Hayatta olan kişilere ve ölmüşlerimize sevap bağışlanır mı?

 

 

Sual : Hayatta olan kişilere ve ölmüşlerimize sevap bağışlanır mı?

 

Cevap : Yapılan ibadetlerin sevaplarını ölülerin ve hayatta olanların ruhlarına bağışlanabilir. Nitekim evladın yaptığı hayırlı ameller aynıyla anne ve babasının sevap hanesine yazılmaktadır.

 

Sual : Yâ Rabbi, kıldığım bu namazın sevabı (namaz kılmayan) falanca kişinin defterine de yazılsın, manasında da dua yapılabilir mi?

 

Cevap : 1-

Dua bir ibadettir. Dua yapan her müslüman bu duasının sevabını alır. Başkası için yapılan dualar da geçerlidir. Bunun da sevabını öncelikle duayı yapan alır. Özellikle başkalarının günahlarına üzülmek ve onların bu günahlardan kurtulmaları için fiili ve kavli dularda bulunmak gerekir.

Duanın çeşitleri var. Mesela sizin yarın bir imtihanınız var. Bu imtihanın duası çalışmaktır. Buna fiili dua denir. Çalışmayı yaptıktan sonra ellerinizi kaldırır “ya rabbi bana hayırlısını nasip et” demeniz sözlü bir duadır. Safi ve halis bir şekilde ve neticeye kanaat ederek dua etmek gerekir. Bu nedenle namazın önemini anlatmak ve namaz kılması için gerekli şartları oluşturmka da bir duadır. Ayrıca kalp ve dil ile de dua etmek gerekir.

Cevap 2-

Yapılan bir ibadetin sevabını her müslümana bağışlayabiliriz. Ancak bu bağıştan her müslümanın hisse alıp almadığını bilemeyiz. Çünkü verici kadar alıcının da layık olması gerekir. Örneğin güneşin bir yerde görünmesi için ayna, cam parçası ya da su gibi yansıtıcı olması gerekir. Verici ne kadar mükemmel olursa olsun alıcının da buna layık olması gerekir.

Bu nedenle namaz kılmayan birisine ibadetlerin sevabını bağışlasak bile o kimse buna layık değilse sevabını alamaz. Ama bu sevaptan onların hissesinin olup olmadığını biz bilemeyiz. İnşallah faydası olur ümidiyle, ibadetlerimizin sevabını her müslümana bağışlayabiliriz.

 

İlmi Heyet

Yazar: 

Yorumlar

okudugumuz ve yaptıgımız hatmi birkaç kişiye bagışlayabili rmiyim CEVAP : Değerli Gül HAnım; elbetteki, okunan bir hatim tüm vefat eden mü'minlere bağışlanabilir. HAtmin sevabından ya da cüzlerinden bir eksilme olmaz. Aksine sizin aldığınız sevabı ziyadeleşir inşaallah.. Sevgilerimizle..