Haydi İp Atlayalım

-Gerekli Olanlar

 

* Dört metre uçkur lastiği veya paket lastiği

 

Bu faaliyetimizde tercihen uçkur lastiği kullanaca­ğız. Eğer uçkur lastiği yoksa, yerine uç uca eklenmiş pa­ket lastiği de kullanılabilir.

Dört metre boyundaki lastiğin uçları birbirine bağla­nıp çember şekline getirilir. İki çocuk karşı karşıya di­kilir. Lastiği bacaklarına geçirirler ve geriye doğru iler­leyerek lastiğin gergin bir şekil almasını sağlarlar.

Oyuna katılan çocukların yaşına ve boyuna bağlı ola­rak, lastiğin yere yüksekliği üç boyda ayarlanabilir. Bi­rinci kademe için topuklara, ikinci kademe için baldır­lara, üçüncü kademe için diz kapaklarının arkasına alı­nır.

Atlamaya gelince. Bu da iki şekilde yapılabilir. Ya lastiğin arasına atlanıp geri çıkılır, ya da lastiğin üzerin­den atlanarak karşıya geçilir. Atlama sırasında lastiğe değen oyunu kaybeder.

 

 MASAYI HAZIRLAMAK

 

-Gerekli Olanlar

 

* Tabaklar

* Kaşık , çatal, bıçak

* Bardak

* Peçete

 

Eğer çok özel misafirleriniz gelmeyecekse ve değerli yemek takımınızı kullanmayacaksanız, bırakın çocuğu­nuz size masayı hazırlamakta yardımcı olsun.

Yemeğe katılacak olan ev halkını saysın, sonra da gereken tabak, kaşık, çatal, bıçak ve peçeteleri saysın. Ona, bunları ne­reye yerleştirmesi gerektiğini gösterin.

Eğer çocuğunuz çok küçükse sadece peçeteleri ve kaşıkları yerleştirmesi­ni isteyebilirsiniz.

 

'TAHMİN ET' OYUNU

 

-Gerekli Olanlar

* En az üç kişi ( ebe, hakem ve tahminci)

* Biraz zaman

 

Bu oyun, aile üyelerinin katılımıyla tahminci sayısı artırılarak daha zevkli hale getirilebilir.

 

Oyuna başlama­dan önce kura ile ebe, hakem ve tahminciler seçilir. Ebe odanın içindeki bir nesneyi zihinden seçer ve hakemin kulağına söyler. Tahminci, üç tahminde ebenin zihinden seçtiği nesneyi bulmak zorundadır.

Bulamadığı zaman eksi puan alarak ebenin yerine geçer. Oyun on defa tek­rar edilir. Seçilen nesneyi bulan yani en çok artı alan tah­minci oyunu kazanır ve birinci seçilir.

 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->