Forum Konularım


 • Çocukları büyütüyor ama yetiştirmiyoruz

  Eğitimci-yazar Ahmet Maraşlı, "Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin." sözünün çocuk yetiştirmede ufkunu açtığını söylüyor. Maraşlı, çocuklarını gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uyduracak hatta çağın önüne geçecek şekilde yetiştirebilmek için düşünmeye, her şeye bu gözle bakarak uygun malzemeler aramaya, araştırmaya başlar ve programlar üretir. Bu yöntemlerini bizzat çocuklarına tatbik eder.

 • Genç kızların, yaşlarına uygun giysi bulması zor oluyor

  Ergenlik döneminde çocuklukta rastlanmayan bir hızla bedende değişiklikler meydana gelir. Ancak vücudun tüm bölümlerinde büyüme hızı aynı olmaması nedeniyle orantısız bir görüntü ortaya çıkar. Ergen, bedeninde meydana gelen bu değişime ayak uydurmakta güçlük çekiyor. Bu dönemde uygun kıyafet de bulmak kolay olmuyor.

 • KÖK HÜCREDEN HAMBURGER TARİFİ

  Hollanda'da dünyanın ilk sentetik eti üretildi. Kök hücreden elde edilen sığır etinden yapılmış ilk hamburgerin sonbaharda hazır olacağı belirtildi

 • KIYAMET 21 ARALIK 2012'DE Mİ?

  Bu tarih de nereden çıktı diyeceksiniz. Mayaların astronomik olarak düzenlediği takvimin son günü. Yani Mayalar yıllar önce bir takvim hazırlamışlar ve bu takvim içinde bulunduğumuz yıl sona eriyor. Takvimin sona ermesini kainatın bir kıyamet sonucu sona ermesi olarak yorumluyorlar. Gerçekten kıyametin kopması bir takvimin sona ermesine mi bağlıdır?

 • Bediüzzaman'ın yengesi "RABİA ÜNLÜKUL"

  RABİA ÜNLÜKUL (Bediüzzaman'ın kardeşi Abdülmecid Efendi'nin hanımı)

  "Bu evliya torunu senin hanımın olacak"

   

 • HATIRA DEFTERİ

  Burhan Felek, bir gün Küçükçekmece’de et yemekleri ile meşhur bir lokantaya gitmiş. Yediği etleri çok beğenmiş. Sofrasından kalkmak üzere iken lokantanın sahibi hatıra defterini getirip:

  “Üstad şuraya iki satır hatıra yaz da, defterim kıymetini arttırsın” diye Felek’e uzatmış.


  Burhan Felek de:

 • Sigara illetine mübtela olmuş ablalarımıza ve abilerimize dua edelim!

  Sigara kullanan, bırakmak isteyen bırakamayanlara, bırakmaya hiç niyeti olmayanlara dua edelim. Zira çok duaya ihtiyaçları var. Sigara içerek vücutlarına neler aldıklarına bir bakalım:

 • BİSMİLLAH HER HAYRIN BAŞIDIR

 • Bediüzzaman'ın talebesi Ceylan'a verdiği ilk ders

  Takvim yaprakları 1944’ün Ağustos’unu gösteriyordu. Dokuz ay süren bir hapis hayatından sonra Emirdağ’da ikamete mecbur edilmişti. Burada da kimseyle görüştürül*müyor, kapısına gelen geri çevriliyordu.

  Kapısında devamlı bir bekçi bekliyordu. Hizmetindeki talebeleri bile ayrı bir evde kalmak zorunda bırakılmıştı. Baskının ve takibin her türlüsü uygulanıyordu.
   

 • İMANLIYSAN KORKMA!

  İçinde yaşadığımız yüzyılda insanlar çok değişik şeylerden korkuyor. Öyle ki bu korkulan şeyler saymakla bitiremeceğimiz kadar çok. Hiç şüphasiz bu korkuların herbiri iman zaafiyetinden Allah'a tevekkülsüzlükte kaynaklanıyor. İşte bu korkulardan bazıları:

   

 • ÇOCUĞU OLMAYANLARA MÜJDE

  "Ahir zamanda sizin en iyiniz, çoluk çocuğu olmayandır." anlamında bir hadis vardır.
  Hadiste geçen "hafifü'l-haz" kelimesinin anlamı mal ve çoluk çocuk yükü az olan kimse demektir. (İbnü'l- Esir, en Nihaye fi Garibi'l-Hadis)

  Başka rivayetlerde ümmetin çokluğu övülmüş ve çok çocuklu olmak teşvik edilmiştir. Bu açıdan neslin azalmasına neden olmak doğru olmaz. Ancak ahir zamanda çocuk yetiştimenin zorluğunu anlatmak için, o zamanın fitnelerine dikkat çekilmiştir.

 • Hapşırdıktan sonra neden "Elhamdülillah" diyoruz?
  Tıp mütehassıslarına göre, aksırmakla saniyenin onda biri kadar bir zamanda gözlerimiz ve hava geçitlerimiz kapanarak saatte 300-350 km hızla 85 milyon bakteriyi bomba gibi havaya fırlatırız.
(X)
Kapat
-->