Allah'tan sabır ne zaman istenir? Sabır istmek yerine, müsibetin kalkmasına mı dua etmelidir?

Bir rivayete göre, Hz. Peygamber(a.s.m), hasta olan Hz. Ali’yi sormaya gitmiş ve hangi dualar ettiğini sormuş, o da Allah’tan sabır dilediğini söylemiştir. Bunun üzerine Hz. Peygamber(a.s.m), “Musibetimde bana sabır ver, demek yerine, neden: “Rabbena Atina…” (Ya Rabi! Bana dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver..) duasını okumuyorsun?” anlamına gelen tavsiyelerde bulunmuştur. Ayrıca Hz. Peygamber yanından geçerken “Ey Rabb’im! Senden sabır istiyorum” diye dua eden bir kişiye “Sen Allah’tan bela istemiş oldun; bunun yerine O’ndan sağlık ve âfiyet dile” buyurdular. (Bkz. Tirmizi, Daavat, 94; Kenz I/292).

Burada musibetlerde sabır istemenin hastalığı arttıracağından ziyade, hastalığın giderilmesi için uygun duaların yapılması vurgulanmıştır. Çünkü, hastalığın şifası için değil de ona karşı tahammül istemek, biraz da musibetten pek rahatsız olmadığı, hastalığını Allah’a şikâyet etmeye ihtiyaç duymadığı anlamına gelir.

Diğer taraftan bu durum, henüz musibete ve hastalığa uğramayan bir kimsenin sabır istemesinin, bela gelsin de sabredeyim, anlamına gelebileceğinden, bela ve musibet gelmediği zamanlarda afiyet istemeye bir teşviktir.

Müslümanlar olarak, musibet ve hastalıklar zamanında, hem sabredeceğiz, hem sabır isteyeceğiz, hem de musibetin kalkması için dua edeceğiz. Nitekim, Bediüzzaman da bu konuda şu ifadeyi kullanmaktadır: “Eğer hastalık/musibet fazla ağır gelirse, sabır istemek gerektir” Eğer hastalığın sevabını düşünüp şükür ve hamd de etsek, bu nur üstüne nur olur.

“Sabredenleri müjdele. Onlar öyle kimselerdir ki, başlarına bir musibet geldiğinde, ‘Biz Allah’a aidiz ve vakti geldiğinde elbette ona döneceğiz’ derler”(Bakara, 155-156) mealindeki ayette, musibetlerde sabrın önemine işaret edilmiştir. (Bkz. Nursi Lem’alar, 25. Lem’a)

Yazar: 

Yorumlar

Selamün aleyküm kardeşlerim benim de aklımdan çıkaramadığım birsorum var cevaplaya bilirseniz memnun olurum sıkntıda veya hastalıkda olsun hani dayanamadığımız için ağlıyoruz ya peki ağladığımızda sabretmmemiş mi olunuyor? selam ve dua ile... CEVAP: Aleyküm Selam Hatice hanım. İsyan ifadeleri kullanmadıktan sonra sadece ağlamakta bir sakınca yoktur. Ağlamak insanın elinde olmayan bir durumdur. Bundan dolayı mesul olunmaz. Ancak isyan edercesine sözler sarfetmek doğru olmaz.

selmaun aleykum. bu siteyi hazırlayanlara öncelikle teşekkür ediyorum böyle bizlere güzellikler sunduğu için sabretmek ne demek olduğunu biliyordum ama içindeki incelikleri sizin sayanizde öğrendim dua nın gücünü neler yapmamız gerektiğini insanoğlu biliyoruz fıtratımız gereğince ama bazen boşlukta olbiliyor ve sıkıntı bela geldiği vakit o güzel dualarımızı etmeği unutuyoruz yüce rabbimin bizlere en güzel lütfu dua rabbim herkesin yar ve yardımcısı olsn amin.. başarılarınız daim olsun.

Merhaba.. oncelıkle bu sıteyı hazırlayan kışılere teşekkur ederım benım aklıma takılan konu sabır neden Allah.cc den sabrı ıstemıyoruz sabrı sadece bela geldığınde mı ıstenır normal gun vaya sağlıklı gunde bela yokken sabır ıstemek ıyı değılmıdır bız bela ıstemıs mı oluyoruz sağlıklı gunlerde ve hastalıkta sağlık afıyet isteyeceğiz bela ve musıbetlerde sabır isteyeceğiz anladığım kadarıyla şımdıden teşekkurler selamunaleykum CEVAP : Ve Aleykum Selam.. Değerli Kardeşimiz; Bu konu biraz yanlış anlaşılmaya müsaittir. Burada musibetlerde sabır istemenin hastalığı arttıracağından ziyade, hastalığın giderilmesi için uygun duaların yapılması vurgulanmıştır. Çünkü, hastalığın şifası için değil de ona karşı tahammül istemek, biraz da musibetten pek rahatsız olmadığı, hastalığını Allah’a şikâyet etmeye ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Diğer taraftan bu durum, henüz musibete ve hastalığa uğramayan bir kimsenin sabır istemesinin, bela gelsin de sabredeyim, anlamına gelebileceğinden, bela ve musibet gelmediği zamanlarda afiyet istemeye bir teşviktir. Müslümanlar olarak, musibet ve hastalıklar zamanında, hem sabredeceğiz, hem sabır isteyeceğiz, hem de musibetin kalkması için dua edeceğiz. Nitekim, Bediüzzaman da bu konuda şu ifadeyi kullanmaktadır: “Eğer hastalık/musibet fazla ağır gelirse, sabır istemek gerektir” Eğer hastalığın sevabını düşünüp şükür ve hamd de etsek, bu nur üstüne nur olur. Hz. Peygamber (s.a.s); "Sabır, acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür" (Buhârî, Cenâiz, 32) sözüyle bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemini vurgulamıştır. Sabretmek, mahkûmiyete, meskenete ve zillete razı olmak, haksız tecavüzlere, insan haysiyetine gölge düşürecek saldırılara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak anlamına gelmez. Çünkü meşru olmayan şeylere karşı sabretmek caîz değildir. Bunlara karşı içten elem duymak ve bunlarla mücadele etmek gerekir. İnsanan kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği kötülüklere katlanması ya da karşılayabileceği ihtiyaçları karşısında gevşemesi sabır değil, acizlik ve tembelliktir. Rasulullah (s.a.s); Ya Rabbi! Acizlikten ve tenbellikten sana sığınırım" (Buhari, Cihad, 25) diye dua etmiştir. Bazı sıkıntılar vardır ki, kulun irade ve gücünü aşar. Böyle felaketler başa geldiği zaman heyecana kapılmadan ve şikayet etmeden takdir-i ilâhiye razı olup sabretmek müminlerin özelliklerindendir. Nitekim Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerimde sabr-ı cemili (güzel sabır) emretmektedir. (Yusuf, 12/18). Rasulullah (s.a.s) "Sabr-ı cemil şikayet edilmeyen sabırdır" buyurmuştur. Aslında elden bir şey geldiği zamanlarda sabır, gelmediği zamanlarda sabırsızlık göstermenin bir faydası yoktur ve lüzumsuz bir harekettir.

peki, hastalik yüzünden allaha isyan etmemek icin, dua etmek de mi ayni sey? bu sekilde dua edebilir miyiz acaba? Cevaplarsaniz cok sevinirim. tesekkürler... CEVAP : Değerli Kardeşimiz; Hz. Eyyub çok şiddetli bir hastalığa yakalanmış ,hastalığı uzun sürmüş ve çeşitli imtihanlara, musîbetlere maruz kalmıştı.. Fakat tüm musîbetler, O’nu hep sabredici bulmuş ve SABIR KAHRAMANI ünvanını almıştı.. Sonra imtihan daha da şiddetlenmiş, hastalık o kadar ilerlemişti ki; Allah’ı anan diline ve kalbine zarar vermeye başlamıştı. İşte o zaman Kendi bedenî sağlığı için değil, Allah’ı anmasına zarar gelmemesi için, O’na(CC) şu şekilde dua etmişti; “Rabbi İnnî messeniyedurru ve EnteErhamurrâhimîn” “Bana zarar dokundu, Ey Rabbim sen en merhametli ve en şefkatlisin” Bunun üzerine Allah, O’nun sabrına ve halis niyetine hürmetle şifa vermişti.. Hastalıklar, birer dua vesilesidirler. Hastalık ile ilgili duanın vakti geldiğini bildirirler. AKşsam namazı girdiğinde namaz kıldığımız gibi, hastalık geldiğinde de, o duanın vakti gelmiş demektir diyerek, çokça dua etmeli.. Bu müsibetin üzerimizden kalkmasını lutfeyle Ya Rabbi diyerek dua edilebilir. Değerli Kardeşimiz; konu hakkinda anasayfaya Hastalık Bir İmtihandır başlığı ile de bir yazı ekledik.. yorum bolumunde uzun cevaplar vermek, bolmun kapasitesini zorluyor. Daha önceden sitemizde yayınlanmış bir yazımız vardı. Hastalık, musibet ve sıkıntılar için dua yazarak, sol taraftaki arama çubuğundan aratırsanız, yazımıza ulaşabilirsiniz. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. sualleriniz için [email protected] adresine yazarsaniz seviniriz.. Dini sualleriniz için www.sorularlaislamiyet.com sitemizdeki ILMI HEYET e danisabilirsiniz. (editor)