Yeni Doğan Bebekler

 
PEYGAMBER EFENDİMİZ, hamile iken kızı Hz. Fatma'ya özel alâka göstermeye başlamıştır.
 
Misrah kızı Sevde'nin belirttiğine göre, doğum sancısı başlar başlamaz Hz. Peygamber, gelir ve Hz. Fatma'nın hâlini hatırını sorduktan sonra "Doğum olunca bana haber vermeden çocuğa, hiçbir şey yapmayın." der.
 
Çocuk doğunca Sevde, göbeğini keser ve sarı renkli bir beze sarar. Az sonra gelen Hz. Peygamber, doğum olup olmadığını, Fatma'nın hâl ve hatırım sorar. Sevde'nin "Ya Resulallah, çocuk doğdu; göbeğini kestim ve sarı bir beze sardım." cevabı üzerine Hz. Peygamber, öfkelenir ve "Bana asi oldun." der.
 
Sevde'nin "Allah ve Resulü'ne asi olmaktan Allah'a sığınırım ya Resulallah, ben onun göbeğini kestim, bunu yapmaya da mecburdum." cevabı üzerine "Çocuğu, bana getir, der. Sevde, çocuğu getirir.
 
Hz. Peygamber, sarı bezi atar ve beyaz bir bez içerisine sarar. Tükrüğünden çocuğun ağzına koyarak onu yutmasını sağlar. Sonra Hz. Ali'yi çağırtır ve ne isim koyduğunu sorar.1
 
Peygamberimiz, cinsiyet eğitimini daha doğuştan başlamaktadır. Torunu Hz. Hasan'a, erkek çocuğu için uygun  olmayan sarı renkli bezin, kundak olarak kullanılmasını istememiştir.
 
 
1Canân. s. 79-80. (Yazar dipnotta kaynaklarla ilgili bilgi vermektedir) Peygamberimizin, çocuğun ağzına tükürüğünden koyması ile geçen kaynağa müracaat edilebilir.
 
Yazar: 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->