Aileler, erkek çocuğun egosunu yükseltiyor

Erkekleri yetiştirenin de kadınlar olduğuna dikkat çeken Yalçınkaya, "Sonuçta anne baba bir şekilde, erkek çocuğun egosunu yükseltiyor. Kız - erkek çocuk ayrımı yapmadan, aile ortamında eşit sevgi - saygı dağılımına bakarak çocuklarımızı yetiştirmeye özen gösterelim." dedi.

Yrd. Doç. Dr. Tomris Yalçınkaya, "Demek ki Türk kadınlarının da değişmesi gerekiyor. Bir hata varsa bunu tamamen erkeklere yüklemek hata olur. Kadınlarımız kendi yapısını da sorgulamalı. Aile bazında, 3 -4 nesil aynı hatalar yapıldığı için bu noktadayız." şeklinde konuştu.


Yalçınkaya, şöyle devam etti: "Genelde gördüğümüz ve incelediğimiz ortamlarda erkek hep ön planda. Ataerkil yapımızdan da kaynaklanıyor ama erkek çocuk özellikle eğitim düzeyinin az olduğu bölgelerde daha da önemli. O aileyi taşıyıcı pozisyonda. Sürekli erkek çocuğa, 'sen yapma evladım' denirken, ablasına, 'kalk sen getir, sen götür.' Erkek çocuğun önüne koy, önünden kaldır; eline ver elinden al… Yani öyle alıştırıyoruz.

Kız çocuğuna bir şey yaptırılıyorsa erkek çocuğundan da istenmeyecek diye bir şey yok. Mesela kız çocuklarından yataklarını toplaması istenir ama erkek çocuklarından bu çok talep edilmez. Bunlar değişmek zorunda. Erkeklerimiz paylaşımı öğrenmek zorunda. Kimse kimsenin sahibi değil. Kadın ve erkek birbirine saygıyı aile ortamında öğrenmeli."

BAZI PROGRAMLAR ÇOCUKLARIN KADINA BAKIŞ AÇISINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Pek çok yapımda kadınlara yönelik olumsuz bir imaj oluşturulduğunu ve aile yapısına zarar verildiğini belirten Tomris Yalçınkaya, "İzdivaç programlarında kadın açısından da erkek açısından da aile yapısını rencide edici şeyler yaşanıyor. 'Araban var mı?', 'Evin var mı?', 'Paran var mı?'

Böyle kadınlar çıkarsa, istenen şeyler de o tip şeylermiş gibi gözüküyor. Çok çirkin konuşmalar geçebiliyor. Birçok insan oturup seyrediyor, sanki tiyatroymuş gibi. Ancak orada yaşanan bir de gerçeklik var. Kadınlarla ilgili yanlış bir imaj oluşturuluyor. İzdivaç programlarının aile yapısına zararı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Yalçınkaya, bu tür programların yetişen çocukların kadına bakış açısını değiştirdiğini vurguladı.

(CİHAN)


 

Yorumlar