Çocuklarınız ile tren yapmaya ne dersiniz? Açıklama ve resimleri ile...

Anne-babalar okulöncesi dönemde ve ilkokul çağlarındaki çocuklarıyla evde hangi etkinliği yapacaklarını bilemez hale geliyor.

Oysa, her evde bulunabilecek atık malzemelerle çok farklı sanat etkinlikleri yapmak mümkün. Bu işi çok iyi bilen anaokulu öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladığımız etkinlik bölümümüzde her hafta yer alacak çalışmaları sadece birer örnek olarak sunuyoruz. Bu el becerileri sayesinde çocukların el ve parmak kasları da gelişecektir.

Gerekli malzemeler: Tuvalet kâğıdı rulosu, meyve suyu kutusu, Renkli el işi kâğıdı, 4 şişe kapağı, yapıştırıcı, guaj veya sulu boya.

Yapılışı: Karton rulo, istenen renge boyanır veya el işi kâğıdı ile kaplanır. Meyve suyu kutusu da el işi kâğıdı ile kaplanır. Eli işi kâğıdından iki adet daire kesilir. Rulonun delik olan iki ucuna yapıştırılır. Rulo ve kutu birbirine yapıştırılır. Şişe kapakları da rulonun iki tarafına yapıştırılır. Kutunun ön yüzüne kare şeklinde bir kâğıt yapıştırılarak trenin camı yapılmış olur. Kutunun üstüne yapıştırılacak küçük renkli bir rulo da baca yerine geçer. Treni bire bir bu şekilde yapmak gerekmez. Eldeki farklı malzemeler kullanılarak değişik modeller de üretilebilir. Lokomotifin arkasına kutulardan vagonlar da eklenebilir.

Öneri: Treni yaparken çocuğunuzla kara, deniz ve hava taşıtları hakkında sohbet edin. Uzakta yaşayan arkadaş ve akrabalara gitmek için hangi taşıtların kullanılabileceğini sorun. Yaptığınız trenlerle bir oyun kurabilir, tren sesi çıkararak eğlenceli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Katkıda bulunan: Bahçelievler Fatih Çocuk Yuvası

ailem dergisi

Yazar: 

Yorumlar

harika bir fikir.Allah yardımcınız olsun

bence çok güzel bütün annelere tavsiyem burayı okusunlar

Çok güzel bir fikir, teşekkürler.(guvaş değil guaj boya olmalıydı) CEVAP : Teşekkür ederiz Esma Hanım; bu yazım yanlışlığı için uyarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Gelen iletilerdeki yazım yanılşlıklarını dahi düzeltmeye gayret ederken, nadiren de olsa yardımcı kaynaklardan eklenen yazıları, kelime bazında tashih etme sırasında bazı hatalar gözden kaçabiliyor .. teşekkürler.. (editör)