Sınavlar Yaklaşıyor…

Yeni bir güne "Bismillah diyerek" başlamak, hayatı verenin Cenabı Allah olduğunu hatırlamak ve kul olduğunun bilincinde yaşamayı getiriyor. Evet, yoktum beni VAR eyledi, bana kendisinden bir SIR üfledi. O nasıl bir sır ki Ya Rabbi her an benimle beraber, bana şahdamarımdan yani bana benden yakınsın.!

Beni daima gören, duyan, gönlümdekini-aklımdakini daha aklıma-gönlüme düşmeden bilen, beni benden çok düşünen, daha iyisine daha hayırlısına sahip olmamı dileyensin.

Rabbimiz kulu için hayrı diler, şerre razı olmaz ancak kul “ille de ille de” derse de o dileğini, o olayı hayırsız olsa bile yaratır. Bu yüzden seçimlerimiz bize ait, sorumluluk bize ait, sonuç olarak da sona gelindiğinde, bu sınav meydanından çıkıp sınav sonuçlarımız açıklandığında aldığımız iyi not ya da kötü not da bize ait..

Çocuklarımıza hergün derslerinden aldıkları notları, iyi çalışıp çalışmadıklarını sorarken, bizler acaba o günkü sınavdan kaç aldık biliyor muyuz? O gün içerisinde bize anlatılan konuyu iyi anladık mı?

DAHA DOĞRUSU BİR KONU ANLATILDIĞININ , BİR DERSTE, BİR SINAV MEYDANINDA OLDUĞUMUZUN FARKINDA MIYIZ?. 

Bizler eğer daha farkında değilsek, çocuklarımızın, ailemizin ahiret sınavlarını geçmelerine nasıl vesile olacağız ! O halde çocuklarımıza “ödevlerini yaptın mı, bak sınavlar yaklaşıyor” derken önce kendimiz ödevlerimizi DOĞRU yapıyormuyuz gözden geçirelim.

Mesela, namazlarımız gerçekten namaz mı? Bizi kötülüklerden, fahşadan alıkoyuyor mu ? Yoksa “dur bi namazımı aradan çıkarayım” namazımı !

Oruçlarımızı  tuttuk ama gerçekten fakirin halinden anladık mı?. Açlık ile nefsimize gerçekten hakim olduk mu, nefs eğitimimize devam edebiliyormuyuz? Yoksa 20 çeşit yemeklerle donattığımız soframıza bakmaya ve yemeye doyamadığımız, kalanlarını da çöpe attığımız bir ay mıydı Ramazan!

Kazancımızı gerçek ihtiyaç sahipleriyle paylaşabiliyor muyuz? Yoksa benim zaten borcum var deyip kredi kartlarını kullanıp ve gerekli gereksiz harcamalarla şişirip, rahatça bu ödevimizden de kaçıyor muyuz?

Sınav soruları yaşadığımız her gün, sahip olduğumuz maddi ve manevi tüm nimetlerden çıkacakken, sürekli madde yığanlardan mal biriktirenlerden ve hiç paylaşamayanlardan mıyız?

ACABA BİZ ÖDEVLERİMİZİ YAPTIK, SINAVA HAZIR MIYIZ? ÇOCUKLARIMIZA SORMADAN ÖNCE LÜTFEN BUNU DÜŞÜNELİM ..

Cenabı Mevla bizleri farkedenlerden ve felaha erenlerden eylesin. Amin.

Selam ve Dua ile...

Yorumlar

(X)
Kapat
-->