Bebeği uyuturken hızlı sallamak zararlı

Bebeği sallayarak uyutmak Türk kültürünün değişmez parçası. Hemen hemen tüm anneler, bebeğini ayağında ya da beşikte sallayarak uyutuyor.

Oldukça masum görünen bu yöntem, dikkat edilmediğinde bebeğin henüz yeni gelişen beyninde ciddi hasarlara sebep olabiliyor. Uzun süre ve hızla sallanan bebeklerde ileri yaşlarda körlük ve felç riskinin arttığı belirtiliyor. Uzmanların bu konuda uyarısı şöyle: ?Bebeği sallayarak uyutmaya alıştırmayın, ağladığında bırakın kendi kendine sussun. Eğer kendi başına uyumuyorsa çok hafif ve kısa süreli sallayın.? 2001 yılında İskoçya?da Çocuk Nöroloğu Dr. Robert Minns tarafından yapılan bir araştırmada hızla sallanan bebeklerin ileri yaşlarda kör ve felç olma riski taşıdıkları ortaya çıkarılmıştı.

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, bebek sallama yöntemiyle ilgili uyarılarda bulunuyor. Beşikte, ayakta ya da başka araçlarla yapılan sallamanın şiddetine çok dikkat edilmesini isteyen Öztürk, ?Anneler ve babalar özellikle geceleri uyku sersemliğiyle bebekleri hemen uyusun diye aşırı şekilde sallıyor. Her gece bu şekilde sallanan bebeklerin beyninde zamanla sarsıntılar meydana gelebiliyor.? diyor. Şiddetli sallamalarda iç kulak sıvısının çevresindeki dokulara hızla çarptığını ve bebekte sersemlik haline sebep olduğunu vurgulayarak, uzun vadede bu durumun beyne zarar verebileceğini aktarıyor.

Bebekleri uyutmak için binlerce yıldır kullanılan sallama yöntemi aslında beynin uyarılması esasına dayanıyor. Sallama sırasında iç kulakta dengeyi sağlayan vestibular labirentinden ve sabit noktaya bakan gözlerden beyne iki farklı sinyal gidiyor. Bu sinyaller arasındaki fark, baş dönmesi ve sersemlik hissi doğurarak uyku getiriyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Bülent Öztürk, sallanan bebeğin ihtiyaç duyduğundan ya da yorulduğundan değil, beyni uyarıldığı için uykuya daldığını kaydediyor. Sallanırken başka şeylerle ilgilenen ve bakışlarını sürekli hareket ettiren bebeklerde beyin uyarımının gerçekleşmediğini, bu nedenle de uyumadıklarını bildiriyor.

Doktor Bülent Öztürk, ailelere bebeklerini uyutmak için sallamaya alıştırmamaları tavsiyesinde bulunuyor. Öztürk, çok ağlayan ya da sallamaya alışan bebeklerin ise hafifçe ve kısa süreyle sallanabileceğini, bunun bebeğe herhangi bir zararı olmayacağını aktarıyor.

Yorumlar

BEŞ AYLIK KIZIM VAR SALLAYARAK UYUTUYORUM AMA ZARARLARINI OKUDUM BUNDAN SONRA SALLAMAYACAĞIM

bende sallamaya karsiyim ama gercekten bebek baska turlu uyumuyor bebegim 20 gunluk surekli ayakta sallaniyor bende sallamadan uyutmayi alistirmak istiyorum ama nasil yapilir bilmiyorum CEVAP : Değerli Kardeşimiz; biraz gayret ile, huzurlu bir ortamda bebeğinizi sallamadan uyutmaya alıştırabilirsiniz. Bu konuda bir başka yazıyı sitemize ekleyeceğiz inşaallah.. Konu hakkında bir Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanından yardım almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca nu konuda, anne-çocuk paylaşımlarını içeren forumlarda fikir alışverişinde bulunan hanımların pek çoğunun kararlılık ve azim ile olumul sonuçlar aldıklarını okuyoruz. Sitemizde bebeklerin uyku düzeni hakkında pek çok bilgi içeren makaleler var. Bu yazılardan da faydalanabilirsiniz(sol taraftaki arama cubuguna uyku yazarak aratin). Sevgilerle.. (editör)

benim 5 aylık bir kızım var sallamanın zararını bildiğm için kızım daha dünyaya gelmeden sallanmayan yatak aldım ilk iki hafta kızım uyumuyordu yatak sallanmadığı için ayakta sallıyordum daha sonra baktım olacak gibi değil sallamadan uyutmaya alıştırdım kolay olmadı ama kızım sallanmadan uyuyor ve çok mutluyum sallanmadığı için akşam yatağına koyduğum zaman uyku vakti geldiğini anlayıp uyuyor hem ben yorulmuyorum hepde kızımın beyni sersemlemiyor tavsiyem çok zor ama sallanmamamya alıştırsın anneler inannılmaz rahat oluyor

hızlı değil ama genelde sallayarak uyutuyorum. sürekli ağlıyor. hiç bir anne bebeğine zarar vermek istemez ama sürekli ağlamasını da istemez. ama yazınızı okuduktan sonra daha da dikkat edeceğim.

bu bilgiyi eski topraklara da anlatmanın bir yolu olmalı çünkü asla kabul etmek istemiyorlar.

bu bilgi icin cok tesekkurler. ben evli degilim henuz ama bir cok yegenim var. onlari uyutmaya calisirken agladiklarinda daha hizli sallardim. Allah muhafaza simdiye kadar bisey olmadi.bundan sonra cok dikkat edecegim insaallah. sagolun Allah razi olsun.. Bu arada hepimizin berat kandili mubarek olsun. dualarinizda yeseren bir fidan olmak dilegiyle...

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. benim 14 aylık kızım var. ben hiç sallama taraftarı değildim fakat kızım hiç susmuyor hep ağlıyordu. doktor bir rahatsızlığı olmadığını söyledi. ben de onu uyutmak içi salladım. çünkü başka türlü uyumak nedir bilmiyordu

gerçekten teşekkürler benim ilk çocuğum ve henüz iki aylık sallayarak uyutuyordum artık öyle uyutmayacağım nasıl unutturmanın yolunu arıyacağım

benim iki cocugum var bu bilgilerden haberim yoktu gercekten yararli oldunuz saygilar

güzel ve faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. iki çocuğum var ve üçüncü çocuğum inşallah birhafta sonra doğacak. sallamanın bu kadar zararlı oldugunu bilmiyordum. ama bu çocuğumu böyle büyütmeyeceğim.