Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebeğinizin uyuma ve beslenme zamanı ve süresi bu dönemde giderek daha düzenli bir hal almaktadır. İki beslenme arası zaman 3 saate hatta daha fazlasına uzar. İki aylık bebekler, doğum tartısı ve başka kimi faktörlere de bağlı olarak, gece uyku saatlerini de artırırlar. İkinci ay artık bebeğinizi günlük aile düzeninize alıştırma zamanının da başlangıcıdır. Artık, geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyebilir, sabahları onu uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin, huzursuzluk ve ağlama dönemleri de artık daha düzenlidir; genellikle günün sonundadır ve huzursuzluğu kaka yapmayla sona erer. Bebeğiniz emmeye ve uyumaya kendini hazırlamıştır.

Dört aylık bebek ve uyku
Bu dönemde uyku konusunda temel sorun bebeğinizin gece uyku düzenidir. Dört aylık bebek, bırakıldığı yerde uyumalı, ve uykusu ortalama 8 saat kesintisiz sürmelidir. Bebek için "kesintisiz uyku" nun anlamı, derin uykudan hafif/yüzeyel uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatmasıdır. Hafif uykuya geçen bebek, ağlar, sesler çıkarır, yatakta döner, ama unutmayın, tüm bunlar olurken hala uyumaktadır ve uyku içi bu geçiş aşamalarında kendi kendini sakinleştirerek/rahatlatarak derin uykuya geçmeyi öğrenmelidir. Bebeğin uyumayı ?öğrenmesi? konusunda ailelere önemli bir görev düşüyor; bebeklerin mutlak anne baba desteğine ihtiyaçları vardır, ama anne-babaların genellikle yaptıkları, bebeğin sesini duyar duymaz onu kucaklarına alıp, kendi kendilerine derin uykuya geçmelerine engel olmaktır. Bu tür yanlış yaklaşım, 3-4 saatte bir hafif uykuya geçen bebeğin her seferinde uyanma ve beslenmeye alışması ve bunu rutin uykunun bir parçası olarak algılamasıdır. Bu alışkanlık bir yerleşti mi, ilerleyen aylarda değiştirmek çok daha zordur.

Yedi aylık bebek ve uyku
Her ne kadar bebeğiniz 7. Aya kadar geceleri kesintisiz 8-12 saat uyumayı "öğrenmiş" de olsa, oturmak, sürünmek, emeklemek gibi bu dönemde kazandığı yeni yetenekler, geceye de taşınacak ve kimi sorunlar çıkaracaktır. Yeni durum, gece uyanmalarını kolaylaştıracak, tekrar uykuya dalmayı güçleştirecektir.

Benzer güçlükler, gündüz uykuları için de geçerlidir. Anne-babaya düşen, 4. ayda yaptığımız önerileri tekrar uygulamaktır. 7 aylık bebek, kesintisiz gece uykusu yanında öğleden önce ve sonra birer kez olmak üzere toplam en az iki gündüz uykusu uyumalıdır. Uyumasa bile, bu saatleri yatakta kendi başına geçirmeyi öğrenmelidir. Buna sadece bebeğin değil, anne-babanın da ihtiyacı vardır.

Dokuz aylık bebek ve uyku
Daha önce söylediğimiz gibi, kazanılmış yeni yetenekler, uyumayı güçleştirmektedir. Dokuz aylık bebek, artık kendi kendine ayağa kalkabilir, geceleri de kalkacaktır, hem de siz onu uyuması için yatağına bırakıp odasından çıkar çıkmaz! Bu olay, belki on defa tekrarlanacaktır! Bu durumun üstesinden gelebilmek için "kararlı" olmalısınız. Tekrar tekrar ayağa kalkma ve ağlamalar üzerine onu yatağından alıp salona geçmeyin. Kesinlikle yataktan kalkmasına izin vermeyin, kararlılığınızı görsün, uyuması gerektiğini anlasın. Gece uyanmaları sırasında da aynı yöntemi uygulamalısınız.

9-12 ay
Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri iki kez yarım-2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

12-18 ay
Bu aylarda bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde iki kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları yarım-iki saatlik tek uykuya indirebilir. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

18- 24 ay
Geceleri 10-12 saat, gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterli olacaktır. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.

 bebekbilgi

Yazar: 

Yorumlar

SA BENIM KIZIM 18 AYLIK ANNE SUTUNDEN KESTIM COK BAGIMLIYDI GECE HIC UYUMUYORDU HER SAAT KALKIYORDUK ANNE SUTU ICIN 3 HAFTA OLDU ARTIK GECE HIC UYANMIYOR FAKAT GECE UYUTURKEN COK ZORLANIYORUM VE OGLEN UYKULARINIDA UYMAK ISTEMIYOR CUNKI MEMEDE UYUMAYA ALISMISTI BIBERON VE EMZIK ALMIYOR SALLANMAYIDA SEVMIYOR GUNDUZLERI BEBE ARABASIYLA PARKA CIKARIRSAM ARABADA UYUYOR ONUN HARICINDE OGLEN UYKUSU YAPMIYOR DESEM YERIDIR BAZEN UYUMADIGI OLUYOR OGLEN GECE 11 E KADAR DAYNIYOR UYKU DUZENI ICIN NE YAPMALIYIM LUTFEN CEAPLARMISINIZ CEVAP:Değerli kardeşimiz, kızınızın düzeni değişmiş kolay değil. Eğer zorlamaz kendi haline bırakırsanız bu yeni düzenine de, zamanla alışacaktır.Uykusu gelince zaten o dayanamaz uyur. Yalnız gündüz uyutmak istediğiniz saatte her gün yatağına götürüp oyalarsanız, uyku pozisyonu alırsanız, kızınız şimdilik uyumasa bile alışkanlık kazanacak, zamanla da uyuyacaktır.Özetle bu şikayetlerinizin geçici olduğunu düşünüyoruz sabırlı olun ki kızınız üzerinde baskı hissetmesin, gerilmesin.Allah kolaylıklar versin inşaallah! Şikayetlerinizi şükre çevirsin.Selam ve dua ile...

Merhaba benim prensesim 14.ayına girmek üzere ama gece cok sık kalkıyo biberonsuz durmak istemiyo ne yapmalıyım uykusunu düzene sokamadık ne yaptıysam başaramadım ilaçta kullanmak istemiyorum yardım ederseniz sevirim.CEVAP: Değerli kardeşimiz, kzınızın herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını anlayabilmeniz için doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü uyku problemleri düzensiz alışkanlıklar neticesi olabildiği gibi çeşitli sağlık problemlerinden de kaynaklanabilir. Şayet sağlıkla ilgili bir rahatsızlığı yoksa, evdeki uyku düzenini ve şartlarını yeniden gözden geçirip ona göre alternatif tavsiyeler denenebilir. Selam ve dua ile daha geniş bilgi için aşağıdaki linki tıklayın http://www.hanimlar.com/index.php?oku=409

benim bebegim 11 aylık geceleri 2 saatte bir mamaya kalkıyor acaba doymuyorda ondan mı kalkıyor yani geceleri pek iyi deyil uykusu yardımcı olurmusunuz nasıl düzelir? Cevap:Değerli kardeşimiz, uyku bozukluğu, bebeğin iyi beslenememesi,sağlık sorunları,yerleşik alışkanlıklar,psikolojik faktörler,huzursuzluk,güvensizlik gibi bir çok nedenlere dayanabilir.Bebeğinizin hangi şartlarda ve ne gibi davranışlar sergilediğini bilemediğimiz için herhangi bir yorumda bulunamıyoruz.Bu konuda bir uzmandan yardım almanızı öneririz.Selam ve dua ile...

Bebeğim 5. ayını doldurdu fakat hala geceleri 2 saatte bir emmek için kalkıyor. üstüne artık gündüzleri en fazla 1 saat süren 3 gündüz uykusu uyuyor. düzenli uyuma alışkanlığı edinmesi için doktorumuzun tavsiyesi ile 4. ay bitiminde gece maması vermeye başladım. hiç bir faydası olmadı ağladığında kucağımıza almadan pışpışladık elini tutup sakinleştirmeye çalıştık ama malesef açlığından dolayı emmesede illaki 2 saatte bir hatta saat 3 ten sonra saatte bir uyanıyor. Bu durumdan nasıl vageçirebilirim bilemiyorum ama artık bu yoğun tempo nedeniyle ben sürekli hastalanmaya başladım. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

sitenizden annem ve ben çok bilgi edindik teşekkürler....

bebegim 11 aylık ve geceleri yalnız yatmıyor.illaki yanımda uyumak istiyor emzirip yatagına yatırıyorum ama 5 dk içinde uyanıp aglamaya başlıyor.onu bu alışkanlıgından nsl vazgeçirebilirim? Degerli Kardesimiz; sitemizdeki sol tarafta bulunan arama cubuguna uyku yazarak aratirsaniz, bebeklerdeki uyku duzenleri ile ilgili sitemizdeki bilgilerin tumune ulasabilirsiniz. CEVAP : Degerli Kardesimiz; sitemizdeki sol tarafta bulunan arama cubuguna uyku yazarak aratirsaniz, bebeklerdeki uyku duzenleri ile ilgili sitemizdeki bilgilerin tumune ulasabilirsiniz. Konu hakkinda size en saglikli bilgiyi, bebeginizin doktoru verecektir. Her cocugun uyku duzeni farkli olabiliyor. Dogumundan itibaren cocugunuzu takip eden doktorunuz, en guvenli bilgiyi size verecektir. Sevgilerle..

kızım 18 aylık 2 aylıkken odasını ayırdık 9 aya kadar uyku sorunu yoktu 9 aylıkken işe döndüm kızım gündüz 1 saat uyuyor gece sık uyanıyor besleniyor

bebeğim 7aylık.4ayına kadar düzenli uyurdu geceleri.şimdi ne gece ne gündüz uyuyor yattıktan yarın saat sonra kalkıyor.yardım CEVAP : Degelri Nurcan Hanım; bebeğin bu dönemde kazandığı yeni yetenekler, geceye de taşınacak ve kimi sorunlar çıkaracaktır. Yeni durum, gece uyanmalarını kolaylaştıracak, tekrar uykuya dalmayı güçleştirecektir. Ev içinde gürültülü oyunlar eğlenceli olmakla birlikte, bebeğin uykusunu dağıtacağından yatma vakti için çok uygun sayılmaz. Uyku saati yaklaştıkça hareketli oyunlara biraz sınır koyabilir ve temposunu yavaşlatabilirsiniz. İlk altı aydan sonra uykusu ve uyku düzeni seyahat ve hastalık gibi dış faktörlerden etkilenecektir. Bebeği rahatlatmak için uyku öncesi banyoyu da deneyebilirsiniz. yukarıdaki yazıda da güzel öneriler bulunmaktadır. Sitede bebek kelimesi ile tarama yaptırırsanız, daha çok makaleye ulaşabilirsiniz.. Sevgilerle.. (editör)

bebeğim bir aylık geceleri çok huysuz gazınıda çıkartıyorum genede çok huysuz doktora götürdük fıtık var dediler bebeğim kız ne yapa bilirim CEVAP : size mail yolu ile ulasmaya calistik ancak verdiginiz gercek olmayan mail adresi sebebi ile ulasamadik. bilginize.. (editor)

Degerli Sibel Kardesimiz; premature bebekler cok hassas bakim isteyen bebeklerdir.. Bebeginizin bakimi, beslenmesi, emzirilmesi, hastaliklari, bilirsinizi ki diger bebeklere nazaran farkliliklar ve daha fazla onem arzetmektedir.. Konu ile ilgili mutlaka doktorunuza ayrintili olarak danismanizi tavsiye ederiz.. Bebek ve premature bebek konusunda size yardimci olabilecegini dusundugumuz pek çok makaleyi derleyip e-mail adresinize gonderdik ancak e-mail adresiniz doğru çıkmadı.. Yanlış yazmış olabilirsiniz. http://www.prematurebebegim.biz/ linkinden de bazi fayali bilgilere ulasmaniz mumkun.. dua ile vesselam..