Annelik engel tanımıyor: Göremiyorum ama kızımı yüreğimde hissediyorum

 

Annelik, Allah c.c tarafından verilmiş öyle bir duygu ki,

önünde hiçbir engel duramıyor.

Anne Çiğdem Çıraklıoğlu, görme engelli olmasına rağmen anne olmaktan vazgeçmediğini belirterek, "Kızımın bizim görmediğimizi anladığı gün saatlerce ağladım." dedi. Engellerine rağmen anne-baba olmanın mutluluğunu yaşayan çift, az da olsa çocuklarını görememenin burukluğunu yaşıyor.

"Kızıma kendim bakabiliyorum. Annelik duygusunu anlatmak çok zor bir şey. Onu göremiyorum, ama hissediyorum. Göremiyorum diye çocuğumu hissedemeyeceğim gibi bir düşünce hiç aklımdan geçmedi. Çünkü kızımı hissediyordum. Doğduğundan itibaren mamasından altını değiştirmeye kadar her şeyini kendim rahat bir şekilde yapabildim. Anne olmaya karar verirken tereddüt yaşamadım, çocuğuma bakabileceğimi düşündüm. Çok şükür Allah'a, öyle ya da böyle bu yaşına geldi. Bebeklik döneminde bir problem yaşamadım."

Her genç kız gibi evlenmeyi, anne olmayı hayal ettiğini ifade eden Çıraklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Evlendiğimde 22 yaşındaydım. Eşim, kızım dünyaya geldiğinde çocuğunu göremeyeceğini düşündükçe çok üzülmüştü. Engelli bir anne-baba için çocuk sahibi olmak hem güzel hem de çok hüzünlü. Kızımın bizim görmediğimizi anladığı gün oturup saatlerce ağladım. O zaman elinde bir bisküvi vardı. 'Anne elini aç, eline bırakacağım' demişti. Ben onun algıladığını anladığım anda çok üzülmüştüm. Engelliyim, ama engelli olduğum için bir tarafa çekilip otururum düşüncesinde değilim. İmkân verildiği zaman her şeyi yaparım, mücadeleyi seviyorum."

7 yaşında geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle gözlerini kaybeden baba Sercan Çıraklıoğlu da evlendiği ve çocuk sahibi olduğu için çok mutlu olduğunu kaydederek, "Evlenip, baba olacağımı hiç hayal edemezdim. Aslında çok ümitsizdim." dedi.

Eşine ve çocuğuna çarşıda çakmak ve kalem satarak baktığını bildiren Çıraklıoğlu şunları belirtti: "Hislerimiz çok kuvvetli. Çocuğumuzu büyütürken zorluk yaşamıyoruz. Kızım büyüdükçe görmediğimizi yavaş yavaş anladı. Artık yere bir şey düşürdüğümüz zaman ‘Dur baba, aramayın ben vereyim’ diyor.”

Zaman Gazetesi

Yazar: 

Yorumlar

Rabbim yar ve yardımcıları olsun tabii bizim de böyle insanları görüp verilen nimetlere layıkıyla şükretmemize... RABBİM HERŞEY İÇİN ELHAMDÜLİLLAH, SEN HER ŞEYİ EN GÜZEL BİLENSİN!

inanilmaz guzel bir hadise bu. Allah bu guzel insanlara kolayliklar versin. cocuklarini da onlara bagislasin insaallah. hepimize de ders olsun. gozlerim yasardi okurken.