin arkasina  kazasini seklinde tercih senin,nasil müsait oluyorsan öyle kilabilirsin,ben her vaktin arkasina kiliyorum mesela veya bazen yatsi namazinin arkasina 20 rekat olan bir günlük kazayi kiliyorum, bazi zaman 2 günlük kaza kiliyorum ama kildiklarini not etmen cok önemli,bu seni hem motive eder hemde ne kadar kaldigini tespit etmen kolaylasir...

sabah namazinin arkasina ve keraat vakti bitimine kadar bu sabah namazi bitimindeki yaklasik 1 saatlik zamandir, ögle namazina 1 saat kalan zaman bu vakittede namaz kilinmaz ve ikindin vaktindeki keraat vakti yine bu vakit aksam namazina yaklasik 1 saaat kalan  vakittir bu vakitte sadece kilmamissan ikindi namazinin farzini kilabilirsin.

bu üc vakitte namaz kilmak mekruhtur, bunlarin disinda istedigin vakit istedigin sekilde kaza namazlarini eda edebilirsin.

Alllaha emanet ol.

selamun aleykum ben 19

selamun aleykum ben 19 yasindayim ve hiç namaz kilmadim. kilmak istiyorum ama isimden dolayi kilamiyorum. aceba aksam butun gunun kazasini kilabilirmiyim ?ve nasil kilabilirim ? internetten arastirdim fakat anlamakta zorlaniyorum anladigim kadariyla kaza namazinin sunneti kilinmazmis. sadece farzlarini mi kilmaliyim ? simdiden tesekkur ederim cvplariniz için

Değerli kardeşimiz,öncelikle

Değerli kardeşimiz,öncelikle şunu belirtelim ki Cenab-ı Hak hiçbir surette namazı kazaya bırakmaya izin vermemiştir.Namaz o kadar önemli bir ibadettir ki felçli yatalak bir hasta bile namazını ima ile dahi olsa kılar.Bu yüzden mümkün mertebe namazınızı vaktinde kılmanız gerekir.Hatta iş seçimi yaparken namazımızı rahat kılabileceğimiz işi tercih etmeliyiz.

Kaza namazının nasıl kılındığına gelince hangi vaktin kazasını kılacaksanız o vakti niyetinizde belirterek örneğin ''niyet ettim en son kılamadığım sabah namazının kazasını kılmaya''diye niyet edersiniz ve kaza namazınızı eda etmiş olursunuz.Kaza olarak sadece farzlar kılınır.Cenab-ı Hak sünnet namazını kullarına farz kılmamış fakat kılan kullara çok büyük sevaplar verileceğini müjdelemiştir.Onun için sünnetlerin kazası kılınmaz.Selam ve dua ile...

(X)
Kapat
-->