Pofuduk Tavşan ve Namaz

Çocuklarımızı namaza alıştırmak için şüphesiz ki çok güzel ve birbirinden sevimli yöntemler denemişsinizdir. Aşağıdaki yazıda da bir annenin çocuğu için geliştirdiği harika bir yöntemi okuyacaksınız.. = )

namazzamani.net i okurken gördüğümüz bu paylaşımı, sitenin editörü de bir forumda yakalamış..

Tüm çocuklarımızın namaz sevgisiyle ve

namaz kılarak yaşamaları duası ile.

 

POFUDUK TAVŞAN VE NAMAZ

Bizim pofuduk Tavşan (kızım) 7 yaşına gelmeden önce faaliyetleri başlattık. Evvela dualar hamak tepesinde ezberledi :) ilk ezberlediği dua "Sübhaneke" idi. İlk hediyesi de Özel fm'den istek saatinde teyzesi tarafından pofuduk tavşan için özel "Hoca Nasrettin". O gün hala gözümün önünde kendi ismini duyduğu anı görmenizi isterdim.

O zaman istek saatini sunan Yekta TOK?tu. O da tebrik edip, sadece ona özel deyince görmeliydiniz. Anaokulu, seçimi de çok önemli. Anne ve baba ve okul üçlüsü bir olunca, hamakta ezberlenen dualar evde yapılan sohbetler ve bizim pofuduğun şansı annesiyle birlikte hep derslerdeydi.

Siyer dersinde öğrencilere kopya vermeye başlayınca artık dedim sen girme :):) ve Rasullullahın dediği gibi "çocuğunuza yedi yaşında namazı emredin" emri gereği 7 yaşına yaklaşınca provalar başladı. Namaz anlatıldı ve oturup konuşuldu. 5 vakit namazdan birini seç bakalım dedik ve akşam namazıyla elhamdülillah namaza başladı.

10 Aralık bizim evde "Namaz bayramı" ilan edildi. Arkadaşları çağrıldı. Anneanneler, Babaanneler herkes ev süslendi balonlar, palyaçolar:):) hele hediyelere bayıldı. Şu an 8 yaşında Akşam namazına sabah namazı da eklendi (kendi tercihi). Sabah kalkınca önce abdest alıyor namazını kılıyor ve okula hazırlanıyor.

Bu yılki Namaz hediyesi "Eyüp Sultan'da sabah namazı ve sonrasında kahvaltı". İnşallah, seneye umreye gideceğiz Rabbim nasip ederse. Kıldığı namazlara, her yıla bir namaz ekleyerek hem bedenen hem ruhen alışmış olacak ve 11 yaşına geldiğinde 5 vakit namaz kılıyor olacak.

Bu da bizim kızımıza yapmış olduğumuz Namaza alıştırmaydı. Tavsiye ederim. Elhamdülillah sorumluluğunu aldı. Akşam ve Sabah namazlarını kılıyor. Tabi siz destek olmanız gerekli onun özel seccadesi, özel namaz başörtüsü yalnızca ona ait olmalı ve abdest alırken sıcak suyu da hazır ederseniz iyi olur soğuklarda :):) ve cemaatle namaz bu da çok güzel oluyor...

Yazar: 

Yorumlar

bunu çok beğendim herkese tavsiye ederim.çok süper bir site

Sizi tebrik ediyorum özellikle bu güzel gayretinizi paylaştığinız için hepimize çok faydalı olacağına inanıyorum

selamun aleyküm. Çok güzel düşünmüşsünüz. Ben de çocuklarımın namaz kılmasını istiyorum ama bir türlü alıştıramadım. Bu şekilde deneyeceğim inşaallah alışırlar. Dualarınızı bekliyorum. Sevgilerle CEVAP : Ve Aleykum selam.. Allah c.c hayırlısı ile evlatlarınızı namazda daim olan, huzurla, aşk ile şevk ile namaz kılan kullarından eylesin.. dualarınızda unutmayın.. sevgilerle.. dua ile.. (editör)

selamun aleykum allah sızlerden ebeden razıolsun.ben cocuguma ınternetten ızleyebılecegı masal bulmak ıstıyorum yardım edersenız cok mutlu olurum...2 yasında oglum CEVAP : Ve aleykum selam Semanur Hanım.. http://www.hanimlar.com/moduller.php?modul=makale_oku&id=1064 adresimizde çocuklarımız için masal vs. içeren faydalı sitelerin adreslerini vermiştik. Oradan bakabilirsiniz. sevgilerle.. (editor)

sizi ve ailenizi tebrik ederim, benim 5 yaşındaki kızım Elhamdülillah Kur'ân-ı Kerîm okuyor ama maalesef bizim aile büyüklerimiz desteği bırakın engel olmak için epey uğraşıyorlar, ben sizlerden dua bekliyorum. CEVAP : Degerli Semra Hanım; bazen çocuklar büyürler ve döner akrabalarını irşad ederler.. Allah c.c size evladınızı iman hakikatleri ile yetiştirmekte kolaylıklar ihsan buyursun inşaallah.. dualar ile.. (editor)

çok güzel rabbim bizim evlatlarımızada nasip eder inşaallah ama tek taraflı degil çünkü tek anne yaparsa olmuyor baba da yapmalı mutlaka

selamun aleykum yaşanmış ve tecrübe edinmiş yöntemlere yer vermenizi çok beğendim Rabbim inşallah pofuduk tavşanın namazlarını daim eder ve inşallah benimde sekiz yaşında olan kız kardeşime de ve ileride Allah ın izniyle sahip olacağım evlatlarımada nasip eder Allah a emanet olun .

Rabbim razı olsun.. paylaşımlarınız o kadar eğitici ve güzel ki.. henüz bebeğim yok ama böyle bilgileri okumak insana aşk ve şevk veriyor.. Rabbim herkese hayırlı evlatlar nasip etsin... sizlerden de razı olsun inşallah... selam ve dua ile...

Allah sizlerden razı olsun benimde 8 yaşında bir kızım var.Kuranı Kerim öğrenmeye gidiyor.Namaz kılmaya meraklı inşaallah devamını getirir.Allahım herkese hayırlı evlatlar nasip eylesin böyle güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun selam ve dua ile ...

benimde bir yaşında yiğenim var ilk ayağı kaktığında 7 aylıktı annesi ilk olarak oturarak su içmeyi öğretti artık ne zaman susasa oturuyor şu anda bir buçuk yaşında lailaheillallah demeyi öğrendi biz ne zaman güzel birşey yapsa sanki zafer kazanmış gibi alkışlıyoruz o da farkında tabi bu güzelliğin şimdi annesi ne öğretse yapıyor mesela kardeşim azra ALLAHU ekber diyor oda hemen secdeye yatıyor