İmanlı vefat eden ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır.

 

 

Ölüm yokluk değildir. Daha güzel bir alemin kapısıdır. Nasıl ki, toprak altına giren bir çekirdek, görünüşte ölüyor, çürüyor ve yok oluyor. Fakat gerçekte daha güzel bir hayata geçiş yapıyor. Çekirdek hayatından ağaçlık hayatına geçiyor.

Aynen bunun gibi, ölen bir insan da görünüşte toprağa giriyor, çürüyor ama geçekte berzah ve kabir aleminde daha mükemmel bir hayata kavuşuyor.

Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor ve var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek te inanıyoruz ki, elektrik hala mevcuttur.

Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor. Fakat var olmaya devam ediyor. Cenab-ı Allah Ruh’a münasip daha güzel bir elbise giydirerek, kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor.

Bu sebeple Peygamberimiz, “Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, yada Cehennem çukurlarından bir çukurdur.” buyurarak, kabir hayatının varlığını ve nasıl olacağını bize haber veriyor.


 


İmanlı bir insan iyileşmeyen bir hastalıktan ölürse şehittir. Böyle şehitlere manevi şehit diyoruz. Şehitler ise kabir hayatında serbest dolaşırlar. Kendilerinin öldüğünü bilmezler. Sanki yaşadıklarını zannederler. Sadece daha mükemmel bir hayat yaşadıklarını bilirler. Peygamberimiz, “Şehit ölüm acısını hissetmez.” buyurur.

Kur’an-ı Kerim de şehitlerin ölmediği bildirilir. Yani kendilerinin öldüğünün farkında değillerdir. Mesela iki adam düşünün. Rüyada çok güzel bir bahçede beraber bulunuyorlar. Biri rüya olduğunu bilir. Diğeri ise rüya olduğunun farkında değil. Hangisi daha mükemmel lezzet alır? Elbetteki rüya olduğunu bilmeyen. Rüya olduğunu bilen, şimdi uyanırsam şu lezzet kaçacak diye düşünür. Diğeri ise tam ve gerçek lezzet alır.

İşte normal vefat edenler, öldüklerinin farkında olduğu için lezzetleri eksiktir. Halbuki şehitler öldüklerini bilmediğinden aldıkları lezzet tamdır.

İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır. Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler. Bir anda çok yerde bulunabilirler. Aramızda dolaşmaları mümkündür. Hatta şehitlerin efendisi Hz. Hamza pek çok insana yardım bile etmiştir, ve halada yardım ettiği insanlar vardır.

Ruhlar aleminden anne karnına gelen insanlar, oradan dünyaya doğarlar. Burada buluşup görüşürler. Aynen bunun gibi bu dünyadaki insanlar da, ölüm ile öbür tarafa doğarlar ve orada dolaşırlar. Nasıl ki buradan öbür tarafa gideni uğurluyoruz. Kabir tarafından da buradan gidenleri karşılayanlar var. İnşallah bizleri de başta Peygamberimiz olmak üzere, bütün sevdiklerimiz orada karşılarlar. Yeter ki bizler Allah’a gerçek kul olalım.

Yeni doğan çocuğu burada karşıladığımız gibi, buradan öbür tarafa giden bizleri de inşallah dostlarımız karşılayacaktır. Bunun şartı Allah’a iman, O’na ve Peygamberine uymak ve iman ile ölmektir.

Yazar: 

Yorumlar

çok anlamlı yazmışsınız etkilendim allah razı olsun

Elbet hepimiz birgün toprak olacaz ama en güzeli Allah ve Rasulüne kavuşacaz.Peygamber Efendimiz inşallah hepimizin şefaatçisi olur, amin... Allah'ın selam ve bereketi hepinizin üzerine olsun

çokkkkkk güzel site TEŞEKKÜRLER

ölmek çok garip bir duygu .eger kendinde azda olsa iman ışıgı fark ediyorsan ölmek kolay görünüyor ama öyle bir ışık yoksa ölmek çok zor.ölünce sevdiklerine kavuşacagını bilmek çok müthiş bir duggu ,ama ya kavuşamasam.bütün müslümanlara ALLAH(CC)sevdiklerine kavuştursun inşallah

Ne Kadar güzel bir yazı Allah razı olsun..

bu anlatılanlar gerçekten doğru mu acaba avunmak istemiyorum aslı olan şelermi

Bu güzel bilgilerle bizleri aydınlattığınız için ALLAH sizlerden razı olsun.

ölüm kavuşmaktır aslında sevdiğine... yaşarken ölmek gerek Rabbim bizi yaşarken ölümü anlayıp dünyada iken 'kendisine' kavuşturduğu kullardan eylesin..

Ölüm..belki de "olum"dan geliyor, elbetteki daha mükemmel bir hayatın başlangıcı ölüm.Ayrıca "ölüm" en büyük gerçek dünyada, bunu gençlere çok iyi anlatmalıyız ama maalesef dünya gailesi daha önde geliyor. Oysa ölüm ayni zamanda çok büyük bir ders ve ibretlik bir durum, tabii ki tefekkür etmek lazım bu konuda. Bence bu kısacık yazı çok güzel özetlemiş konuyu ama daha çok anlatmak gerekir, özelliklede gençlere "nefs-iemmareden kurtulmak için.