Çocuğunuz için namaz etkinlikleri

Namazı çocuğumuza sevdirmek için önce onu hakkıyla icra etmemiz gerekir. Birinci adım budur. Bir çocuğun en iyi öğretmeni ailesidir. Aile ne yaparsa, nasıl yaparsa çocuklar da aynısını yapacaktır.

Aile danışmanı Münir Arıkan da çocukları namaza alıştırmak için şöyle bir metod takip etmiş: Evlendiğimizde eşime çok güzel bir seccade aldım. Bunu sekiz yıldır kendim seriyorum. Eşime bir gün bile, hadi namaz demedim. Bir çocuğumuz oldu, bu sefer küçük bir seccade aldım. Şu an beş seccademiz var.  Ben bunları gece gündüz seriyorum. Şimdi dokuz aylık çocuğumuz geliyor, kafasını oraya koyuyor, kendi kendine mırıldanıyor, gidiyor; orada kendine ait bir yeri var. Hepsi oraya geliyorlar, yerleri var. (Altınoluk, Eylül 2003, s.12)

Çocuğumuzun namazı sevmesini ve ona alışmasını için bir takım etkinliklerden faydalanabiliriz.

Ona önce duaları öğretin. Sık sık tekrarlayın. Umduğunuzdan daha zekidir yumurcaklar. Siz, sadece heveslendirin ve belli bir sayıda severek ve isteyerek tekrar etmesini sağlayın. Önünde mutlaka maddi ödüller de olsun. Ama manevi ödülleri de sık sık tekrar edin ki işin ruhunu kavrasın.

İkinci aşamada namaz hareketlerini kavramasını sağlayın. Mesela bunun için resim çizdirmeyi deneyebilirsiniz. Eline rengârenk boyalar verip namaz hareketlerini çizmesini isteyin

Yine bir ödül koyun önüne. Örnek bir resim koyun önüne hatta birden fazla çocuk varsa yarışma yapın. Ama hepsini tek tek ödüllendirin. Ödüller de namazla ilgili şeyler olsun. Erkekse harika işlenmiş bir takke olabilir. Elinizden geliyorsa siz çocuklar için bir şeyler örün? Yoksa da güzel bir namaz takkesi alın? Sonra güzel bir tespih olabilir. Kızsa bir namaz başörtüsü alabilirsiniz. Bir seccade alabilirsiniz mesela.

Son olarak namaz biraz kavrandıktan sonra bir hafta sizinle namaz birlikte namaz kılmalarını sağlayın sonuna da bir parti kutlama gibi bir ödül koyun. Hatta namaz diploması bile verebilirsiniz.

Hani özel bir gün olur. Çocuğunuz için pasta filan yaparsınız. Evi balonlarla süslersiniz. Yani bu evde kutlama var. Eee neyi kutluyoruz? Ece?nin Namaza başlama ödülü kutlaması.

Verdiğiniz namaz diplomasını evin yada odasının görünür bir yerine asın ve onunla gurur duymasını sağlayın...

Tavsiye ederim, bu fikir denenmiş. Çok da hoş olmuş? Geçenlerde rastladım ve sizinle paylaşmak istedim.

Bir Uyarı!

Çocuğa namazı sevdirmek istiyorsanız önce onun için önemli olan şeylere hürmet etmelisiniz. Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Cemalinur Sargut bu konuyla ilgili tanık olduğu bir olayı şöyle anlatıyor: ?Bir tanıdığımızın dört yaşındaki çocuğunun namazdan nefret ettiğini öğrenince çok üzüldük ve sonradan anlaşıldı ki, namaz saatlerinde çocuğun seyrettiği çizgi film kapatılıyor. Böyle yapmak yerine, başka bir odada kılmak daha iyi sonuç verir. Diğer zamanlarda elbette çocuğun görebileceği yerlerde kılınmalı.?  

Tüm bunları yaparken herşeyden önce sabırlı olmak gerek. Peygamber (a.s.) gibi sabırlı, hoşgörülü ve azimli olunmalı. O sahabelerini tüm zorlukları rağmen nasıl birer islam kahramanı olarak yetiştirmişse bizde çocuklarımızı alnı secdeli, tertemiz müminler olarak yetiştirmeliyiz. Anneler, babalar Dünya'nın geleceği sizin ellerinizde...

Haydi kolay gele....

 namaz zamanı

Yazar: 

Yorumlar

benim 4 aylık bir oğlum var. ve ilk çocuğum. doğrusu ona dini nasıl severek öğretebileceğim hakkında çok iyi fikir verdiniz. çok teşekkür edrim.benim gibi yeni anneler için sizin verdiğiniz bilgiler çok faydalı oluyor. ALLAH sizlerden razı olsun.

selam cok güzel şeyler sunuyorsunuz allah mükafatınızı inşallah verir bizlere dua edin cocuklaromızı güzel bi şekide yetiştirelim her şey ALLAH için olsun mümin müminin kardeşidir.ALLAHA EMANET OLUN.

allah razı olsun merak ettiğimiz konularda bizleri aydınlattığınız için

mükemmel çözümler bana destek olduğunuz için allah razı olsun çocuklarıma nasıl yardımcı olacağıma dair çözümler sunduğnuz için

Etkinlikleriniz çok güzel ve kaliteli Allah razı olsun

Allah razi olsun.. InsaAllah cocuklarimiz EFENDIMIZE (s.a.v.) yakisan bir ümmet Rabbimize layik bir kul olurlar...

ben çocuklarıma yeterince öğretemediğim için çok üzgünüm onları çok seviyorum ama söz dinletemiyorum sadece dua ediyorum ve rabbime sığınıyorum sizede çok teşekkür ediyorum Allahu teala yardımcımız olsun

benimde 3,5 yaşında bir oğlum var ona bir çok dua öğrettim çok zeki ve çok çabuk kavrayan bir evlat inşallah imanlı hayırlı bir evlat olur tavsiyeleriniz çok güzel ağaç yaşken eğilirmiş atasözü boşuna söylenmiş olmasa gerek...

Tekkelimeyle mükemmel okudum tüm arkadaşlara tavsiye edecegim.emeginize saglık

Allah razı olsun.bilgileriniz için çok teşekkür ediyoruz....