Televizyon ve zihin tembelliği

ÖZELLİKLE yaşlı insanlardan şu sözleri çok sık duyarsınız: ?Televizyon çıkalı eski muhabbetler kalmadı.? Biz bu haklı sözleri değiştirerek şöyle diyoruz: ?Televizyon çıkalı anne babalar çocuklarına eskisi kadar zaman ayıramaz oldu.? Anne gündüz televizyon izlerken eteğine yapışan çocuğu başından savmak için ?git oyuncaklarınla oyna, görmüyor musun televizyon izliyorum? der. Baba işten dönüp akşam yemeğini yedikten sonra koltuğuna oturur, eline kumandayı alır, saatlerce şu kanal senin bu kanal benim dolaşır durur. Baba özlemi çeken çocuğuna yarım saatini ayırmaz.

Geliri yerinde, okumuş ailelerin çoğu çocuk odasına da televizyon almaktadır. Alırken çocukla bir anlaşma yapar ve söz vermesini isterler: ?Ancak ödevini yapıp dersini çalıştıktan sonra televizyon izleyeceksin.? Çocuk hiç düşünmeden söz verir. Aslında bu anlaşmada iki taraf da birbirini aldatmaktadır. Anne babanın amacı çocuktan kurtulmak, çocuğun da amacı televizyon sahibi olmaktır. Araştırmalar, odasına televizyon alınan çocukların, beklenenin aksine okul başarısında düşme olduğunu göstermektedir. Çocuk, televizyon izleyebilmek için ödevlerini çala kalem yapmakta, derslerine yeterince çalışmamakta ve sınavlara iyi hazırlanamamaktadır.

Çocuklarda televizyon seyretme alışkanlığı sadece okul başarısını etkilemekle kalmıyor; fiziksel, sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimlerini de yavaşlatıyor. Çocuk, televizyon başında yeterince hareket etmediği ve biriken enerjisini harcayamadığı için devamlı kilo almaktadır. Sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan ve koşan bir çocuk birikmiş vücut enerjisini boşalttığı için rahatlamakta; eve sakinleşmiş olarak dönmektedir. Halbuki televizyonun karşısında saatlerce oturan bir çocuk enerjisini boşaltmak şöyle dursun, aksine bu cihazlardan yayılan elektronlara maruz kalmakta ve vücudundaki statik elektrik yükü artmaktadır. Bu sebeple, televizyon bağımlısı çocuklar daha sinirli ve daha saldırgandır. Yaşlarına uygun olmayan programları izlemeleri halinde kafaları karışır, ruh sağlıkları bozulur.

Televizyona düşkün çocuklarda sosyal beceriler zayıflamaya ve içe dönük bir kişilik gelişmeye başlar. Ailesiyle, arkadaşlarıyla ve diğer insanlarla sosyal ilişki kurmada isteksiz davranırlar. Televizyon izleyen bir çocuk, kendisi birşey üretmemekte, sadece başkaları tarafından üretilen şeyleri izlemekte veya oynamaktadır. Hazırı kullanmaya alışmış bu çocuklarda el becerileri ve motor hareketler gelişmez, büyüklerin yardımı olmadan kendi başlarına bir iş beceremezler. Zihinsel ve duygusal gelişimleri de normal değildir. Olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kuramaz, bilgiyi yorumlayamazlar. Kitap okumak ve ders çalışmak gibi zihinsel çaba gerektiren işlerden hoşlanmazlar. Televizyon karşısında daima alıcı durumunda oldukları için konuşmaya ihtiyaç duymamakta, dolayısıyla dil becerileri gelişmemektedir. Dil becerileri zayıf olduğu için başkalarıyla diyalog kuramaz, duygularını ve düşüncelerini doğru ifade edemezler.

Küçük yaştan itibaren televizyon izlemeye alışan çocuklarda gelişim bozuklukları daha belirgin ve daha ciddidir. Bu çocuklar akranlarına nazaran daha geç yürür ve daha geç konuşurlar. Konuşulanları ve kendilerine verilen direktifleri anlamakta güçlük çekerler. Dil becerileri gelişmediği için isteklerini büyüklerin elinden tutarak veya işaret ederek anlatmaya çalışırlar. Anneye aşırı bağımlıdırlar. Yabancılarla duygusal ilişkiye giremezler. Öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanmazlar. İsimleriyle çağırıldıkları zaman tepki vermezler. Yaşıtlarıyla oyun oynamayı ve oyun kurmayı beceremezler. Ellerini ve parmaklarını iyi kullanamazlar. Çarşı, pazar, toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlerde bulunmaktan hoşlanmaz, huysuzluk gösterirler. Doğuştan zihin geriliği olan ve fazla televizyon izleyen çocuklarda otizm belirtileri artmakta, bu çocukları eğitmek daha da zorlaşmaktadır.

Çocuklarınıza Zaman Ayırın

Çocukları televizyon bağımlılığından kurtarmanın tek çaresi onlara zaman ayırmaktır. Anne baba olarak öncelikli görevimiz çocuklarımıza iyi bir eğitim kazandırmaktır. Hiçbir işimiz çocuk eğitiminden daha önemli değildir. Eğer çocukların yapmaktan zevk alacakları müzik, resim, spor, kitap okumak gibi faydalı bir becerileri yoksa; anne babaların televizyonu yasaklamaları problemi çözmeyecek, daha da ağırlaştıracaktır.

Çocuğunun inatçılığından, söz dinlememesinden, aşırı televizyon izlemesinden ve okuldaki başarısızlığından yakınan bir babaya ?çocuğunuza zaman ayırın? tavsiyesinde bulunduğumuzda, ?her akşam en az bir saat beraber ders çalışıyoruz, ödevlerine yardım ediyorum, ama değişen bir şey yok? demişti. Gülerek: ?Hayır, dedim, bizim kastettiğimiz beraberlik bu değil. Çocuk bu beraberlikten zevk almaz, aksine bir an önce bitmesini ister. Siz çocuğunuza zaman ayırmıyorsunuz, ona ders çalıştırıyorsunuz.?

Çocuğunuza ayırdığınız zamanın süresi değil, kalitesi önemlidir. Eğer bu beraberlikten iki taraf da zevk alıyorsa, kaliteli bir beraberlik var demektir. Birlikte yürüyüşe çıkmak, çocuk parkına gitmek, piknik yapmak, akşam yemeğinden sonra ailece çaylı-pastalı sohbet etmek, birlikte televizyonda kaliteli bir film veya program izlemek, uyku saatinde çocuğunuza masal veya kısa bir hikaye okumak ilk anda aklımıza gelebilen kaliteli beraberliklerdir.

Çocuğunuzla birlikte iken iyi bir dinleyici olmalısınız. Çocuk duygularını, hayallerini, düşüncelerini, endişelerini, korkularını çekinmeden dile getirmeli ve sizinle paylaşmalıdır.

Çocuklarını dinlemeyen anne babalar onları tanımakta güçlük çekerler. Çocuğunuzu ne kadar çok tanırsanız, yetenekleri konusunda beklentileriniz o kadar gerçekçi olur.

kaynak :  zaferdergisi

Yorumlar

gerçekten çok doğru bulgular bunları hiç düşünmemiştim ama benim de çocuğum olduğu zaman inanın böyle yapmayacağım sağolun

çok güzel şeyler bunlar ama benim anne babam bunları görmek bile istemiyorlar sanki ya televizyon izliyorlar ya da bilgisayar başındalar ne yapmam gerek lütfen bana yardım edin CEVAP : Değerli Kardeşimiz; anne babanız bilgisayar başında olmadıkları zaman, sorun yaşadığınız konular ile ilgili sitelerin adreslerini bağlantılar çubuğuna(yer imleri çubuğu) ekleyebilir, "bunları silmeyin daha sonra da okuyacağım" diyerek dikkatlerini o konuları okumaya çekebilirsiniz.. Anne - babanız ile bu konuyu güzelce konuşup, kitap okuma günü düzenlemeyi, bir kitabı ısra ile sesli okumayı, ve okunan kitap üzerine sohbet etmeyi önerebilirsiniz. Sizin onlar ile sohbete ihtiyacınız olduğunu, birlikte vakit geçirmek istediğinizi iletebilirsiniz. Topluca oynanan aile oyunları aileyi toparlamak için güzel bir yoldur. Sitede "Ailece Eğlenceli 10 Vakit Önerisi" başlığı altında bir yazı dizisi var. buradan faydalanabilir, bu diziyi anne- babanıza okutabilirsiniz. Anne- babanıza sözü geçen, sevdikleri bir akrabanız ile de bu konuyu konuşup, ondan fikir alabilir, ya daanne- babanızı yönlendirmesi için yardım isteyebilirsiniz. Sevgilerle.. (editör)

Benim 4 ve 2 yasinda cocuklarim var, bizim evde Televizyon yoktur ve hic de aramiyoruz. Cocuklar benim sectigim cizgi filimleri bilgisayardan bakiyor. En güzeli TV olmamasi. Vaktimizi o kadar güzel seylerle gecirebilirz ki...

ben sınıf öğretmeniyim.ayrıca 2 yaşında kızım var. çocuklarla sürekli beraberim. en cok önemsediğim konu ise çoçuklarımın terbiyeli ahlaklı ve ilerde kendisine yol gösterecek sağlam bilgiler ve davranışlarla yetiştirilmesi.bu konuda yayınladığınız her yazı için sizlere teşekürü bir borç biliyorum. yolunuz açık olsun.

çocuklarıma bir lokma ekmek için onların en güzel zamanlarını çalışarak geçiriyorum dünyada merhamet kalmamış CEVAP : DEgerli Kardesimiz; evltlarimiz ile ilgilenebilmek icin uzun zmaan gerekmez.. Elbette ki 5 vakit namazını kılan bir mu'min icin, baskalariba yuk olmamak icin çalismak ibadet sevabi kazandirir insaalllah.. dunyada da ahirette de hayirlar ile karsiligini mutlaka gorursunuz.. Ancak ne is yapiyorsak yapalim, cocuklarimiz ile birlikte gecirecegimiz cok az da olsa zaman dilimini en guzel sekilde degerlendirmeye calisalim. Onlarla kisitli zamanlarda yapilabilinecek etkinlikler gerceklestirelim. Mesela birlikte bir kac sayfa kitap okumaniz dahi, televizyona tercih edeceginiz bir kitap, onlarin nazarinda ornek alinacaktir.. Allah tum calisan baba ve annelerimizin yardimcisi olsun.. Kazanclariniza bereket ihsan eylesin insaallah.. (editor)

söylediklerinize aynen katılıyorum fakat uygulamaya gelince açıkçası okadar kolay olacağını sanmıyorum nede olsa yılların getirdiği bir alışkanlık olmuş tv karşısında vakit harcamak bunun iyi birşey olmadığını çoğumuz bilsekte yinede onun karşısından kalkmak zor geliyor Allahım sen bize yardım et...
(X)
Kapat
-->