Derslerimizde başarılı olmak için nasıl dua etmeliyiz?

Duanın çeşitleri var:

Mesela sizin yarın bir imtihanınız var. Bu imtihanın duası çalışmaktır. Buna fiili dua denir.

Çalışmayı yaptıktan sonra ellerinizi kaldırır “ ya rabbi bana hayırlısını nasip et” demeniz sözlü bir duadır. Safi ve halis bir şekilde ve neticeye kanaat ederek dua etmek gerekir.

Duanın nasıl yapılması gerektiği hakkında yüce Rabbimiz bize yol gösteriyor ve açıkça, başka hiçbir izaha gerek kalmayacak şekilde; “Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. ... Allah'a korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah'ın rahmeti çok yakındır.”(1); “Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle, sabah akşam Rabbini an. Gafillerden olma.”(2) buyuruyor.

Yine, dua etmekten kibirlenip kaçınmak gibi, dua ederken de tiz perdeden bir sesle ve ölçüsüzce ellerini avuçlarını açarak, büyüklenerek dua etmekten men ediyor ve mütevazi bir şekilde, kapısında bir dilenci gibi, boynu bükük ve kalbi kırık, dudağı buruk ve mahzun bir eda ile dua edilmesini emrediyor(3)

Dua, yalnız Allah için ve Allah’a yapılır. Yani, insan istediğini sadece Ondan ister, başkasından bir şey istenmez. Çünkü, “El açıp yalvarmaya lâyık olan ancak O'dur. O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kâfirlerin duası kuşkusuz hedefini şaşırmıştır.”(4)

Ayrıca, Cenabı Hakkın en hoşlandığı ve kabule en şayan olan dua da, herkesin uykuda veya başka işlerle meşgul olduğu gafil saatlerde yapılan duadır. Büyükler hep bu vakitleri gözleyip dua etmişlerdir. Peygamberimiz (s.a.v) de, en geniş kapsamlı dualarını gece namazından (teheccüd) sonra yapmıştır. Uykuyu, gafleti bir kenara bırakıp, gecenin bir kısmında uyanık bulunarak münacatta bulunmak insanı Allah’a yaklaştırır. “Korkuyla ve umutla Rablerine yalvarmak üzere (ibadet ettikleri için), vücutları yataklardan uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.”(5)

Mühim bir iş için duaya başlamadan önce sadaka vermek ve iki rekat namaz kılıp abdestli ve kıbleye yönelik olarak dua etmek, önce Allah’a hamd edip sonra da Peygamberimize salavat getirmek, duanın kabulü için önemli şartlardan biridir. Dualar için belli vakitler ve uygun saatler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Ezan ve kamet arası, ezan okunurken, gecenin sonunda, farz namazların ardından ve özellikle sabah namazından sonra, secde halinde, Kabe ve Mescid-i Nebevi gibi mübarek yerlerde, üç aylarda ve kandil gecelerinde, ramazan ayında ve kadir gecesinde vs. gibi. Bir de duası reddedilmeyen kimseler ve reddedilmeyen dualar vardır. Bunlar da, başta anne ve babanın evladına duası, misafirin duası, mazlumun duası müminin mümine gıyabında yaptığı dua.

(1) A’raf, 7/55-56.
(2) A’raf, 7/205.
(3) A’raf, 7/206.
(4) Ra’d, 13/14.
(5) Secde, 32/16.

Yazar: 

Yorumlar

s a. sınava girecek arkadaşlara dua maksadı ile Fetih suresini, Yasin suresini, Kalem suresini okumalarını tavsiye ediyorum. Allah'ın izniyle namazlarınızı bırakmayın.Allah'tan isterken yüzümüz olsun değil mi? Ben denedim ALLAH'IN İZNİYLE oldu. AEO. ALLAH SINAVLARINIZI GÜZEL GEÇİRSİN AMİNNNNNNN!..

DersLerim berbaat ne kdr da cabalasam olmuyo ya yardIm edin lutfeen :(

derslarm ii ama aileme daha iisini vermk istiyorm ne ypmlıym CEVAP:Sevgili Elvin kardeşim, daha iyisini istemen ne kadar hoş! Derslerin konusunda sen elinden geleni yap, yeter. Kişiye çalıştığının karşılığı muhakkak verilir emin ol! Bir de unutmaman gereken nokta şu ki; programlı ve düzenli çalışmalısın. O zaman istediğin verimi alabilirsin. Sağlık, huzur ve başarı dileklerimizle!..

yaa ders calısıyorum ama babam ve anneme daha fazlasını vermek için uğrasıyaorum tessekkür kolaylıkla alıyorum ama takdir alamıyorum

babam beni çok ders çalıştırıyor ben de heyecanlanıp yapamıyorum ne olur en iyi duayı bulun ben dua ediyorum ama biraz daha iyi dualar b ulmaya çalışın lütfen... CEVAP: Şu linkteki duaları okuyabilirsiniz. http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=23842

gerçekten çok güzel ben yaptım bende oldu sizin de denemenizi istiyorum

gerçekten mükemmel

derslerde başarılı olmak için ne yapmalıyız CEVAP : Sevgili Merve KArdeşimiz; bu konuda sitede pek çok uzun yazılar var. Ders yazarak soldaki arama çubuuğndan aratırsan ulaşabilirsin.. sevgiler ve başarılar.. ;)

ben bu konudan yararlandım herkeze okumasını tavsiye ederim